Dobry portfel dywidendowy w trzech krokach | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
08 lut 2016, 07:02

Dobry portfel dywidendowy w trzech krokach

Indeks WIG spada już 9 miesiąc z rzędu. Odbija się to na średnim wskaźniku C/Z. Jego wartość spadła już do poziomu z początku czerwca 2009 roku, a mimo to kurs jest wciąż 41% wyżej. Poszukajmy zatem spółek, które są dobrze zarządzane i wypłacają od lat dywidendy. Z nich możemy zbudować solidny portfel długoterminowy.

Krok pierwszy - Polityka dywidendowa ma znaczenie

W Polsce dywidendy są wypłacane bardzo nieregularnie. Spółki przeważnie nie prowadzą twardej polityki dywidendowej. Z drugiej strony, grono spółek wypłacających regularnie zyski w postaci dywidendy, także nie jest małe.

W pierwszym kroku wybierzmy więc te spółki, które mają długą historię wypłat. Im dłuższa historia wypłat, tym większa szansa na jej kontynuowanie. Proponujemy takie, które wypłacają zyski generowane od początku hossy, czyli od 2009 roku. Takich spółek jest 49, czyli 10% wszystkich spółek na rynku głównym GPW.

Krok drugi. Dobra płynność finansowa

Najczęstszą przyczyną bankructwa spółek, jest utrata płynności finansowej. Skoro mamy zamiar zbudować portfel dywidendowy, to musimy sprawdzić czy spółka nie ma problemu przynajmniej w tym zakresie. Przyjmuje się, że stabilne finansowo spółki mają wskaźnik bieżącej płynności finansowej (Current Ratio) na poziomie co najmniej 1,3 niezależnie od branży.  

Jeśli zawęzimy grono spółek wypłacających od dłuższego czasu dywidendy o to kryterium, to otrzymamy w wyniku 33 spółki.

Krok trzeci - Efektywne zarządzanie

Ostatnim istotnym kryterium, które w tej analizie weźmiemy pod uwagę, jest zwrot z zainwestowanego kapitału. Nie chodzi tu o zyski inwestorów ze zmiany kursu akcji, ale o skuteczne wykorzystanie kapitału, powierzonego spółkom, przez ich zarządy.

Najbardziej wiarygodnym wskaźnikiem wydajności inwestycji jest ROIC - Return on Invested Capital, czyli zwrot z zainwestowanego kapitału. Mówi on, ile kapitału jest generowanego przez biznes w porównaniu do ilości kapitału zainwestowanego w niego. Wybierzmy więc do dalszych badań spółki, które mają najwyższe wartości wskaźnika ROIC. Więcej o wskaźniku ROIC i sposobach jego użycia można przeczytać w bazie wiedzy Sindicator.net.

Spośród 33 spółek spełniających dwa pierwsze kryteria wybierzemy pierwsze 10, które mają najwyższe wartości wskaźnika ROIC. Wyniki przedstawia Tabela 1:

Nazwa spółkiROICWskaźnik bieżącej płynności finansowej (Current Ratio)Aktualna stopa dywidendyOd tylu lat dywidenda jest wypłacana
CCC #CCC37.68%1.862.40%od 7 lat
LPP #LPP26.41%1.330.61%od 6 lat
SANOK #SNK20.20%1.875.40%od 6 lat
INTROL #INL19.58%1.492.75%od 8 lat
WAWEL #WWL19.07%3.451.99%od 8 lat
EUROTEL #ETL16.27%1.356.90%od 7 lat
SONEL #SON15.67%5.293.93%od 6 lat
FORTE #FTE14.45%2.604.02%od 7 lat
KETY #KTY14.18%1.504.95%od 6 lat
KRUSZWICA #KSW14.08%3.385.47%od 11 lat

Tabela 1. Spółki, które efektywnie zarządzają kapitałem, mają dobrą płynność finansową i wypłacają dywidendę od wielu lat.

W wyniku otrzymaliśmy ciekawe grono spółek. Większość z nich to bardzo duże przedsiębiorstwa o kapitalizacji przekraczającej miliard zł, sprzedające produkty pod znanymi markami. Wszystkie zwiększyły znacząco przychody w ostatnich kilku latach. Daje to nadzieję na utrzymanie wypłat dywidend na przynajmniej tym samym poziomie, co obecnie. Ponadto połowa z nich ma aktualną stopę dywidendy (przedostatnia kolumna w Tabeli 1) powyżej 4%.

Nawet tak proste kryteria wyboru potrafią wyselekcjonować wartościowe i stabilne spółki z perspektywą na dywidendę.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, o tym jak samemu przeprowadzić podobną analizę rynku za pomocą narzędzia Sindicator.net, zaloguj się do Strefy Inwestorów.

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.