DZIEŃ NA GPW: Początek sesji lekko spadkowy; dobrze radzą sobie banki | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
10 lip 2024, 10:58

DZIEŃ NA GPW: Początek sesji lekko spadkowy; dobrze radzą sobie banki

Na warszawskim parkiecie panują lekko negatywne nastroje i główne indeksy spadają o 0,3-0,5 proc. Korygują się w dół kursy spółek energetycznych, spada także Celon Pharma, po trzech dniach silnych zwyżek. Orlen zniżkuje czwarty raz z rzędu, natomiast relatywnie silne są banki.

Ok. godz. 10:45 WIG20 spada o 0,3 proc. do 2.536 pkt., a WIG idzie w dół o 0,4 proc. do 87.852 pkt., mWIG40 zniżkuje o 0,5 proc. i wynosi 6.430 pkt., a sWIG80 traci 0,5 proc. do 25.492 pkt.

Zdaniem analityków, inwestorzy w środę prawdopodobnie będą oceniać poranne dane dotyczące CPI i PPI w Chinach, które wskazują na dezinflację w tym kraju.

"W związku z kolejnym dniem z pustym kalendarium makroekonomicznym, inwestorzy mogą zwrócić uwagę na poranne dane dotyczące inflacji CPI i PPI z Chin, która wypadły poniżej oczekiwań. Eksportowana dezinflacja z Państwa Środka może sprzyjać utrzymaniu tych samych tendencji w Europie i USA" - napisali w porannym komentarzu analitycy BM BNP Paribas.

Ceny konsumpcyjne w Chinach w czerwcu wzrosły o 0,2 proc. rdr, wobec oczekiwań wzrostu o 0,4 proc. Miesiąc wcześniej ceny wzrosły o 0,3 proc. Ceny PPI spadły rdr o 0,8 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 1,4 proc. Rynek spodziewał się spadku PPI rdr o 0,8 proc.

Jak oceniają analitycy BM BNP Paribas, rynek zdominuje oczekiwanie na czwartkowe dane na temat inflacji w Stanach Zjednoczonych.

"Głównymi danymi na jakie oczekują w tym tygodniu inwestorzy są jutrzejsze dane o inflacji za czerwiec z USA – gdyby wypadły one poniżej oczekiwań, wsparłoby to oczekiwania na obniżki stóp procentowych w tym roku przez Fed, co byłby pozytywnie odebrane przez rynek akcji oraz obligacji" - napisali.

W środę po rozpoczęciu notowań, na akcjach spółek wchodzących w skład WIG20 panuje niewielka zmienność. Większość z nich notuje wzrosty lub spadki o mniej niż 1 proc.

Najsilniejszą spółką jest Dino (+1,6 proc.), które zyskuje trzecią sesję z rzędu, ale dopiero czwarty raz w tym miesiącu. Od 1 lipca do wtorkowego zamknięcia akcje Dino staniały o 4,36 proc.

Niedługo po rozpoczęciu notowań opublikowano rekomendację UBS dla spółki Jeronimo Martins, właściciela Biedronki, która jest konkurentem Dino. Rekomendacja została podniesiona do "kupuj" ze "sprzedaj".

O niemal 1 proc. idzie do góry Alior Bank. Dobrze radzą sobie także pozostałe banki notowane w WIG20, które rosną lub spadają mniej niż indeks. Pekao zyskuje 0,4 proc., a kursy mBanku i PKO BP znajdują się w okolicach poziomów odniesienia. Santander spada o 0,2 proc.

Rosną kursy kilku banków nie będących komponentami WIG20. Millennium, notowane wśród średnich spółek, zwyżkuje o 0,8 proc., a Handlowy idzie do góry o 0,2 proc.

Rada nadzorcza Banku Pekao w ramach otwartego postępowania kwalifikacyjnego oraz po dokonaniu oceny odpowiedniości powołała Cezarego Stypułkowskiego na prezesa zarządu od 5 października.

Wśród blue chipów, najmocniej spada KGHM (-2 proc.), po trzech dniach nieprzerwanych zwyżek, podczas których spółka zyskała łącznie 1,77 proc.

Czwarty raz z rzędu tanieją akcje Orlenu (-0,7 proc.). Podczas trzech poprzednich sesji spółka straciła 3,22 proc.

O ponad 1 proc. przecenione są papiery LPP.

Koryguje się w dół kurs PGE, które na zakończeniu wtorkowej sesji wzrosło o 1,05 proc., najmocniej z blue chipów. Obecnie PGE traci 1,1 proc.

Część wtorkowych zwyżek oddają także: Enea (-1 proc.) i Tauron (-0,5 proc.). Na poprzedniej sesji spółki te wzrosły odpowiednio o: 4,29 proc. i 1,95 proc.

Resort aktywów państwowych w odpowiedzi na interpelację poselską wskazał, że Bloki Tauron Wytwarzanie w Jaworznie oraz w Łagiszy posiadają potencjał do generowania dodatnich wyników finansowych w dłuższej perspektywie, w przypadku pozostałych istnieje wysokie ryzyko generowania strat.

Biorąc pod uwagę spółki grupowane w mWIG40, kolejną zniżkę notuje Benefit Systems (-0,7 proc.). W ciągu siedmiu poprzednich sesji spółka spadała pięciokrotnie i w sumie straciła 7,35 proc.

Na szerokim rynku negatywnie wyróżnia się sektor producentów leków. WIG Leki spada o 2 proc. Stoi za tym m. in. przecena o 7,1 proc. akcji Celon Pharmy.

Kurs spółki koryguje się po dwóch dniach bardzo silnych zwyżek. W poniedziałek kurs Celon Pharmy poszedł do góry o ponad 40 proc., a we wtorek o kolejne 27,27 proc. W sumie, w ciągu tych dwóch dni akcje spółki zdrożały o ok. 78 proc., z 15,68 zł, do 28 zł.

W piątek po sesji spółka poinformowała o pozytywnych wynikach badania II fazy klinicznej CPL'36 w leczeniu ostrej schizofrenii.

Po rozpoczęciu środowej sesji prezes UOKiK postawił zarzuty liniom lotniczym Enter Air, które - według UOKiK - wprowadzają konsumentów w błąd, a przez to mogą naruszać ich zbiorowe interesy.

Kurs Enter Air spada o 6 proc.

Mercor traci 1,2 proc. Analitycy Biura Maklerskiego Pekao, w raporcie z 10 lipca, podtrzymali rekomendację dla spółki Mercor na poziomie "trzymaj", a cenę docelową obniżyli do 25,10 zł, co daje 3,3 proc. potencjał wzrostu.

Na sejmowej podkomisji ds. sprawiedliwej transformacji prezes ZE PAK Piotr Woźny poinformował, że kompleks energetyczno-węglowy ZE PAK na 100 proc. utrzyma produkcję energii z węgla brunatnego do końca 2025 r. Akcje ZE PAK zniżkują o 0,9 proc. (PAP Biznes)

pam/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost