Soros ostrzega przed inwestowaniem miliardów dolarów w Chiny

George Soros krytykuje BlackRock. To tragiczny błąd inwestować miliardy w Chinach

Po zaskakujących i bardzo antykapitalistycznych posunięciach w ciągu ostatnich kilku miesięcy, chińskie akcje gwałtownie spadają. Inwestorzy stracili czujność co do Chin. Zwrócił na to uwagę miliarder, inwestor George Soros i ostrzegł, że BlackRock popełnia tragiczny błąd inwestując miliardy dolarów w Chinach. To ciekawy moment kiedy miliarder finansista ostrzega przed inwestowaniem w drugą co do wielkości gospodarkę świata.

George Soros mówi, że BlackRock nie rozumie rynku chińskiego

Filiantrop, który zarobił 1 mld USD stawiając przeciwko brytyjskiemu funtowi, powiedział, że klienci jednego z największych funduszy, prawdopodobnie stracą pieniądze, a przy okazji to wszystko zaszkodzi bezpieczeństwu USA oraz może zachwiać demokracją.

BlackRock jest największym funduszem zarządzającym aktywami w wysokości 9 bilionów USD (stan na lipiec 2021).
 

larryfink-bitcoin

Laurence D. Fink, CEO BlackRock

Zobacz także: Alibaba, Tencent i Yum China oto trzy chińskie spółki, które po spadkach wywołanych przez regulacje Pekinu mogą być okazją

W zeszłym miesiącu, BlackRock stał się pierwszym amerykańskim funduszem, który prowadzi działalność w zakresie chińskich funduszy inwestycyjnych, wykorzystując szybko rosnący rynek funduszy detalicznych o wartości 3,6 biliona USD.

W swojej opinii przesłanej do Wall Street Journal, Soros ostrzegł, że reżim chińskiego prezydenta Xi Jinpinga traktuje wszystkie firmy chińskie jako instrument państwa, gdzie rządzi komunistyczna partia. Jako przykład, spekulant, podał jak ostatniej jesieni, chiński rząd zablokował oczekiwaną ofertę publiczną Ant Group, spółka z grupy Alibaba Group Holding (BABA), przebudował model biznesowy fintechu i publicznie upomniał wyrazistego założyciela Jacka Ma.

Pekin schłodził też gorący rynek innych IPO jak DiDi Global (DIDI), zaledwie kilka dni po debiucie na amerykańskiej giełdzie, chińska Państwowa Administracja Regulacji Rynku zablokowała usługi powołując się na nielegalne gromadzenie danych osobowych.

Według The Wall Street Journal, to służyło jako ostre przypomnienie kto rządzi w Chinach, które mają problem z tym jak ich spółki szukają kapitału w USA.

To wystarczający powód dla miliardera, aby nie wlewać miliardów dolarów na chiński rynek. Podkreślił, że BlackRock źle rozumie chiński rynek.

Soros wskazał, że pieniądze BlackRock zainwestowane w Chinach pomogą wesprzeć komunistyczny reżim, który jest opresyjny oraz agresywny. „Kongres powinien uchwalić ustawodawstwo upoważniające Komisję Papierów Wartościowych i Giełd do ograniczenia przepływu funduszy do Chin. Wysiłek ten powinien cieszyć się dwupartyjnym poparciem”, napisał Soros.

Zobacz także: Chiny walczą z technologicznymi gigantami. Inwestorzy uciekają, bo skala regulacji zaskakuje nawet entuzjastów chińskiej gospodarki

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.