Co daje bitcoin w klasycznym portfelu 60/40
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
15 paź 2021, 08:30

Co daje bitcoin w klasycznym portfelu 60/40

W przeszłości dodanie bitcoina do klasycznego portfela 60/40 okazywało się świetnym posunięciem, bo rośnie on dynamicznie na wartości w długim terminie, ma wysoką zmienność, jest nisko skorelowany z akcjami i obligacjami.

Kryptowaluty słusznie uchodzą za jedne z najbardziej ryzykownych aktywów, cechujących się wysoką zmiennością. Dlatego eksperci inwestycyjni zalecają, by inwestorzy trzymali tylko pewną niewielką część portfela w BTC czy altcoinach. Ale jak dokładnie dodanie bitcoina do klasycznego portfela 60/40 (60% akcji, 40% obligacji) wpływa na wyniki i charakterystykę portfela?

Dodanie bitcoina do portfela to nie jest zły pomysł…

Badanie przeprowadzone przez Bitwise w 2020 r. pokazuje, że - przy założeniu kwartalnego równoważenia - dodanie od 1% do 2,5% Bitcoina (BTC) do portfela składającego się w 60% z akcji i w 40% z obligacji od 2014 r. do marca 2020 r. dodało od 1% do 2,3% zysku w skali roku, bez znacznego wzrostu zmienności. W tym okresie cena BTC wzrosła z 755 USD do 6 479 USD, maksimum osiągając na poziomie 19 397 USD. Alokacja powyżej 5% pozwoliła o większe zyski, ale też zwiększyła znacznie zmienność.

Wyniki portfela 60/40 plus bitcoin w okresie 1.01.2014 – 31.03.2020

Wyniki portfela 6040 plus bitcoin

Źródło: Bitwise, “The Case for Crypto in an Institutional Portfolio”

Gdy aktywa stale rosną na wartości, bez znacznych spadków cen, inwestorom lepiej wychodzi „kup i trzymaj”. Gdy aktywa mają dużą zmienność cen, ale często powracają do średniej, jest już trudniej. Historia pokazuje, że BTC cechuje się dużą zmiennością, np. w 2017 roku przeżył 5 korekt po -30%, a potem doświadczył dynamicznego powrotu do średniej. Annualizowana zmienność średniej miesięcznej ceny BTC wynosi 60-100%, a zmienność w ujęciu dziennym jest czasami nawet i wyższa. Okazuje się jednak, że to oznacza, iż bitcoin ma niską korelację z akcjami czy obligacjami, dzięki czemu dość mocno i efektywnie dywersyfikuje portfel.

Zobacz także: Ktoś zajął pozycję na BTC za 1,6 mld USD. To może być ucieczka kapitału przed kryzysem Evergrande w Chinach

…podobnie jak stały i agresywny rebalansing

Pamiętajmy, że portfele o stałym składzie procentowym muszą być rebalansowane. Co oznacza, że jeśli jakieś aktywo zbyt mocno urośnie, to część tej pozycji musi zostać sprzedana, by aktywo nie miało zbyt wysokiego udziału w portfelu, a kupowane jest aktywo, które nie spisywało się dobrze, więc jego udział zmalał.

Regularne „naginanie” udziału danego aktywa do określonej alokacji (na przykład 1% Bitcoin w portfelu), może dodać wartość do portfela, jednocześnie zmniejszając ryzyko, iż jakakolwiek konkretna alokacja osiągnie nieporządanie dużą wagę w portfelu. Częstsze przywracanie równowagi stanowi wartość dodaną, gdy aktywa są niestabilne, podczas gdy rzadsze przywracanie równowagi lub inwestycje typu „kup i trzymaj” dodają wartości, gdy aktywa mają niską zmienność lub nadal osiągają nowe maksima bez znaczących spadków cen. Okazuje się – jak wynika z badania Bitwise – iż dzięki wysokiej zmienności BTC oraz niskiej korelacji kryptowaluty z tradycyjnymi aktywami, częsty rebalansing dodaje znacznej wartości do portfela.

Przykład? Ci inwestorzy, którzy włożyliby bitcoina do portfela 60/40 w grudniu 2017 roku po cenie 19 397 USD, na 2,5% udziału, i agresywnie rebalansowali pozycję do marca 2020, uzyskaliby lepszy zwrot na portfelu, niż gdyby BTC w nim nie było, uzyskali też lepszy wskaźnik Sharpe’a. Stałoby się tak nawet pomimo tego, że w tym okresie BTC potaniał o dwie trzecie od szczytu.

Podsumowując, historycznie rzecz biorąc, dodanie bitcoina do klasycznego portfela 60/40 wychodzi na zdrowie. Dlatego, że bitcoin ma wysoką zmienność, jest nisko skorelowany z akcjami i obligacjami, a poza tym w długim terminie prezentuje bardzo wysokie stopy zwrotu. Jednakże należy pamiętać, że historyczne wyniki i zachowanie z przeszłości danego aktywa nic nie mówi o jego przyszłej charakterystyce.

Annualizowana zmienność dla BTC (12-miesięczna krocząca)

Annualizowana zmienność dla BTC

Źródło: Bitwise, “The Case for Crypto in an Institutional Portfolio”

Autor inspirował się tekstem “What Happens If You Add Crypto to a 60/40 Portfolio?” (Keith Black, CAIA).

Zobacz także: Ile energii zużywa i ile CO2 emituje sieć Bitcoin

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.