Genomtec wchodzi w etap komercjalizacji Genomtec ID i planuje debiut na GPW
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
23 lis 2022, 16:04

Genomtec wchodzi w etap komercjalizacji kluczowego projektu Genomtec ID. Zamierza także przejść na główny parkiet GPW

Genomtec, który rozwija technologię w obszarze diagnostyki genetycznej, przyspiesza proces komercjalizacji i pozyskanie partnera branżowego. Jest już na końcu procesu wyboru doradcy M&A. Spółka zamierza też przenieść notowania na główny rynek GPW.

Genomtec rozwija autorską technologię do szybkiej diagnostyki w miejscu opieki nad pacjentem. Kluczowym produktem jest narzędzie diagnostyczne Genomtec ID, które bazuje na technologii RT Lamp wraz z unikalnymi rozwiązaniami spółki.

Autorska technologia Genomtec

Po latach opracowywania platformy Genomtec ID,, spółka jest gotowa do rozpoczęcia etapu komercjalizacji technologii.

W tym roku, w czerwcu, panel Genomtec ID do wykrywania infekcji dróg oddechowych 5-PLEX uzyskał zgodę na dystrybucję na terenie Unii Europejskiej. Spółka podpisała już umowy na dystrybucję autorskiego rozwiązania z partnerami w Grecji, Belgii, Holandii, Luksemburgu i Tajwanu.

Spółka opracowała urządzenie do badań genetycznych, które może może być stosowane poza laboratorium przez lekarzy i inne osoby diagnozujące patogeny. Platforma Genomtec ID jest mobilna i przystosowana do pracy w gabinetach lekarskich, przychodniach, aptekach, u pacjenta i w wielu miejscach, w których zachodzi potrzeba szybkiej diagnozy (np. na lotniskach).
 

GENOMTEC_ID_new


Platforma jest w stanie wykryć wiele patogenów za jednym razem w krótszym czasie niż większość analizatorów Real-Time PCR. Jednocześnie jest tańsza w użytkowaniu zachowując wysoką czułość i swoistość testów.

„Platforma diagnostyczna nie jest ograniczona zastosowaniem do diagnostyki zakażeń. Ponieważ jest to platforma genetyczna jesteśmy w stanie diagnozować i stwierdzić obecność jakiegokolwiek materiału genetycznego, czy to materiał ludzki w post mutacji np. w doborze odpowiedniej terapii w onkologii, czy też markerów nowotworowych, czy też mutacji genetycznych, no i oczywiście chorób zakaźnych” – podkreśla Miron Tokarski, prezes zarządu.

Zobacz także: Genomtec przyspiesza proces komercjalizacji rozwijanej przez siebie platformy Genomtec ID

Znalezienie doradcy M&A

Podstawowym celem biznesowym Genomtec jest licencjonowanie lub sprzedaż technologii globalnemu partnerowi.

Spółka systematycznie przechodzi przez kolejne etapy, by doprowadzić do realizacji celu. Są to certyfikacje i umowy dystrybucyjne wspomniane wcześniej. Jest też prowadzony proces badań klinicznych, który ma się zakończyć pod koniec sezonu grypowego.

Teraz najważniejszym etapem jest rozpoczęcie współpracy z doradcą M&A, który wesprze spółkę w realizacji celu biznesowego.

„Mogę powiedzieć, że jesteśmy na końcowym etapie wyboru doradcy M&A” – mówi Tokarski.

W zależności od wymagań procesu M&A spółka będzie dalej prowadzić prace nad opracowywaniem kolejnych paneli wykrywających inne patogeny, kończyć badania porównawcze, czy też przeprowadzi pilotażową produkcję analizatorów i paneli reakcyjnych na potrzeby walidacji przez kluczowych użytkowników oraz gotowości do skalowania.

„Te wszystkie działania są uzależnione od partnera M&A, którego dobierzemy. To on nam powie jaki moment rozwoju będzie najbardziej optymalny dla momentu sprzedaży technologii” – wyjaśnia prezes.

Wariantów realizacji celu jest kilka. Może to być sprzedaż całej spółki, sprzedaż wydzielonej części przedsiębiorstwa, ale też to może być licencjonowanie technologii całej, bądź jej części.

„Wszystko będzie zależało od rozmów, bo może podmiot będzie chciał przejąć już na etapie badań klinicznych” – dodaje prezes.

Wartość ewentualnej transakcji jest niewiadomą, ale zarząd celuje w wycenę powyżej 100 mln USD, czyli taką jak wartość większości zrealizowanych transakcji przejęć platform diagnostycznych referencyjnych do Genomtec ID.

„Celujemy właśnie w ten przedział, który odnosi się do tego typu transakcji w obszarze diagnostyki molekularnej Mam nadzieję, że wartość, która jest dodana w przypadku naszej technologii, będzie pozytywnie oddziaływała na wycenę podczas tego procesu” – wyjaśnia Miron Tokarski.

„Będziemy chcieli zmaksymalizować zysk, by ten zysk przekazać akcjonariuszom, czy to w formie dywidendy, czy wezwania na akcje. (…) Jesteśmy przed początkiem tego biegu, więc na razie jest zbyt wcześnie, żeby mówić o konkretnych rozmowach i konkretnych kwotach” – kończy.

Przejście na główny parkiet GPW

Jednym z priorytetów Genomtec jest przeniesienie notowań z NewConnect na rynek podstawowy GPW. Zarząd nie podał, czy przejściu będzie towarzyszyć emisja akcji, ale na razie takiej potrzeby nie widzi:

„Naszym priorytetem jest przejście na rynek główny i przegląd opcji strategicznych. To są kamienie milowe- na tym się koncentrujemy i jak się nam to uda osiągnąć, to przejdziemy do dalszych kroków związanych oszacowaniem dalszego zapotrzebowania na kapitał. Aktualnie bieżący poziom płynności finansowej jest zabezpieczony.” - wyjaśnia Tokarski.

Prospekt emisyjny został złożony do KNF w połowie listopada 2021 r. i wciąż jest procedowany przez Komisję.
 

Zobacz także: Scope Fluidics sprzedaje Curiosity Diagnostics, spółkę która rozwijała PCR|ONE, za 170 mln USD do Bio-Rad Laboratories Inc

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.