Relacja czatu z prezesem Grupy LUG: Obecny portfel zamówień pozwala oczekiwać stabilnych wyników w kolejnych okresach
Obrazek użytkownika Czaty
11 lut 2022, 13:58

„Obecny portfel zamówień pozwala oczekiwać stabilnych wyników w kolejnych okresach” - relacja czatu z prezesem Grupy LUG

W piątek 11 lutego 2022 r. odbył się czat inwestorski z prezesem zarządu Grupy LUG, Ryszardem Wtorkowskim. Podczas spotkania rozmawialiśmy o wynikach finansowych za IV kwartał 2021 roku. Inwestorzy zadawali również pytania o możliwą dywidendę, bieżącą sytuację firmy oraz wpływ pandemii na działalność spółki.

W spotkaniu udział wzięło ponad 250 osób, a prezes zarządu odpowiedział na blisko 20 pytań. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z prezesem zarządu Grupy LUG, Ryszardem Wtorkowskim. Podczas spotkania porozmawiamy o wynikach finansowych za IV kwartał 2021 roku oraz dalszych planach rozwoju.

 

Spotkanie rozpocznie się w piątek, 11 lutego 2022 r. o godz. 12:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

 

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Dzień dobry, witam Państwa na pierwszym czacie Grupy Kapitałowej LUG w 2022 roku. Dzisiejsze spotkanie jest poświęcone wynikom zrealizowanym w IV kwartale minionego roku i podsumowaniu wyników za 12 miesięcy, choć jeszcze w wersji przed badaniem biegłego rewidenta. Jestem dla Państwa dostępny przez godzinę. Zapraszam do zadawania pytań, chętnie przybliżę Państwu szczegóły naszej działalności.

Obrazek użytkownika Anonim
Edek

Czy kontrakty długoterminowe także mogą odpowiadać za obniżenie rentowności w 2022 r., czy ten problem zanika?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Pracujemy nad poprawą rentowności wszystkich naszych projektów, zarówno tych długoterminowych – gdzie umowy zostały zawarte z wielomiesięcznym, czasem nawet 2-3 letnim wyprzedzeniem, jak i nowych, dopiero włączonych do portfela zamówień. Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie, tak jak nieprzewidywalne są wzrosty cen, które mogą nastąpić pod wpływem zmian w sytuacji geopolitycznej. Prowadzimy indywidualne rozmowy z naszymi kontrahentami, którzy tak jak i my borykają się ze wzrostem cen materiałów budowlanych, surowców, kosztami pracy etc. I mimo tego, że kalkulujemy w naszych umowach pewien poziom ryzyka, to obecna sytuacja jest bezprecedensowa. Celem, do którego zmierzamy to budowa portfela długoterminowych zamówień, która pozwoli wygenerować dodatkowe korzyści skali w formie długich serii produkcyjnych, co pozwoli na uzyskanie dodatkowych procentów marży. Oceniam, że rentowność na poziomie 39,3% w całym 2021 roku nie jest złym wynikiem w obecnych warunkach rynkowych. Jesteśmy bardzo blisko celu 40%. Ostanie miesiące nauczyły nas funkcjonowania w zmiennych warunkach otoczenia gospodarczego. Wyciągamy z tego wnioski i mamy nadzieję w przyszłości minimalizować zagrożenia wynikające ze wzrostu cen, np. poprzez zabezpieczanie cen surowców.

Obrazek użytkownika Anonim
Edek

Jak wygląda portfel zamówień na ten rok?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Obecny portfel zamówień pozwala oczekiwać stabilnych wyników w kolejnych okresach. Będą one jednak uzależnione od rozwoju sytuacji na rynku komponentów, który pozostaje pod wpływem nie tylko czynników ekonomicznych, lecz również sytuacji geopolitycznej za naszą wschodnią granicą. Rozwój konfliktu może bowiem zachwiać łańcuchy dostaw, oddziałując na przebiegające przez te tereny szlaki handlowe. Pozytywnego wpływu spodziewamy się natomiast ze strony aktywności inwestycyjnej przemysłu i JST, w związku z poszukiwaniem energooszczędnych rozwiązań oświetleniowych, które ograniczają szybujące koszty energii elektrycznej

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy zadluzenie spolki jest na bezpiecznym poziomie wedlug Pana?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Nasze zadłużenie jest adekwatne do obecnej sytuacji w zakresie realizowanych inwestycji, kontraktów oraz na rynku komponentów. W IV kw. 2021 r. zwiększyliśmy saldo długoterminowych kredytów i pożyczek, co wiązało się z realizacją inwestycji w rozbudowę Centrum Badawczo-Rozwojowego w Nowym Kisielinie. Krótkoterminowe zadłużenie jest natomiast wynikiem większego wykorzystania kredytu obrotowego, by zwiększyć zapasy niezbędne do realizacji kontraktów w kolejnych okresach. Naszą intencją jest stopniowe obniżanie zadłużenia wraz ze stabilizacją sytuacji rynkowej oraz poprawą dostępności komponentów

Obrazek użytkownika Anonim
Jacek

Dzień dobry,

 

Rok 2021 był pełen zaburzeń po stronie dostaw komponentów oraz cen surowców - pomimo tych zdarzeń spółce udało wypracować się zysk 50 gr na akcje - gratulacje.
Rok 2022 to rok istotnych wzrostów cen energii elektrycznej a co za tym idzie zdecydowanie wyższej opłacalności wymiany oświetlenia na LED. Czy obserwują Państwo zwiększoną ilość zapytań ofertowych?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Dziękuję. Na pytanie o portfel zamówień odpowiedziałem przed chwilą. Po pojawieniu się dodatkowego dofinansowania dla projektów publicznych spodziewamy się również wzrostu liczby ogłaszanych przetargów na modernizację oświetlenia. Stanowi to oczywiście dla nas dodatkową szansę na oferowanie naszych rozwiązań wraz z systemem sterowania, co w zależności od potrzeb gmin będziemy czynić.

Obrazek użytkownika Anonim
Adam

Skoro przychody w 2021 r. rosły ale dzięki wywalczeniu dostępności do komponentów elektronicznych, to czy w 2022 roku też to będzie możliwe, czy może już nie będzie takich problemów z dostawami elektroniki

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Obok wspomnianych przed momentem nowych szans pojawiają się też liczne zagrożenia wpływające na funkcjonowanie gospodarki. Mam na myśli potencjalny konflikt na wschodzie Europy, jak również rosnącą inflację na rynkach światowych. To z pewnością czynniki, które w poprzednich okresach nie były przez nas brane pod uwagę w takiej skali. Patrząc na rynek elektroniki z pewnością niestabilna sytuacja w tym obszarze będzie towarzyszyła nam przynajmniej do końca roku 2023. Te przewidywania opieramy na opiniach obserwatorów rynku, analizach makroekonomicznych i sektorowych.

Obrazek użytkownika Anonim
Jan Kan.

Co tak znacząco wpłynęło na wysoki wyniki zysku netto w IV kwartale?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Wysoki poziom przychodów w IV kw. determinuje wyższy poziom zysku netto. Wartość break even point w minionych kwartałach był na zbliżonym poziomie, a dużo wyższy wolumen sprzedaży w IV kw. spowodował, że wypracowana wartość dodana przyrastała w tempie większym niż w poprzednich okresach.

Obrazek użytkownika Anonim
Jan Kan.

Gratuluję stałego wzrostu przychodów. Czy w 2022 r. jest szansa także na zwiększenie zysku ze sprzedaży i EBITDA?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Dziękuję i cieszę się, że nasze poziomy sprzedaży są doceniane. Mieliśmy ambitny plan, aby w 2021 roku przekroczyć pułap 200 mln złotych i dokonaliśmy tego. Wynik EBITDA wyniósł w IV kw. 2021 r. 4,98 mln zł, czyli dokładnie tyle, co przed rokiem i jednocześnie o 59,6% więcej niż w poprzednim kwartale. Pracujemy nad tym, by zarówno zysk ze sprzedaży jak i EBITDA wzrastały z kwartału na kwartał. Dokładamy wszelkich starań, aby co najmniej powtórzyć zeszłoroczny wynik.

Obrazek użytkownika Anonim
Marek

Jakiś czas temu napisał Pan na czacie, że spółka pracuje nad oferowaniem swoich produktów w modelu ESCO, czy coś udało się w tym obszarze zrobić i jak duże perspektywy Pan w nim upatruje?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

W celu realizacji projektów w modelu ESCO powołaliśmy spółkę ESCO Light. Rok 2021 był czasem budowania relacji i portfela zamówień. Dziś przychodzi czas na pierwsze realizacje i w perspektywie przyszłych okresów widzimy możliwość znaczącego wzrostu sprzedaży naszych produktów, w szczególności infrastrukturalnych, w modelu ESCO. Rosnące ceny energii elektrycznej są elementem wpływającym wprost na mobilizację odbiorców w zakresie wymiany oświetlenia na energooszczędne.

Obrazek użytkownika Anonim
Marek

Czy oczekuje pan stabilizacji kosztów sprzedaży i kosztów ogólnego zarządu w 2022 roku?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Wzrost skali funkcjonowania Grupie LUG wymaga również adekwatnego wzrostu zasobów, zatem stabilizacji możemy oczekiwać w zakresie stosunku kosztów do przychodów. Należy jednak zaznaczyć, że ostatnie miesiące ubiegłego roku obfitowały w pracę nad ostatecznym kształtem naszej nowej strategii, którą zamierzamy zakomunikować wkrótce, a która również będzie się wiązała z dodatkowymi nakładami na rozwój.

Obrazek użytkownika Anonim
Mick

Czy z tytułu wzrostu cen białych certyfikatów widzi Pan wzmożone zainteresowanie modernizacją oświetlenia ?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Z pewnością wzrost cen białych certyfikatów jest dodatkowym znaczącym elementem wpływającym na zainteresowanie produktami, dzięki którym można ograniczyć zużycie energii i ograniczyć emisję CO2. Ma to szczególnie duże znaczenie w obiektach wielkopowierzchniowych: magazynowych, przemysłowych i infrastrukturalnych o dużej skali, gdzie koszty związane z procedurami formalnymi są relatywnie niskie w stosunku do korzyści jakie można z tego tytułu uzyskać. W projektach o dużej skali wartości z tytułu pozyskania białych certyfikatów sięgają wartości wielomilionowych kwot.

Obrazek użytkownika Anonim
Mick

Jak rosnące ceny energii wpływają na działalność Grupy?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Rosnące ceny energii elektrycznej z jednej strony podnoszą koszty produkcji i realizacji naszych zamówień, drugiej jednak strony rosnąca efektywność energetyczna naszych produktów spowoduje wzrost zainteresowania zakupem naszych rozwiązań. Chcemy podkreślić, że możliwości oszczędzanej energii mogą wzrosnąć nawet do 75 procent do konwencjonalnych źródeł światła. W przypadku oświetlenie infrastrukturalnego dodatkowym elementem wykorzystującym lepsze wykorzystanie energii elektrycznej jest oprogramowanie naszym pomysłem, które jest w wstanie wygenerować dodatkowe procenty oszczędności.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak Pan ocenia sytuację na rynku inwestycji i zamówień publicznych? Czy wróciła do poziomu sprzed pandemii?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Ograniczenia w zakresie zamówień publicznych odnotowaliśmy w początkowych okresie pandemii jednak dość szybko sytuacja ustabilizowała się i odnotowujemy stały rosnący wzrost liczby zamówień z tego obszaru. Biorąc pod uwagę możliwość napływu środków unijnych mamy nadzieję na przyśpieszenie dynamiki inwestycji samorządowych.

Obrazek użytkownika Anonim
Marek

Proszę o komentarz w temacie bardzo wysokich zapasów czy mocny wzrost zapasów rok do roku przełoży się też na wzrost sprzedaży w 2022?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Wzrost zapasów w 2021 roku do ponad 72,5 mln zł jest następstwem dwóch czynników. Pierwszy z nich to pozyskanie komponentów niezbędnych do realizacji bieżącego portfela zamówień, który składa się zarówno z kontraktów z długim terminem realizacji, jak i bieżących zamówień handlowych z naszymi stałymi klientami. Mimo to jednym z najistotniejszych czynników wpływającym na poziom zapasów jest zabezpieczenie komponentów w celu realizacji obecnie największego naszego kontraktu dla Miasta Stołecznego Warszawy. Pamiętajmy, iż całkowita wartość kontraktu szacowana jest na minimum 32 mln złotych, natomiast wzrost zapasów r/r wyniósł 25,78 mln zł. Wydłużające się czasy realizacji dostaw komponentów powodują, że stan zapasów magazynowych będzie rósł w kolejnych okresach. Wybrane komponenty niezbędne do realizacji zamówień w 2023 roku prognozujemy z ponad rocznym wyprzedzeniem.

Obrazek użytkownika Anonim
Adam

Panie Prezesie, czy otwarcie przedstawicielstwa w Maroku może wpłynąć znacząco na zwiększenie przychodów z tego rynku i jaki to będzie mogło mieć wpływ na cały wynik za ten rok?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Aktualnie realizujemy projekty w Królestwie Maroka jednak biorąc pod uwagę potencjał jaki jest możliwy do zagospodarowania na tym obszarze lokalne przedstawicielstwo LUG daje możliwość znacznego zwiększenia przychodów z tego tytułu. Należy podkreślić, że Królestwo Maroka na kontynencie afrykańskim jest krajem o ustabilizowanej sytuacji gospodarczej i jednocześnie jest bramą do wejścia do innych krajów afrykańskich. Był to z pewnością znaczący czynnik, który spowodował podjęcie naszej decyzji na zwiększenie aktywności w tym kraju. Jesteśmy oczywiście na początku drogi pozyskiwania projektów, jednakże tak jak wspomniałem na wstępie potencjał rynkowy jest bardzo obiecujący i powinien wpływać na zwiększenie przychodów w kolejnych latach.

Obrazek użytkownika Anonim
Jacek

Przez 3 lata LUG wypłacał dywidendę, następnie nastąpiły 2 lata przerwy. Czy LUG planuje być spółką, która regularnie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Długookresowo celem spółki LUG jest wypłacanie dywidendy natomiast jeśli mówimy o wzroście zapasów magazynowych i aktualnej sytuacji gospodarczej i realizacje kolejnych inwestycji na dziś nie widzimy przesłanek do tego by finalną decyzją była wypłata dywidendy za rok 2021. Ostateczna decyzja zostanie podjęta w kolejnych miesiącach w zależności od rozwoju sytuacji gospodarczej i uwarunkowań o których mówiłem wcześniej.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Na które segmenty działalności najbardziej wpłynie rozbudowa zakładu w Nowym Kisielinie i kiedy to spółka odczuje w wynikach finansowych?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

W kontekście rozbudowy obiektów w Nowym Kisielinie informowaliśmy również w poprzednich okresach, że powyższa inwestycja z jednej strony zwiększy nasz obszar magazynowania komponentów i produktów z drugiej jednak strony uwolni dotychczasowe powierzchnie magazynowe na rzecz zwiększenia możliwości produkcyjnych. Efekty będę widoczne już w II połowie roku i kolejnych okresach rozliczeniowych. Musimy perspektywicznie patrzeć na rozwój naszej organizacji i decyzja o zwiększeniu mocy produkcyjnych z pewnością temu służą.

Obrazek użytkownika Anonim
Jacek

Czy rozwiązania przygotowane przez BIOT są już w pełni funkcjonalne? Jaki jest obecnie poziom zainteresowania zarządzaniem oświetleniem? Jaki jest odsetek odbiorców zainteresowanych czymś więcej niż tylko nową oprawą?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Środki przeznaczone na rozwój oprogramowania autorstwa zespołu BIOT stanowią dużą część naszych wydatków rozwojowych. Jednakże biorąc pod uwagę dynamicznie rozwijający się rynek IOT, bez kompetencji w tym zakresie nie będzie możliwości rozwoju w obszarze oświetlenia infrastrukturalnego. Oprogramowanie BIOT osiągnęło poziom dojrzałości do implementacji w zaawansowanych projektach oświetleniowych. Pojawiają się kolejne nowe potrzeby w tym obszarze i traktujemy to jako ciągły proces rozwoju oprogramowania w kierunku Smart City. Zainteresowanie takimi rozwiązaniami jakie oferuje BIOT dynamicznie rośnie lecz efekty finansowe tych rozwiązań pojawią się w horyzoncie długookresowym, ze względu na proces projektowania i przygotowania ofert dla jednostek samorządu terytorialnego.

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Dziękuję Państwu za uczestnictwo w czacie oraz wszystkie zadane pytania. Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu podsumowującym wyniki I kwartału br.
Życzę dobrego weekendu.

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.