Pierwsza odprawa przed sezonem dywidend 2016 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
01 lut 2016, 06:45

Pierwsza odprawa przed sezonem dywidend 2016

Niekorzystna sytuacja na rynku sprzyja kupowaniu spółek pod dywidendę. Spadek kursów spowodował wzrost rentowności tego typu inwestycji. Jak przygotować się na nadchodzący sezon wypłat dywidend w 2016 roku? Jakie branże warto wziąć pod uwagę, a jakich unikać? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Czy banki wypłacą dywidendy w 2016 roku?

Zagrożony zmniejszeniem dywidend, a nawet całkowitym zawieszeniem wypłat jest, przede wszystkim, sektor bankowy. W połowie grudnia 2015 R. KNF warunkowo dopuściła, by banki przeznaczyły na dywidendę do 100% zysku. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wszystko jest w porządku, ale inwestorzy oczekiwali, że banki, które zostały zmuszone do rezygnacji z wypłat dywidendy w 2015 roku, wypłacą w tym roku dywidendę większą niż 100%, czyli skumulowane zyski za poprzednie dwa lata. Już wiemy, że tak jednak nie będzie.

Z drugiej strony, KNF zapowiada, że w tym roku pozwoli sześciu bankom wypłacić maksymalną stawkę, czyli 100% zysków. W zeszłym roku były to tylko banki Handlowy #BHW i Pekao #PEO. Każdy z banków otrzyma w pierwszym kwartale od KNF indywidualne zalecenia. Jakie one będą – przekonamy się po ogłoszeniu wyników przez banki.

Same banki dość niechętnie wypowiadają się na temat możliwych tegorocznych dywidend. Zarząd mBank na razie wstrzymał się z decyzją co do podziału zysku. Za to w listopadzie PKO BP #PKO oświadczył, że spełnia wymogi i wypłaci 50% zysku w postaci dywidendy. Pekao #PEO nie przewiduje ograniczeń, i prawdopodobnie także w tym roku wypłaci maksymalną dywidendę. Także BZ WBK wydał oświadczenie, że według jego oceny mógłby przeznaczyć 50% zysku na dywidendę.

Które spółki wypłacą mniejszą dywidendę?

Zapowiedziane wprowadzenie nowego podatku od handlu detalicznego dotknie niektóre spółki obecne na giełdzie. W szczególności dywidendy zmniejszą się w spółkach, które mają małą marżę na sprzedaży.

Komputronik #KOM płaci dywidendy regularnie od 5 lat. W zeszłym roku podzielił się jedną czwartą zysku. W tym roku może podjąć decyzję o zrezygnowaniu z dywidendy, gdyż, przez nowy podatek, jego zysk może spaść niemal do zera. Zmniejszyć dywidendę mogą też Oponeo #OPN i Emperia #EMP, których spodziewany zysk, po uwzględnieniu podatku, może się zmniejszyć o jedną trzecią.

Oczywiście podatek obciąży zyski, które dopiero mają być osiągnięte w 2016 roku, a dywidendę płaci się z zysków zeszłorocznych. Jednak jeśli spółki z branży handlowej chcą zachować dynamikę wzrostu, to już teraz powinny tworzyć oszczędności pod przyszły podatek i ewentualne inwestycje oraz zmiany organizacyjne, dlatego mogą ograniczyć wypłatę dywidend już w tym roku.

Które spółki wypłacą dywidendę co najmniej na poziomie zeszłorocznej?

Na początku roku wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapowiedział, że:

„Priorytetem dla spółek energetycznych są duże projekty inwestycyjne, a nie wypłata dywidend”.

ponadto dodał:

„Jeśli spółki energetyczne pozbędą się środków na projekty inwestycyjne, to będzie zagrożone bezpieczeństwo energetyczne i zawali nam się system gospodarczy”.

Jednak zapowiedzi rządu dotyczące potencjalnych dywidend z sektora energetycznego, a konkretnie ze spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, zmieniły się już dwa dni po tej wypowiedzi. Tym razem wypowiedział się minister skarbu Dawid Jackiewicz:

„Ciężko będzie się zdecydować na niepobieranie dywidend ze spółek energetycznych (…) Dywidendy spółek energetycznych stanowią 36 proc. ogólnego planu kwot dochodów z dywidend”.

Natomiast 20 stycznia 2016 r. minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że dywidendy wypłacane przez spółki energetyczne pozostaną na tym samym poziomie, jak do tej pory i w tej chwili nie widzi zagrożenia dla tych spółek.

Tak więc możemy spodziewać się dywidend na podobnym poziomie, co w zeszłym roku ze spółek energetycznych kontrolowanych przez Skarb Państwa:

Energa S.A. #ENG wypłaciła w zeszłym roku około 60% zysku netto w postaci dywidendy. Jeśli w tym roku ma być podobnie, to możemy się spodziewać dywidendy w wysokości około 1,26 zł na akcję.

„Nie sądzę, by była korekta dywidendy za 2015 rok” - powiedział wiceprezes Energi, Roman Pionkowski.

Polska Grupa Energetyczna S.A. #PGE płaci dywidendę regularnie od sześciu lat. W 2015 roku Grupa dokonała bardzo dużego odpisu, ale możliwe, że utrzyma dotychczasowy poziom wypłat.

Także Enea S.A. #ENA ma długą, bo aż siedmioletnią, historię wypłat dywidend. Przychody i zyski się w ostatnim roku nie zmieniły, więc moglibyśmy się spodziewać dywidendy w wysokości około 0,47 zł na akcję czyli 20%-25% zysków netto. W zeszłym roku doszło do skutku wezwanie na akcje Bogdanki. Enea przeznaczy na to około 1,5 mld zł, co w porównaniu z jej gotówką (ok. 3 mld zł) i inwestycjami w 2014 r. (ok. 3 mld zł) nie powinno wpłynąć na wypłatę dywidendy, lecz oczywiście pewne to nie jest.

Podobna sytuacja jest w Tauron S.A. #TPE. Dywidenda jest wypłacana od pięciu lat. Jeśli ma być na podobnym poziomie, co rok temu, to moglibyśmy spodziewać się wypłaty 0,15 zł na jedną akcję.

Niedługo rozpocznie się sezon dywidend 2016

Sezon dywidend jeszcze się nie zaczął, ale obecna sytuacja rynkowa sprzyja kupowaniu spółek właśnie pod kątem dywidendy. Oprócz branży handlu detalicznego, rok 2016 zapowiada się bardzo podobnie do poprzedniego, pod względem wypłat dywidend. Inwestorzy liczyli na poprawę sytuacji w bankowości, jednak komunikaty płynące z KNF świadczą o tym, że i w tym sektorze wypłaty dywidend mogą być bardzo zbliżone do zeszłorocznych. Jeśli zaś chodzi o sektor energetyczny, to dostaliśmy jasny sygnał, dotyczący wypłaty dywidend przez spółki kontrolowane przez Skarb Państwa.

Większość spółek na GPW nie ogłosiła jeszcze swoich planów dotyczących wypłat dywidend. Będziemy więc jeszcze o tym pisać, kiedy takie informacje się pojawią.

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.