15 spółek z NewConnect które wypłacają regularne dywidendy
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
03 lut 2020, 06:00

15 spółek z NewConnect, które wypłacają regularne dywidendy od co najmniej 5 lat

Coraz ciekawszym miejscem do poszukiwania spółek dywidendowych staje się NewConnect. Alternatywny system obrotu kojarzy się przeważnie z szybko rosnącymi spółkami, ale to się wyraźnie zmienia. W 2019 roku 11% spółek notowanych na NC wypłaciło dywidendy. Jest też kilkanaście takich, które robią to regularnie od lat.

Co dziesiąta spółka wypłaca dywidendę na NewConnect

W poprzednim roku 42 spółki z 377 obecnych na rynku NewConnect wypłaciły dywidendę (11%). Jest to lepszy wynik w porównaniu do lat 2017-2018, ale gorszy od rekordowych lat 2014-2016, w których niemal 15% spółek wypłacało dywidendę.

Odsetek spółek z NewConnect wypłacających dywidendę w latach 2007-2019

 


Wśród kilkudziesięciu spółek dywidendowych z NewConnect możemy znaleźć kilkanaście z długą historią wypłat. 15 spółek może pochwalić się regularnym dzieleniem się zyskiem od co najmniej 5 lat. W przypadku aż 6 z nich historia wypłat sięga 2012 roku, a nawet 2010 roku.

Spółki z długą historią wypłat dywidendy na NewConnect

3 spółki z NewConnect są prawdziwymi rekordzistkami, jeśli chodzi o wypłaty zysków. Dzielą się nimi od dekady. Pierwszą jest spółka wodociągowo-kanalizacyjna, Aqua #AQU ze stopą dywidendy 5%, obliczoną przy aktualnym kursie. Dwie inne to Euro-Tax #ETX oraz Wodkan #WOD - one także mogą pochwalić się wysoką stopą dywidendy, przekraczającą 8%.

Warto też zwrócić uwagę na Makolab #MLB, Ekobox #EBX oraz Dektra #DKR, które wypłacają dywidendy regularnie od 8 lat. Spośród tej trójki najwyższą stopę dywidendy ma Dektra: aż 14%.

Także Verbicom #VRB wypłaca regularnie zyski od 8 lat, ale za ostatnie zaraportowane 12 miesięcy, spółka wykazała stratę, więc wypłata dywidendy w 2020 roku może stanąć pod znakiem zapytania.

Poza wymienionymi spółkami, warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka ciekawych spółek z długą historią wypłat. Zamieściliśmy wszystkie w tabeli poniżej.
 

Spółki z NewConnect z długą historią wypłat

SpółkaOd tylu lat wypłaca regularnie dywidendęStopa dywidendyUwagi
Aqua (AQU)od 10 lat spadek zysków
WODKAN (WOD)od 10 latwysokawzrost zysków
Euro-Tax (ETX)od 10 latwysokaspadek zysków
MakoLab (MLB)od 9 lat wzrost zysków
Verbicom (VRB)od 8 lat strata
Ekobox (EBX)od 8 lat spadek zysków
Dektra (DKR)od 8 latwysokaspadek zysków
Caspar (CSR)od 6 lat bez zmian
Ekopol (EGH)od 6 lat spadek zysków
Hortico (HOR)od 6 lat bez zmian
MPL Verbum (VER)od 6 lat strata
UHY ECA (ECA)od 6 latwysokawzrost zysków
Inkaso WEC (KPI)od 5 lat wzrost zysków
PTWP (PTW)od 5 lat wzrost zysków
Internity (INT)od 5 latwysokawzrost zysków


Na NewConnect coraz częściej możemy znaleźć spółki dzielące się zyskiem z akcjonariuszami. Kilkanaście z nich wypłaca dywidendy regularnie od 5 lat, a nawet dłużej. Część z nich zwiększyła zyski w ostatnich zaraportowanych 12 miesiącach w stosunku do 2018 roku, co daje nadzieję na kontynuację wypłat, a nawet zwiększenie ich wartości. Tak więc tworząc portfel spółek dywidendowych warto rozważyć włączenie do niego spółek z NewConnect. Historia pokazuje, że najlepsze z nich, prędzej czy później, przechodzą na główny rynek.

Zobacz także: 12 spółek, których akcje spłaciły się z samych dywidend

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.