PGNiG Upstream Norway złożyło wniosek o zatwierdzenie planu zagospodarowania i eksploatacji złoża Verdande | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
06 gru 2022, 11:14

PGNiG Upstream Norway złożyło wniosek o zatwierdzenie planu zagospodarowania i eksploatacji złoża Verdande

PGNiG Upstream Norway, norweska spółka zależna PKN ORLEN, wraz z partnerami koncesyjnymi, złożyła wniosek o zatwierdzenie planu zagospodarowania i eksploatacji złoża Verdande na Morzu Norweskim, a wydobycie ma ruszyć w IV kwartale 2025 roku - poinformował w komunikacie prasowym PGNiG Grupa Orlen.

Verdande to złoże ropno-gazowe, którego zasoby wydobywalne szacowane są na 36,3 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Zgodnie z planem złożonym w norweskim ministerstwie ropy naftowej i energii, wiercenia mają ruszyć pod koniec 2024 roku, a wydobycie rozpocznie się rok później.

"Docelowo produkcja będzie prowadzona w ramach trzech odwiertów. Otwory zostaną podłączone do infrastruktury pobliskiego złoża Norne. Pozwoli to nie tylko przyspieszyć proces zagospodarowania i obniżyć koszty inwestycji, ale – dzięki większej efektywności wykorzystania już istniejących instalacji – przyniesie efekt ekologiczny w postaci większej efektywności energetycznej całej instalacji" - napisano w komunikacie prasowym PGNiG Grupy Orlen.

Warunkiem rozpoczęcia prac jest zatwierdzenie planu zagospodarowania i eksploatacji przez norweskie ministerstwo ropy naftowej i energii.

Złoże Verdande rozciąga się na obszarze sześciu koncesji i składa z dwóch akumulacji węglowodorów: Cape Vulture i Alve Nord East. Ta druga została odkryta w 2020 r. przez AkerBP i PUN na koncesji PL127C.

"Spółki, wraz z udziałowcami pozostałych koncesji, podjęły decyzję o wspólnym zagospodarowaniu całego obszaru. Udział PUN w złożu Verdande został ustalony na 0,8 proc. Pozostałymi partnerami są Equinor Energy – operator złoża, Petoro, Vår Energi i Aker BP" - napisano.

Verdande położone jest w pobliżu innych aktywów PGNiG Upstream Norway, m.in. eksploatowanych już złóż Skarv oraz AErfugl a także przygotowywanych do zagospodarowania Shrek i Alve Nord.

(PAP Biznes), #PGN

mcb/ asa/

Zobacz także: PGNiG SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości