Skrót wiadomości - piątek, 26 maja | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
27 maj 2023, 06:02

Skrót wiadomości - piątek, 26 maja

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Bardzo szybko, jeszcze w IV kwartale możliwe będą obniżki stóp - powiedział szef NBP Adam Glapiński w przemówieniu w TV Republika.

CPI będzie spadać do końca roku, jest szansa na obniżkę stóp w IV kw. - poinformował w Polskim Radiu 24 premier Mateusz Morawiecki.

We Francji wskaźnik nastrojów konsumentów wyniósł w maju 83 pkt., wobec 83 pkt. miesiąc wcześniej - poinformował instytut statystyczny Insee. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 84 pkt.

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii, z uwzględnieniem sprzedaży paliw, w kwietniu wzrosła o 0,5 proc., podczas gdy poprzednio spadła o 1,2 proc. - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne. Analitycy spodziewali się mdm +0,3 proc.

Walka Europejskiego Banku Centralnego z inflacją zbliża się do kluczowego etapu, ale wciąż pozostaje wiele do zrobienia - podał główny ekonomista EBC Philip Lane w piątek.

Deflator PCE w USA w kwietniu wyniósł 4,4 proc. rdr, wobec 4,2 proc. rdr miesiąc wcześniej i konsensusu na poziomie 3,9 proc. - podało Biuro Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu.

Wydatki amerykańskich konsumentów w kwietniu wzrosły o 0,8 proc. mdm, po wzroście o 0,1 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z 0,0 proc. - podało Biuro Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu. Oczekiwano wzrostu o 0,4 proc. mdm.

Bankructwo USA w wyniku braku podniesienia limitu zadłużenia byłoby samookaleczeniem i wstrząsnęłoby podstawami globalnej gospodarki - powiedziała w piątek szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa, wzywając USA do szybkiego znalezienia porozumienia. MFW prognozuje też, że walka z inflacją w USA potrwa dłużej, niż oczekiwano, i będzie wymagać dłuższego utrzymania wysokich stóp procentowych.

BUDŻET, DŁUG

W obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej nie są planowane obniżki stawek VAT na energię cieplną - poinformował resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

Sejm uchwalił w piątek ustawę o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Chodzi o projekt ustawy wprowadzającej wypłatę tzw. 14. emerytury na stałe. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Sejm uchwalił w piątek ustawę znoszącą opłaty za odcinki autostrad zarządzane przez państwo i wprowadzającą zakaz wyprzedzania się ciężarówek na trasach szybkiego ruchu.

Sejm poparł jedną z pięciu poprawek Senatu o charakterze ujednolicającym do nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Nowela wprowadza rozwiązania, które mają uprościć i przyspieszyć rozliczanie podatku VAT, tzw. pakiet Slim VAT 3.

Sejm uchwalił w piątek ustawę o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Celem ustawy jest wyposażenie uczniów klas IV publicznych i niepublicznych szkół podstawowych w laptopy oraz nauczycieli w bony na zakup laptopa.

SPÓŁKI

GTC odnotowało w I kw. 2023 roku 11,2 mln euro zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 14,9 mln euro przed rokiem - podała spółka w raporcie. Konsensus PAP Biznes zakładał, że zysk netto wyniesie 16,3 mln euro, a prognozy analityków znajdowały się w przedziale 14,5-17,9 mln euro.

Ciech spodziewa się, że w tym roku nakłady inwestycyjne wyniosą ok. 500 - 600 mln zł - poinformowali przedstawiciele grupy. Spółka chce umocnić lub obronić pozycję rynkową mimo trudniejszej sytuacji makroekonomicznej.

ZE PAK zamierza zwiększyć rezerwę rekultywacyjną. Zawiązana rezerwa obniży skonsolidowaną EBITDA grupy za I kwartał 2023 roku o ok. 553 mln zł, a skonsolidowany wynik netto o ok. 508 mln zł - podała spółka w komunikacie. ZE PAK szacuje stratę EBITDA grupy w I kwartale na ok. 389 mln zł, a stratę netto na ok. 383 mln zł.

Advent International sprzeda 15 proc. akcji InPostu na rzecz firmy inwestycyjnej PPF Group, po 10 euro za akcję - poinformowała agencja Bloomberg, powołując się na komunikat.

Zysk netto Agory j.d. w I kw. 2023 roku wyniósł 32,6 mln zł wobec 31,8 mln zł straty rok wcześniej - podała spółka w raporcie. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali 26,7 mln zł zysku netto.

Agora nadal przewiduje około 2-4 proc. zwyżkę rynku reklamy w Polsce w 2023 roku, po zwyżce o ponad 5,5 proc. w I kwartale bieżącego roku - podała spółka w komunikacie prasowym.

Grupa Agora ocenia, że oferta reklamowa Eurozet została dobrze przyjęta przez rynek - poinformował prezes Agory Bartosz Hojka podczas piątkowej telekonferencji.

Rynkowa wartość aportu wnoszonego przez Echo Investment do Archicomu wynosi blisko 830 mln zł. Proponowana cena emisyjna, po której Echo ma objąć akcje nowej emisji Archicom została określona na 36,34 zł za akcję - podało Echo Investment w komunikacie.

Zarząd Bogdanki rekomenduje wypłatę na dywidendę za 2022 rok kwotę 87,8 mln zł, czyli 2,58 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

Rynkowa wartość aportu wnoszonego przez Echo Investment do Archicomu wynosi blisko 830 mln zł. Proponowana cena emisyjna, po której Echo ma objąć akcje nowej emisji Archicom została określona na 36,34 zł za akcję - podało Echo Investment w komunikacie.

Mirbud spodziewa się w 2023 r. odnotowania porównywalnych rdr wyników - poinformowali przedstawiciele spółki. Grupa chce utrzymywać backlog powyżej 5 mld zł i spodziewa się, że w kolejnych kwartałach struktura portfela zmieni się w kierunku większego udziału budownictwa drogowego.

Grupa MOL inwestuje we własną elektrociepłownię zasilaną biogazem w węgierskim mieście Szarvas i przejmie zakład wykorzystujący odpady organiczne do produkcji energii elektrycznej i ciepła - podał MOL w komunikacie prasowym.

Zarząd STS Holding rekomenduje, by spółka wypłaciła 86,2 mln zł dywidendy z zysku za 2022 r., czyli 0,55 zł na akcję, poza wypłaconą już zaliczką - podała spółka w komunikacie. Zarząd planuje też wypłatę zaliczki na poczet dywidendy za 2023 rok.

Odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW wzrósł o 8,8 pkt. proc. i wyniósł 70,7 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego spadł o 1,1 pkt. proc. do 14,1 proc. - wynika z cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów.

Spółka technologiczna ML System szacuje, że CAPEX w 2023 roku może wynieść ok. 178 mln zł - poinformowali przedstawiciele spółki.

W złożu Øst Frigg, w którym udziały ma PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen, może znajdować się 40-90 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe), a więc dwa razy więcej niż zakładano do tej pory - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Oznaczałoby to, że zasoby ropy naftowej w złożu przypadające na Grupę Orlen wynoszą 5-11 mln boe.

Wittchen zanotował 52 proc. wzrost sprzedaży w kwietniu w ujęciu rok do roku, w 2023 roku chce otworzyć własne sklepy w Rumunii i w Niemczech, a łączna powierzchnia salonów przekroczyć ma 10 tys. m kw. Wittchen rozważa wybudowanie całkiem nowego centrum logistycznego - poinformowali w piątek przedstawiciele spółki.

Wittchen podał, że według wstępnych danych sprzedaż w kwietniu wyniosła 33,4 mln zł, czyli była o 52 proc. wyższa niż rok wcześniej.

BoomBit zauważa osłabiający się sentyment na rynku gier mobilnych, co pozwala myśleć o nawiązywaniu współpracy z mniejszymi studiami, którym obecna sytuacja przeszkadza w produkcji gier - poinformował na konferencji prezes spółki, Marcin Olejarz.

NWZ ML System zdecydowało o podwyższeniu kapitału zakładowego w drodze emisji nie więcej niż 896.848 akcji serii F, z pozbawieniem prawa poboru - wynika z podjętych uchwał.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie KPPD-Szczecinek zdecydowało o wypłacie dywidendy za 2022 rok w wysokości 4 zł na akcję, czyli łącznie na ten cel trafi 6,49 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Kino Polska TV widzi duży potencjał wzrostu przychodów dzięki możliwości skalowania projektów telewizyjnych i synergii z podmiotami z Grupy Canal+ - poinformował członek zarządu Levent Gültan podczas telekonferencji dla analityków i mediów.

Zarząd Mo-Bruku rekomenduje przeznaczenie na dywidendę za 2022 rok 46,3 mln zł, czyli 13,17 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

GPW w nowej edycji Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego chce wybierać spółki pod kątem nie tylko ich kapitalizacji, ale również odpowiednio dużej płynności - poinformowała członek zarządu GPW Izabela Olszewska podczas konferencji Wall Street 27, organizowanej w Karpaczu przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Giełda Papierów Wartościowych chce wprowadzać na GlobalConnect zagraniczne spółki znane polskim inwestorom - poinformowała członek zarządu GPW Izabela Olszewska podczas konferencji Wall Street 27. Na rynek ten mogą trafić też w przyszłości zagraniczne ETF-y.

Vistal Gdynia podpisał list intencyjny z inwestorem branżowym zainteresowanym nabyciem kluczowych aktywów spółki w ramach toczącego się uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego - podała spółka w komunikacie.

Zarząd Wikany rekomenduje wypłatę 0,25 zł dywidendy na akcję z zysku za 2022 rok - podała spółka w komunikacie.

Walne Zgromadzenie OT Logistics zdecydowało o wypłacie 6,40 zł dywidendy na akcję, czyli łącznie na ten cel trafi 83,8 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Zarząd spółki rekomendował wcześniej wypłatę 5 zł dywidendy na akcję.

Wysokość wymogu TLAC dla Banku Handlowego wynosi 20,79 proc., i by go spełnić, bank zwróci się do KNF o zgodę na włączenie odpowiedniej części zysków z bieżącego okresu do kapitału podstawowego Tier I - poinformował Bank Handlowy w komunikacie.

Bogdanka chce korzystać z instrumentów finansowania dłużnego, w tym z emisji obligacji i zielonych obligacji, przy realizacji zaplanowanych do 2030 roku w strategii projektów w obszarze odnawialnych źródeł energii - poinformował prezes Bogdanki Kasjan Wyligała.

Bogdanka nie przewiduje spadku cen węgla dla swoich największych odbiorców, z którymi wiążą ją długoterminowe umowy, w 2023 roku. W następnych latach ceny powinny się ustabilizować na obecnych poziomach - poinformował prezes Bogdanki Kasjan Wyligała.

WALUTY

Po tym jak umocnienie złotego wytraciło impet, najbliższe tygodnie mogą przynieść korektę EUR/PLN w górę - prognozują ekonomiści Santander BP. Na krajowym rynku długu, dane o inflacji za maj, odczyt PMI i ostatnie gołębie komentarze prezesa NBP i premiera mogą wesprzeć krótki koniec krzywej.

Struktura rezerw walutowych NBP pozostała bez zmian rdr w 2022 r.: 41 proc. USD, 20 proc. EUR, GBP 12 proc., CAD 10 proc., AUD 8 proc., NOK 6 proc. i 3 proc. NZD - podał NBP w sprawozdaniu za 2022 r. Ekspozycja na rynki akcji USA, strefy euro i UK przez equity index futures odpowiadała 2,9-proc. wartości rezerw (-0,2 pp. rdr).

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0751 USD i 150,24 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

ENERGETYKA

W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych. Ma ona na celu przyspieszenie inwestycji i dostosowanie sieci przesyłowych do skali rozwoju energetyki prosumenckiej. Ustawa wymienia 81 strategicznych projektów.

Sejm nie poparł w piątek uchwały Senatu, który odrzucił ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących. Teraz specustawa trafi do podpisu prezydenta.

TOWARY, PALIWA

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku są niemal bez zmian, po zniżce w czwartek o ponad 3 proc. Inwestorzy oceniają sugestie Moskwy co do dalszych działań OPEC+ - podają maklerzy.

Ceny miedzi na giełdzie metali LME w Londynie rosną w piątek, ale w ujęciu tygodniowym zaliczą spadek o 2,8 proc. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej o 0,8 proc. - po 8.023 USD za tonę - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Wyniki finansowe 11 bit studios za I kw. były blisko konsensusu, ale cash flow spółki wygląda coraz słabiej - ocenił w porannym raporcie analityk Trigon DM, Kacper Koproń.

Na przełomie maja i czerwca prawdopodobne są dalsze wzrosty średnich cen Pb i diesla na stacjach benzynowych - oceniają analitycy BM Reflex.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Sejm uchwalił w piątek rządową ustawę o uczestnictwie pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego przekształcenia, połączenia lub podziału spółek. Regulacja dostosowuje polskie prawo do nowych przepisów unijnych.

Skupiono ok. 48 proc. nadmiarowego zboża - podał szef resortu rolnictwa Robert Telus.

Sejm uchwalił w piątek ustawę o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego, która ma umożliwić wykorzystanie unijnych funduszy. Budżet tego programu to prawie 732 mln euro.

Sejm odrzucił w piątek poprawki Senatu do ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa. Fundusz ten ma wypłacać rekompensaty rolnikom, którzy nie dostali zapłaty od podmiotów skupujących produkty rolne.

Sejm poparł w piątek trzy z siedmiu poprawek Senatu do ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Zgodnie z ustawą dodatek miesięczny 300 zł do emerytury będzie przysługiwał osobie, która pełniła tę funkcję przez co najmniej 8 lat.

WYDARZENIA Z KRAJU

Sejm opowiedział się w piątek przeciwko senackiej uchwale o odrzuceniu ustawy ws. powołania komisji ds. rosyjskich wpływów. W głosowaniu udział wzięło 454 posłów; większość bezwzględna wyniosła 228 posłów. "Za" odrzuceniem senackiej uchwały było 234 posłów, przeciwko - 219, 1 wstrzymał się od głosu.

W piątkowym głosowaniu za odrzuceniem weta Senatu do ustawy ws. powołania komisji ds. rosyjskich wpływów opowiedzieli się prawie wszyscy posłowie klubu PiS (jedna posłanka wstrzymała się od głosu), a także posłowie kół: Kukiz'15 i Polskie Sprawy. Przeciwna była opozycja, m.in. KO, PSL, Lewica, Polska2050.

Tchórze w Sejmie zagłosowali za komisją, która ma wyeliminować ich najgroźniejszego wroga - powiedział lider PO Donald Tusk po tym jak Sejm sprzeciwił się senackiej uchwale o odrzuceniu ustawy ws. powołania komisji ds. rosyjskich wpływów.

Jako "haniebną i bolszewicką" ustawę powołaniu komisji ds. rosyjskich wpływów określił szef klubu KO Borys Budka. Łukasz Schreiber (PiS) odpowiadał posłom opozycji: "Nie bójcie się. Nie postępujemy tak, jak wy". Na galerii dla publiczności podczas głosowania obecny był lider PO Donald Tusk.

Lewica zaapelowała w piątek po głosowaniach do prezydenta Andrzeja Dudy o weto do ustawy ws. powołania komisji ds. rosyjskich wpływów. Jak podkreślił szef klubu Krzysztof Gawkowski, "w polskim parlamencie po 1989 roku nie było tak haniebnego prawa".

W związku z podtrzymaniem drakońskiego wyroku ws. Andrzeja Poczobuta, w poniedziałek ogłoszę decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną kilkuset przedstawicieli reżimu Łukaszenki - poinformował w piątek szef MSWiA Mariusz Kamiński.

27 maja o godz. 7 rano, ruszają zapisy na szczepienia chłopców i dziewczynek przeciw HPV - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Wizytę można będzie umówić przez e-rejestrację lub infolinię 989, lub w przychodni. Szczepienia ruszają 1 czerwca.

Posłanki Koalicji Obywatelskiej poinformowały w piątek, że sprawę wypowiedzi posłanki Barbary Bartuś na temat in vitro kierują do sejmowej komisji etyki i oczekują ukarania posłanki PiS naganą. Chodzi o wypowiedź posłanki Bartuś z czwartkowej debaty w Sejmie posłowie nad informacją bieżącą, o przedstawienie której wnioskował klub KO. Tematem informacji określonym przez wnioskodawców, była "nieprawdziwa narracja premiera o sytuacji kobiet w Polsce w czasach rządów PiS, czyli o złej opiece lekarskiej, braku pomocy państwa w opiece nad osobami zależnymi, ograniczeniu praw reprodukcyjnych i braku refundacji in vitro, braku ustawy o równych zarobkach i głodowych emeryturach". Głos w dyskusji zabrało kilkudziesięciu posłów, w tym posłanka Bartuś.

Polska zawiesza ruch towarowy na przejściach granicznych z Białorusią dla pojazdów z Białorusi i Rosji - podano w projekcie rozporządzenia.

W poniedziałek będzie ostra odpowiedź - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński, pytany o utrzymanie w mocy wyroku sądu w Grodnie skazującego Andrzeja Poczobuta. Kamiński podkreślił, że Polska ma przygotowaną listę nazwisk funkcjonariuszy reżimu Alaksandra Łukaszenki biorących udział w represjach politycznych.

Premier zaakceptował propozycję nowej linii kredytowej dla firm skupujących od polskiego rolnika zboże, jak również tzw. owoce miękkie - poinformował w piątek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Sejm uchwalił w piątek bez poprawek ustawę, która ułatwić budowanie biogazowni rolniczych. Odrzucono zmiany proponowane przez opozycję, zgłoszone w drugim czytaniu.

Sejm uchwalił w piątek rządową ustawę o świadczeniu wspierającym dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami. Świadczenie wspierające przysługiwać będzie w wysokości od 40 proc. do 220 proc. renty socjalnej – w zależności od poziomu potrzeby wsparcia.

Sejm uchwalił w piątek ustawę ws. likwidacji użytkowania wieczystego wraz z poprawkami dotyczącymi podatku od czynności cywilno-prawnych. Przepisy mają umożliwić m.in. firmom, osobom fizycznym i spółdzielniom mieszkaniowym uzyskanie na własność gruntów, które mają w użytkowaniu wieczystym.

Sejm uchwalił w piątek ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wprowadza ona nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny, który ma zastąpić obecne studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Jego ustalenia będą podstawą m.in. do uchwalania planów miejscowych.

Kluby KO i Lewicy przygotowały wniosek o wotum nieufności wobec szefa MON Mariusza Błaszczaka - poinformowali w piątek szefowie obu klubów Borys Budka i Krzysztof Gawkowski. Zapowiedzieli, że przedstawią go pozostałym ugrupowaniom opozycyjnym licząc, że ich posłowie podpiszą się pod wnioskiem.

Sejm odrzucił sprzeciw Senatu do nowelizacji ustawy o służbie cywilnej. Nowela wprowadzi zakaz zatrudniania w korpusie tej służby i w urzędach państwowych funkcjonariuszy i współpracowników organów bezpieczeństwa PRL i zmieni przepisy o Krajowej Szkole Administracji Publicznej.

Pracujemy nad rozporządzeniem ws. kredytów obrotowych dla firm skupujących zboże i owoce miękkie od polskich rolników: do 40 mln zł na 2 proc. na 18 miesięcy; resztę dopłaci państwo - zapowiedział w piątek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Sejm uchwalił ustawę dotyczącą ograniczania skutków kradzieży tożsamości, która umożliwi zastrzeganie numeru PESEL. Ma to m.in. zwiększyć ochronę przed zaciąganiem na dane przejęte przez oszustów np. kredytów. Ustawą zajmie się teraz Senat.

Do dalszych prac w sejmowej komisji trafił w piątek projekt określający m.in. zasady sprawnego przeciwdziałania przypadkom zakłócania procesów czy ubliżania sędziom oraz zakresu kompetencji Prokuratora Generalnego. Zgodnie z projektem, na stałe miałaby też zostać wprowadzona możliwość zdalnych rozpraw cywilnych.

Sejm odrzucił w piątek poprawki Senatu obniżające oprocentowanie "bezpiecznego kredytu" do 0 proc. Posłowie poparli natomiast propozycje izby wyższej dotyczące rozszerzenia pomocy dla przedsiębiorców w związku z zawieszeniem ruchu na przejściach granicznych.

Sejm opowiedział się w piątek za przyjęciem części poprawek Senatu do nowelizacji, która ma m.in. podnieść bezpieczeństwo pasażerów w przewozach na aplikację, np. przez wprowadzenie lepszej weryfikacji kierowców. Regulacja umożliwi również usuwanie punktów karnych po roku, a nie po dwóch latach.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Białoruski Sąd Najwyższy odrzucił apelację Andrzeja Poczobuta i utrzymał w mocy wyrok sądu niższej instancji – osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Wyrok uprawomocnił się.

Holandia może przekazać Ukrainie swoje samoloty F-16 po przeszkoleniu ukraińskich pilotów - podała w piątek agencja Bloomberg, powołując się na źródła bliskie sprawie.

Holandia "poważnie rozważa" przekazanie swoich myśliwców F-16 Ukrainie, ale nie podjęła jeszcze w tej sprawie ostatecznej decyzji – powiedział w piątek na konferencji prasowej holenderski premier Mark Rutte.

Ukrainę trzeba wspierać tak długo, jak to jest niezbędne - powiedział przebywający w stolicy Estonii Tallinie kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Jego zdaniem na zbliżającym się szczycie NATO w Wilnie nie będzie można jeszcze mówić o jakimkolwiek zwycięstwie.

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva odmówił udania się do Rosji na zaproszenie Władimira Putina, ale chce uczestniczyć w negocjacjach, które miałyby zakończyć rosyjską inwazję na Ukrainę.

Do starć policji z demonstrantami klimatycznymi doszło w piątek we Francji pod paryską Salle Pleyel, gdzie odbywa się walne zgromadzenie akcjonariuszy koncernu petrochemicznego TotalEnergies, blokowane przez aktywistów klimatycznych. Policja użyła gazu łzawiącego.

Przewodniczący (spiker) Izby Reprezentantów Kongresu USA Kevin McCarthy poinformował w czwartek dziennikarzy, że negocjatorom z Partii Republikańskiej i Białego Domu wciąż nie udało się jeszcze zawrzeć porozumienia o podniesieniu pułapu zadłużenia publicznego. Rokowania trwają - dodał.

Stany Zjednoczone planują ogłosić pomoc wojskową dla Ukrainy w wysokości ok. 300 milionów dolarów. Pakiet ma składać się głównie z amunicji - podał w czwartek Reuters, powołując się na dwa oficjalne źródła.

Jestem gotowy do wznowienia kontaktu z Putinem, kiedy nadejdzie odpowiedni moment - zadeklarował kanclerz Niemiec Olaf Scholz w wywiadzie opublikowanym w piątek przez dziennik "Koelner Stadt-Anzeiger". Podkreślił równocześnie, że jego celem jest aktywne wspieranie Ukrainy i osiągnięcie sprawiedliwego pokoju po wycofaniu się Rosjan z tego kraju.

Japonia zastosuje dodatkowe sankcje wobec Rosji za jej atak na Ukrainę, wobec uzgodnionych już przez uczestników szczytu G7, którego Japonia była gospodarzem - poinformował w piątek główny sekretarz japońskiego rządu Hirokazu Matsuno.

Prezydent Chin Xi Jinping w depeszy do uczestników obradującego w Buenos Aires VII szczytu szefów państw i rządów Wspólnoty Państw Ameryki i Karaibów (CELAC) zapowiedział w czwartek „nową erę” stosunków między jego krajem a tymi państwami.

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva poinformował w piątek, że ONZ potwierdziła wybór brazylijskiego miasta Belem na gospodarza szczytu klimatycznego COP30 w listopadzie 2025 roku.

Lider zdelegalizowanej w Kazachstanie największej partii opozycyjnej Alga, Marat Żyłanbajew, został zatrzymany i osadzony na dwa miesiące w areszcie - poinformowała w piątek oficjalna kazachska agencja informacyjna Kazinform.

Interdyscyplinarny zespół badaczy, archeologów i piwowarów z Izraela po raz pierwszy wyizolował drożdże sprzed 5 tys. lat już w 2019 roku, ale teraz owoce tego odkrycia mają stać się dostępne dla miłośników złocistego napoju na całym świecie - pisze "Times of Israel". Piwowarzy amatorzy wkrótce będą mogli podróżować w czasie, gdyż Muzeum Izraela i izraelski browar Shikma wprowadzają na rynek limitowaną partię, która będzie dostępna na rynku pod koniec roku - pisze w czwartek "Times of Israel".

(PAP Biznes)

ana/ gor/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości