Skrót wiadomości - czwartek, 2 lutego, 17.45 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
02 lut 2023, 17:47

Skrót wiadomości - czwartek, 2 lutego, 17.45

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Eksport z Polski do Niemiec w grudniu wzrósł o 3,2 proc. rdr - poinformował Federalny Urząd Statystyczny Niemiec w komunikacie.

Eksport Niemiec w grudniu 2022 spadł o 6,3 proc. mdm, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po zwyżce miesiąc wcześniej o 0,1 proc., po korekcie z -0,3 proc. - poinformował Federalny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się -3,0 proc.

Bank Anglii podniósł główną stopę procentową o 50 pb. do 4,00 proc. - poinformował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

Liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA w styczniu wzrosła o 440 proc. w ujęciu rok do roku, po wzroście o 129,1 proc. miesiąc wcześniej - wynika z raportu firmy Challenger, Gray & Christmas Inc.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 183 tys. - poinformował Departament Pracy USA w komunikacie. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 195 tys. wobec 190 tys. poprzednio.

Rada Prezesów EBC podniosła stopę podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu o 50 pb. do odpowiednio: 3,00 proc., 3,25 proc. i 2,50 proc. - podano w komunikacie po posiedzeniu. EBC podał, że będzie nadal stopniowo podnosić stopy proc., m.in. o 50 pb. w marcu.

Bilans ryzyka dla wzrostu PKB w strefie euro stał się bardziej zrównoważony - powiedziała prezes EBC Christine Lagarde na konferencji po posiedzeniu EBC.

Praca EBC nie jest skończona, dalsze podwyżki stóp proc. potrzebne - powiedziała prezes EBC Christine Lagarde na konferencji po posiedzeniu EBC.

Bank centralny Danii podniósł główną stopę procentową o 35 pb. do 2,10 proc. - podał bank w komunikacie.

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w grudniu wzrosły o 1,8 proc. mdm - poinformował Departament Handlu USA. Analitycy szacowali, że zamówienia wzrosną o 2,3 proc. mdm.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w grudniu 2022 r. wzrosły o 5,6 proc. mdm i spadły o 1,7 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z -2,1 proc. - poinformował Departament Handlu USA w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano wzrost o 5,6 proc.

Narodowy Bank Czeski utrzymał główną stopę procentową na poziomie 7 proc. - podał bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

BUDŻET

Rząd wprowadza od 1 kwietnia niższe stawki na gaz dla piekarni i cukierni - poinformował podczas briefingu premier Mateusz Morawiecki. Szacowany koszt pomocy to ok. 300 mln zł za trzy kwartały 2023 r.

SPÓŁKI

Zysk netto grupy ING Banku Śląskiego w czwartym kwartale 2022 roku wzrósł do 895,9 mln zł z 669 mln zł rok wcześniej - poinformował bank we wstępnych danych. Wynik okazał zgodny z oczekiwaniami rynku na poziomie 896,4 mln zł.

ING Bank Śląski zawarł z klientami 459 ugód w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich - poinformował bank w prezentacji.

ING Bank Śląski pozostaje optymistycznie nastawiony do 2023 roku, nie widzi większych zagrożeń dla swoich wyników - poinformował prezes Brunon Bartkiewicz.

Negatywny dla banków wyrok TSUE w sprawie kredytów w CHF oznaczałby dla ING Banku Śląskiego konieczność zawiązania sporych rezerw, ale nie zagroziłby bankowi - wynika z wypowiedzi prezesa banku Brunona Bartkiewicza.

Zysk netto grupy Santander Bank Polska w czwartym kwartale 2022 roku wzrósł do 903,3 mln zł z 193,6 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w raporcie. Wynik okazał 2,7 proc. wyższy od oczekiwań rynku na poziomie 879,7 mln zł.

Santander Bank Polska planuje podzielić się z akcjonariuszami zyskiem osiągniętym w 2022 roku; ocenia, że ma zdolność do wypłaty solidnej dywidendy - poinformował prezes banku Michał Gajewski.

Santander Bank Polska zawarł ze swoimi klientami 2,6 tys. ugód w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich, obserwuje zwiększone zainteresowanie ich zawieraniem - poinformował prezes banku Michał Gajewski.

Santander Bank Polska oczekuje stabilizacji marży odsetkowej przy założeniu braku dalszych podwyżek stóp procentowych - poinformował członek zarządu banku Maciej Reluga.

Santander Bank Polska spodziewa się w 2023 roku wzrostu kosztów ryzyka, w połowie roku mogą one wzrosnąć do ok. 100 pb. - poinformowali przedstawiciele banku.

Santander Bank Polska oczekuje stabilizacji marży odsetkowej przy założeniu braku dalszych podwyżek stóp procentowych - poinformował członek zarządu banku Maciej Reluga.

Grupa CEZ spodziewa się, że w 2023 roku EBITDA wzrośnie do 105-125 mld CZK, a skorygowany zysk netto może wynieść w tym roku 30 - 40 mld CZK - podała spółka w raporcie.

Przychody z gier Ten Square Games w styczniu 2022 r. wyniosły około 5 mln USD, w porównaniu do 6 mln USD w grudniu - szacuje portal Sensor Tower. Według szacunków, przychody gry "Fishing Clash" sięgnęły ok. 4 mln USD, czyli podobnie jak miesiąc wcześniej.

Przychody z gier Huuuge Games w styczniu wyniosły ok. 15 mln USD, czyli były na poziomie porównywalnym do poprzedniego miesiąca - szacuje portal Sensor Tower.

Ukraińska grupa rolnicza IMC w styczniu wysłała do odbiorców ponad 99 tys. ton zbóż i roślin oleistych. Grupa odbudowuje sprzedaż, po jej istotnym spadku w pierwszej połowie 2022 r. z powodu rosyjskiej blokad portów nad Morzem Czarnym - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Wiosną tego roku IMC planuje mieć obsiane 100 proc. swojego banku ziemi (120 tys. ha).

Zarząd PunkPirates podpisał list intencyjny z Seed Capital, w którym spółki wyraziły chęć ustalenia do 14 lutego 2023 r. wiążących warunków transakcji nabycia 100 proc. udziałów Seed Capital przez PunkPirates - podała spółka w komunikacie.

Bez porozumienia zakończyła się w czwartek kolejna tura mediacji płacowych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Związki podtrzymały postulat 25-proc. podwyżki płac; zarząd spółki zaproponował podwyżkę o 12 proc. i możliwy powrót do rozmów w drugim półroczu. 10 lutego związki mają manifestować w Warszawie.

Carbon Group zamierza przeprowadzić emisję do 19,5 mln akcji serii D z zachowaniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy. Cena emisyjna akcji wyniesie 0,16 zł – podała spółka w projektach uchwał na NWZ zaplanowane na 28 lutego. Spółka chce też przeprowadzić emisję prywatną akcji serii E, z wyłączeniem prawa poboru, skierowaną do wybranych inwestorów.

Skonsolidowane przychody VRG w styczniu 2022 roku wyniosły 91,8 mln zł, co oznacza wzrost o 11,9 proc. rdr - poinformowała spółka we wstępnych szacunkach.

Pierwszy kwartał 2023 roku powinien być rekordowy dla Domu Maklerskiego XTB pod względem liczby nowych klientów – poinformował na telekonferencji zarząd spółki. Jeszcze w I kwartale XTB chce wprowadzić nowy produkt.

Prace nad budową elektrowni jądrowej, której wspólnikiem będzie Polska Grupa Energetyczna, przebiegają zgodnie z harmonogramem i dynamicznie - poinformował w czwartek prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

GIEŁDA

Łączna wartość obrotu akcjami na Głównym Rynku GPW w styczniu 2023 r. wyniosła 28,1 mld zł, czyli o 0,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Wartość obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń spadła o 3,5 proc. rdr do poziomu 26,5 mld zł - poinformowała giełda w komunikacie.

Goldman Sachs w styczniu 2023 roku był liderem obrotów na rynku akcji w transakcjach sesyjnych GPW. Na drugim miejscu znalazło się BM PKO BP - podała GPW na stronie internetowej.

WALUTY

Przekaz Fed i EBC był wyraźnie mniej jastrzębi od tego, czego oczekiwał rynek, a to wzmacnia popyt na aktywa z EM, w tym na złotego i krajowe obligacje - powiedział ekonomista ING BSK, Piotr Popławski. W jego opinii, w krótkim terminie trendy te mogą być kontynuowane, EUR/PLN może sięgnąć 4,65, a krajowe 10-latki okolic 5,5 proc.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0988 USD i 141,12 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY, PALIWA

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie mocno drożeje po komentarzach szefa Fed Jerome'a Powella. Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej o 1,2 proc. - po 9.195,00 USD za tonę, po zwyżce wcześniej o 1,5 proc. - informują maklerzy.

Średnia cena benzyny Eurosuper 95 w styczniu wyniosła 6,59 zł/l wobec 6,64 zł/l w grudniu 2022 r. - podała Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego.

Średnia ważona cena BASE na rynku dnia następnego ukształtowała się w styczniu na poziomie 661,87 zł/MWh wobec 790,82 zł/MWh w grudniu - poinformowała TGE w komunikacie prasowym.

Średnia ważona cena kontraktu terminowego na rynku gazu w styczniu BASE_Y-24 wyniosła 359,94 zł/MWh, o 29,38 proc. mniej mdm - poinformowała TGE w komunikacie prasowym.

ENERGETYKA

Kosztorys elektrowni jądrowej w Pątnowie powinien zostać stworzony w kilka miesięcy - poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że projekt elektrowni idzie bardzo szybko, a inwestycja ma bardzo mocne finansowe podstawy.

Koncern Shell osiągnął w 2022 roku rekordowy zysk w wysokości 39,87 mld USD - informuje spółka. Jest on wyższy o 19 mld USD niż rok wcześniej.

Finansowanie zaoferowane w 2022 r. przez Grupę EBI ma wygenerować inwestycje warte 260 mld zł i stworzyć 950 tys. miejsc pracy do 2025 r. - poinformowała w czwartek Grupa. Dodano, że w ub.r. Grupa przeznaczyła ponad 17 mld euro na inwestycje przyczyniające się do uniezależnienia UE od importu paliw kopalnych.

OPINIE, PROGNOZY

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem w polityce pieniężnej Polski jest obniżenie stóp procentowych na przełomie tego i przyszłego roku – powiedział w czwartek podczas webinarium główny ekonomista Banku Millennium, Grzegorz Maliszewski.

Wyniki XTB za czwarty kwartał 2022 roku okazały się bardzo słabe i poniżej oczekiwań rynku, ale z drugiej strony spółka przedstawiła optymistyczne założenia na 2023 rok dotyczące tempa pozyskiwania nowych klientów - oceniają analitycy Trigon DM.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Łączna wartość transakcji fuzji i przejęć w Polsce osiągnęła w 2022 roku poziom ok. 20 mld dolarów - wynika z raportu międzynarodowej firmy doradczej Bain & Company. Eksperci spodziewają się, że aktywność inwestorów utrzyma się w tym roku na wysokim poziomie.

Import zboża z Ukrainy do Polski w 2022 roku wyniósł ok. 3,1 mln ton - podał resort rolnictwa w komunikacie.

Programu wakacji kredytowych w obecnym, powszechnym kształcie nie należy kontynuować po 2023 r., a ewentualna pomoc powinna być "szyta na miarę" i kierowana tylko do osób potrzebujących - powiedziała Obserwatorowi Finansowemu dyrektor Departamentu Stabilności Finansowej NBP, Olga Szczepańska.

Warto przemyśleć kwestię zmian w podatku bankowym, ponieważ redukcja jego stawki, zmiana formuły albo jego zniesienie, mogłyby zdynamizować kredyt ogółem lub jego część - powiedziała Obserwatorowi Finansowemu dyrektor Departamentu Stabilności Finansowej NBP, Olga Szczepańska.

Pierwsza połowa 2023 r. może przynieść spowolnienie w sprzedaży na rynku mieszkaniowym, ale w drugiej oczekiwane jest odbicie. W całym roku sprzedaż na sześciu głównych rynkach w Polsce może być na poziomie 2022 r., czyli ok. 35 tys. lokali - ocenili eksperci JLL. W związku z niższą podażą, ceny mieszkań mogą wzrosnąć w perspektywie 2-3 lat.

Unijny projekt dyrektywy ściekowej oznacza wyższe koszty dla firm z branży kosmetycznej i farmaceutycznej, ponieważ będą one musiały sfinansować modernizację oczyszczalni ścieków - przekazała w czwartek Konfederacja Lewiatan.

Produkcja samochodów w Rosji spadła w ubiegłym roku do poziomów nienotowanych od czasu, gdy Leonid Breżniew był przywódcą ZSRR; na rynku motoryzacyjnym pozostały już tylko rosyjskie i chińskie marki - poinformował portal Moscow Times, którego siedziba mieści się w Amsterdamie.

WYDARZENIA Z KRAJU

W ciągu kilkudziesięciu godzin ogłosimy zakres zmian w cenniku biletów kolejowych - zapowiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że chodzi o wszystkie klasy i rodzaje pociągów w PKP.

W Polsce w tygodniu 23-31 stycznia odnotowano 227,15 tys. zachorowań na grypę wobec 194,3 tys. tydzień wcześniej - poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - PIB.

Prowadzone są analizy, na ile ograniczyć "hurtowe" nabywanie mieszkań na przestrzeni czasu, a na ile w danej inwestycji - powiedział PAP minister rozwoju Waldemar Buda. Jak podkreślił, zdarzały się przypadki, że inwestorzy spekulacyjni kupowali "w hurcie" najlepiej położone mieszkania.

54 proc. ankietowanych obawia się, że najbliższe wybory parlamentarne mogą zostać sfałszowane - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego na zlecenie "Super Expressu”.

To niebywały skandal oferować fundacjom wille, które potem będą one mogły sprzedać z zyskiem - podkreślił w czwartek marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Posłanki KO Katarzyna Lubnauer i Krystyna Szumilas zapowiedziały zawiadomienie prokuratury w związku z konkursem MEiN.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wraca do zdrowia i myślę, że w ciągu kilku tygodni również będzie wracał do objazdu po Polsce. Aktywność polityków w terenie będzie odgrywała duże znacznie w czasie kampanii wyborczej - powiedział w czwartek w Studiu PAP Michał Moskal, dyrektor biura prezydialnego PiS.

W ramach postępowań konkursowych bierze się kilka różnych opinii i na koniec, na podstawie tych opinii, minister decyduje, czy danej dotacji udzielić, czy nie – powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

Wnioskujemy do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o informację Ministerstwa Zdrowia ws. stanu psychiatrii dziecięcej w Polsce i dostępności leczenia psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży - poinformowała posłanka Lewicy Marcelina Zawisza. Lewica chce też zwołania posiedzenia Komisji Zdrowia w tej sprawie.

Asystent Sekretarza Stanu ds. europejskich i euroazjatyckich USA Karen Donfried przekazała nam wiadomość od prezydenta Joe Bidena, że niezwykle ceni Polskę jako alianta w wojnie, ale też uważnie patrzy na przestrzeganie fundamentalnych wartości - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę w sprawie udzielenia spółce Telewizja Polsat Sp. z o.o. koncesji na kolejny okres 10 lat.

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy wydał wyrok nakazowy wobec byłego premiera Kazimierza M., uznając go winnym uchylania się od obowiązku alimentacyjnego wobec byłej żony Izabeli. Sąd skazał ekspolityka na pół roku ograniczenia wolności i na wykonywanie prac społecznych - podało tvp.info.

Na trzy miesiące trafiła do aresztu 44-letnia kobieta, która zaatakowała 14-letnią wolontariuszkę kwestującą na WOŚP w Kościerzynie na Kaszubach.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

W 2023 r. wszelkie przeszkody na drodze do negocjacji o członkostwie Ukrainy w UE powinny być usunięte – oświadczył w czwartek prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski, który wziął udział w otwarciu wspólnego posiedzenia ukraińskiego rządu i Komisji Europejskiej w Kijowie.

Unia Europejska planuje ogłoszenie nowego pakietu sankcji wobec Rosji przed rocznicą jej inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego ubiegłego roku – powiedziała w czwartek w Kijowie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Wizyta kolegium Komisji Europejskiej w Kijowie jest dowodem ogromnych postępów Ukrainy na drodze do członkostwa w UE oraz sygnałem dla inwestorów – oświadczyła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen na wspólnym posiedzeniu KE i ukraińskiego rządu.

Czworo wysokich rangą urzędników Pentagonu oceniło scenariusz szybkiego wyzwolenia Krymu przez Ukrainę jako mało prawdopodobny; amerykański resort obrony przekazał taki komunikat podczas niejawnego briefingu dla kongresmenów - powiadomił w czwartek portal Politico.

Środowa rozmowa prezydenta Joe Bidena z republikańskim spikerem Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym na temat podniesienia pułapu zadłużenia publicznego USA oraz wielkości wydatków rządowych zakończyły się bez rezultatu. Obie strony wyraziły jednak nadzieję na znalezienie wspólnej płaszczyzny porozumienia.

Czeski centroprawicowy gabinet Petra Fiali przyjął w środę projekt ustawy zmieniającej sposób głosowania w wyborach. Zamiast głosować w piątek i sobotę, Czesi chodziliby do urn tylko w piątek. Projekt musi przedyskutować parlament.

Biały Dom odrzucił w środę oskarżenia Korei Płn., według których wspólne manewry wojskowe USA i ich sojuszników w regionie są prowokacyjne i zmierzają do konfrontacji zbrojnej. "Nie mamy wrogich zamiarów wobec KRLD" - głosi opublikowane oświadczenie.

Wojska rosyjskie najprawdopodobniej szykują się do decydującej operacji ofensywnej w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy w lutym i/lub w marcu - ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie.

Prezydent Bułgarii Rumen Radew podpisał w czwartek dekret o rozwiązaniu parlamentu, który wejdzie w życie w piątek; wydał też dekret o powołaniu kolejnego, piątego za jego kadencji, rządu tymczasowego. Jednocześnie Radew wyznaczył przedterminowe wybory parlamentarne na 2 kwietnia.

53 proc. Finów uważa, że członkostwo ich kraju w NATO nie powinno zależeć od Szwecji. Niespełna co trzeci jest zdania, że oba państwa powinny przystąpić do Sojuszu Północnoatlantyckiego jednocześnie – wynika z opublikowanego w czwartek sondażu.

We Francji komisja parlamentarna zakończyła pracę nad kwestionowanym przez związki zawodowe projektem ustawy emerytalnej, nie docierając w wyznaczonym na środę wieczór terminie do końca tekstu z powodu tysięcy zaproponowanych poprawek - podało w czwartek Radio France Internationale. Debata w Zgromadzeniu Narodowym nad oryginalnym tekstem ustawy została zaplanowana na poniedziałek.

Francuskie siły specjalne przechwyciły duży ładunek broni i amunicji dostarczanych przez Iran antyrządowym rebeliantom w Jemenie; operację przeprowadzono w ramach działań na rzecz powstrzymania destabilizujących działań Teheranu na Bliskim Wschodzie - podał w czwartek dziennik "Wall Street Journal".

Władze Hongkongu zaoferują nawet pół miliona darmowych biletów lotniczych w ramach kampanii promocyjnej, która ma przyciągnąć turystów, biznes i inwestycje po trzech latach restrykcji związanych z Covid-19 – oświadczył w czwartek szef administracji John Lee.

Parlament Europejski opowiedział się w czwartek w głosowaniu za uchyleniem immunitetu poselskiego Belgowi Marcowi Tarabelli i Włochowi Andrei Cozzolino, którzy są zamieszani w skandal korupcyjny.

Wielokrotne ostrzeżenia o zagrożeniu życia dziennikarza śledczego Petera R. de Vriesa były lekceważone przez prokuraturę i policję - wynika z najnowszego raportu Holenderskiej Rady Bezpieczeństwa (OVV), do którego dotarł portal RTL Nieuws. Dziennikarz został zamordowany w lipcu 2021 roku. Wśród oskarżonych jest trzech Polaków.

Sypiący od godzin nocnych śnieg spowodował w czwartek wiele utrudnień na austriackich drogach – odnotowano wiele wypadków, stłuczek i zablokowanych w efekcie tych zdarzeń dróg. Na wielu odcinkach kierowcom nakazano użycie łańcuchów śniegowych – podaje apa. (PAP Biznes)

ana/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości