Akcje Celon Pharma w górę o 40%. CEO widzi ogromny potencjał kandydata na lek na schizofrenię

Celon Pharma w górę o 40%. CEO widzi ogromny potencjał kandydata na lek na schizofrenię

Akcje Celon Pharma, warszawskiej spółki biotechnologicznej, zakończyły dzień z imponującym wzrostem, stając się gwiazdą dzisiejszej sesji. Wyceniana obecnie na 1,1 mld zł, spółka opublikowała, zdaniem CEO, przełomowe wyniki II fazy badań klinicznych jednego z kandydatów na lek w schizofrenii. Zdaniem Macieja Wieczorka, zwiększają one kilkunastokrotnie potencjał finansowy transakcji partneringowej.

CPL’36 to inhibitor PDE10a, będący kandydatem na lek na poważną chorobę psychiczną, która dotyka prawie 1% społeczeństwa, czyli schizofrenię. Polska spółka w piątek, po sesji, opublikowała wyniki z prowadzonych od 3 lat badań II fazy klinicznej.

Badanie inhibitora PDE10A we wskazaniu ostrej schizofrenii w II fazie klinicznej spełniło wszystkie zakładane kryteria, przekraczając istotnie wcześniejsze, medyczne założenia spółki. Wykazało silną i potwierdzoną we wszystkich skalach oceny efektywność rozwijanego związku w ostrej schizofrenii. Było to międzynarodowe, wieloośrodkowe, randomizowane, kontrolowane placebo badanie kliniczne na grupie 189 dorosłych pacjentów hospitalizowanych z powodu zaostrzonej schizofrenii - czytamy w komunikacie spółki.

Zobacz także: Celon Pharma publikuje dane dla II fazy klinicznej cząsteczki we wskazaniu ostrej schizofrenii

Przełomowe badania w leczeniu schizofrenii

CPL’36 był podawany przez 4 tygodnie w dwóch dawkach: 20 mg i 40 mg raz dziennie, oraz placebo w stosunku 1:1:1. Pacjenci włączeni do badania mieli bazowy poziom choroby w skali PANSS total wynoszący około 105 jednostek, co wskazuje na średnio ciężki do ciężkiego stan choroby.

Skala PANSS (Positive and Negative Syndrome Scale) to narzędzie używane do oceny objawów i ciężkości schizofrenii. Została opracowana w 1987 roku przez Stanley'a Kay'a, Abrahama Fiszbeina i Lewisa Oplera. Składa się z 30 pozycji, które są oceniane przez klinicystę na podstawie wywiadów i obserwacji pacjenta.

W 4. tygodniu leczenia CPL’36 w dawce 20 mg wykazał poprawę w porównaniu z placebo w zakresie skali PANSS total o 9,7 jednostek (LS mean difference from placebo, p<0,001, Cohen’s d: 0,77), a w dawce 40 mg poprawę o 16,4 jednostki (LS mean difference from placebo, p<0,001, Cohen’s d: 1,47).
 

Historia rozwoju klinicznego CPL'36

CPL'36

Źródło: Celon Pharma
 

Opublikowane wyniki badań to pierwsze dane na temat skuteczności tej cząsteczki u ludzi i efekt 4 lat badań klinicznych II fazy.

W praktyce opublikowane dane oznaczają, że CPL'36, zarówno w dawce 20 mg, jak i 40 mg, skutecznie zmniejszał objawy schizofrenii w porównaniu do placebo, przy czym wyższa dawka (40 mg) była bardziej efektywna. Dodatkowo, lek był dobrze tolerowany, co sugeruje jego potencjalną przydatność kliniczną w leczeniu ostrej schizofrenii.

Zobacz także: Specjalistyczny fundusz biotechnologiczny z USA zainwestuje w Celon Pharma. Wspólnie będą rozwijać i komercjalizować potencjalny lek na depresję dwubiegunową

Wyniki badań zwiększają potencjał komercyjny CPL’36

CEO i główny akcjonariusz Celon Pharma, Maciej Wieczorek, podczas poniedziałkowej konferencji powiedział, że wciąż odczuwa zawroty głowy i ekscytację z powodu wyników badań, jakie udało się osiągnąć spółce. Według prezesa, osiągnięte rezultaty redefiniują wartość projektu, jaką wcześniej zakładała spółka.
 

CPL'36 vs inne leki na schizofrenię

Porównanie z terapiami


"Typowa wartość tego rodzaju projektu była wcześniej oceniana na 20 mln USD upfront payment i około 200-300 mln USD w tzw. biodollars value. Po opublikowanych wynikach uważamy, że nasze oczekiwania powinny być kilkanaście razy wyższe," powiedział Wieczorek na konferencji.

Jako przykład potencjału komercyjnego i wartości osiągniętych wyników badań, Celon Pharma zaprezentowała dane uzyskane w drugiej fazie klinicznej przez projekt KarXT, rozwijany przez Karuna Therapeutics.

Zobacz także: TikTok biotechnologii. Biosecurity Act i afera związana z Wuxi Apptec może zmienić sektor drug discovery w USA i pozytywnie wpłynąć na polskie spółki

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost