Tournee Taylor Swift może wpłynąć na gospodarkę i inflację w Europie - media | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
21 cze 2024, 18:14

Tournee Taylor Swift może wpłynąć na gospodarkę i inflację w Europie - media

Tournee Taylor Swift może wpłynąć tego lata na gospodarkę i inflację w Europie, zważywszy, że setki tysięcy fanów amerykańskiej piosenkarki będą wydawać pieniądze na przeloty, hotele, kwatery Airbnb, bilety koncertowe, restauracje i pamiątki - pisze w piątek "New York Times".

Wielbiciele supergwiazdy, nazywani "swifties", oczekują na jej tournee w Europie, a ekonomiści zastanawiają się nad tym, jak wpłynie ono na gospodarkę. Główny ekonomista Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Philip Lane, zapytany o to, czy igrzyska olimpijskie w Paryżu i mistrzostwa świata w piłce nożnej zwiększą uporczywą presję inflacyjną, zwłaszcza w sektorze usług, odpowiedział dziennikarzowi: "To ciekawe, wymienił pan te wszystkie rzeczy, a nie wspomniał o Taylor Swift".

W piątek Swift występuje w Londynie na stadionie Wembley; oczekuje się, że w brytyjskiej stolicy jej koncerty zobaczy około 700 tys. osób. W USA ekonomiści oswoili się już z faktem, że trasy koncertowe gwiazdy pozostawiają za sobą "ślad ekonomiczny", a pewna firma oceniła, że tournee pod tytułem Eras Tour wygeneruje w Ameryce wydatki rzędu 4,6 mld dol. - relacjonuje "NYT".

Banki centralne Europy zaczęły obniżać stopy procentowe lub szykują się do takich kroków, ale trasa koncertowa Eras Tour może pomieszać im szyki, ponieważ kreuje tak duży popyt w sektorze usług i turystyki, że może spowolnić spadek inflacji i skłonić banki do zwlekania z obniżaniem kosztu pieniądza - wyjaśnia dziennik.

"Wszystko to sprawi, że obraz (gospodarki), jaki mają banki centralne, będzie trochę zamazany" - ocenił strateg londyńskiej firmy finansowej TD Securities Lucas Krishan.

W maju przyspieszyła inflacja w Portugalii, częściowo dlatego, że wzrosły ceny pokoi hotelowych w związku z koncertami Swift, która wystąpiła w Lizbonie 24 i 25 maja.

Bank Barclays prognozuje, że trasa koncertowa gwiazdy może wpompować w brytyjską gospodarkę 1 mld funtów. "NYT" zastrzega, że takie założenia trudno sprawdzić, a ponadto nawet miliard funtów nie wpłynie istotnie na stagnację w Wielkiej Brytanii. Jednak koncerty będą miały znaczenie dla wybranych miast i sektorów gospodarki. Gdy ubiegłego lata rozpoczęła się sprzedaż biletów na trasę Eras Tour, liczba wyszukiwań lokali Airbnb w miastach, w których odbędą się koncerty, wzrosła o 300 proc.

Wpływ trasy koncertowej będzie miał wymiar raczej w skali mikro niż makro, ale nie ulega wątpliwości, że Taylor Swift jest "wielkim fenomenem i regiony, które odwiedza, odczują wielkie ożywienie" - ocenia dziennik.

Trasa Eras Tour rozpoczęła się w marcu 2023 roku i składa się ze 153 koncertów.

Taylor Swift została Człowiekiem Roku 2023 tygodnika "Time". W kwietniu po raz pierwszy znalazła się na liście miliarderów publikowanej przez magazyn "Forbes". Jest pierwszą artystką, która zarobiła miliard dolarów wyłącznie dzięki piosenkom i występom.(PAP)

fit/ kar/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost