Szacunkowa inflacja w sierpniu. To kluczowy odczyt przed kolejną decyzją w sprawie stóp procentowych
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
31 sie 2023, 10:02

Szacunkowa inflacja w sierpniu wciąż na dwucyfrowym poziomie. To kluczowy odczyt przed kolejną decyzją w sprawie stóp procentowych

Według szacunkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja w sierpniu wyniosła w Polsce 10,1%. To kluczowy odczyt przed wrześniowym posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej.

Szacunkowy odczyt inflacji za sierpień będzie kluczowym elementem przy podejmowaniu decyzji w sprawie stóp procentowych we wrześniu. Członkowie RPP spotkają się na 2-dniowym posiedzeniu w dniach 5-6 września i wtedy też zdecydują, czy to już odpowiedni moment na pierwszą obniżkę. Oficjalne dane wskaźnika CPI zostaną podane 15 września.

„Prezes NBP wielokrotnie podkreślał, że jednocyfrowa inflacja pozwoli RPP na cięcie stóp. Naszym zdaniem, nawet jeżeli inflacja będzie ciut powyżej 10% rdr, prawdopodobieństwo obniżki we wrześniu pozostaje wysokie, ponieważ bank centralny w przeszłości wykazywał skłonność do zmiękczania swojej narracji i obniżył poprzeczkę dla cięcia stóp w lipcu” - ocenili ekonomiści Goldman Sachs.

Dane GUS wskazują, że inflacja w sierpniu wyniosła w Polsce 10,1%. To właśnie zejście poniżej 10% było wyczekiwanym momentem. Jednak warto podkreślić, że ekonomiści spodziewają się w kolejnych miesiącach zdecydowanie powolniejszego spadku wskaźnika CPI. Co więcej, Ministerstwo Finansów spodziewa się, że inflacja zbliży się do celu inflacyjnego NBP dopiero w 2027 roku. Według danych NBP natomiast ma to nastąpić już w 2025 roku.

inflacja gus

Źródło: GUS

Zobacz także: Inflacja w lipcu spadła poniżej 11%. To ważne dane przed decyzyjnym posiedzeniem RPP w sprawie stóp procentowych

Kolejny spadek inflacji

Trend spadkowy inflacji trwa już od kilku miesięcy, jednak to spadek poniżej 10% był mocno wyczekiwany. Głównie za sprawą prezesa NBP, A dama Glapińskiego, który podkreślał, że jednocyfrowy poziom inflacji pozwoli na pierwszą obniżkę stóp procentowych. Jeszcze jednym warunkiem do cięcia stóp są przewidywania na kolejne kwartały/lata, że wskaźnik CPI będzie szybko spadać.

Ekonomiści szacowali, że inflacja w sierpniu znajdzie się w okolicy 10% w porównaniu do poziomu 10,8% jeszcze w lipcu. Oficjalny odczyt zostanie podany po zakończeniu wrześniowego posiedzenia RPP.

„W związku z szybciej postępującą dezinflacją zakładamy szybsze tempo obniżek stóp procentowych w Polsce. Wcześniej prognozowaliśmy, że obniżki stóp procentowych rozpoczną się dopiero w I kw. 2024 r., teraz spodziewamy się, że pierwsza obniżka może nastąpić już we wrześniu. Nie oczekujemy jednak, że tempo luzowania polityki monetarnej będzie szybkie – w 2023 r. zakładamy dwie obniżki po 25 pb. To nie jest skokowe i radykalne tempo, które mogłoby znacząco zmienić projekcję inflacji” - powiedziała PAP Biznes główna ekonomistka Alior Banku, Agata Filipowicz-Rybicka.

Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju wskazywał niedawno kilka przesłanek do obniżki stóp procentowych. Wśród nich wymienił m.in. silnego złotego czy wyraźny trend spadku dynamiki inflacji. Jednak jego zdaniem rozpoczęcie cyklu cięcia stóp powinno mieć miejsce na przełomie roku.

Jeszcze w połowie sierpnia NBP podał odczyt inflacji bazowej, która w lipcu spadła do poziomu 10,6% z 11,1% miesiąc wcześniej.

Zobacz także: Program pierwsze mieszkanie cieszy się dużym zainteresowaniem. Podpisano już ponad 2,7 tys. umów kredytowych

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.