Konferencja NBP: Inflacja będzie spadać wolniej, ale dążymy do celu inflacyjnego
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
07 gru 2023, 16:02

Inflacja będzie spadać wolnej, ale dążymy do celu inflacyjnego – powiedział krótko prezes NBP podczas konferencji

Wynik ostatniego w tym roku posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) zgodny z przewidywaniami, stopy pozostały na niezmienionym poziomie. Prezes banku centralnego Adam Glapiński komentuje decyzję Rady.

RPP podczas ostatniego w 2023 r. posiedzenia zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, czyli 5,75%. Ten ruch był przewidywany przez rynek jednogłośnie. W mijającym roku RPP zdecydowała się na dwie obniżki stóp procentowych, pierwszą we wrześniu o 75 pb, kolejną w październiku o 25 pb. Najbliższych zmian w poziomie stóp procentowych możemy się spodziewać pod koniec pierwszego kwartału 2024 r. Szczególnie biorąc pod uwagę, że spadkowa dynamika poziomu inflacji wyhamowała, kształtując się przez ostatnie dwa miesiąca na poziomie około 6,5%.

Jak zwykle przyjrzeliśmy się wystąpieniu prezesa Adama Glapińskiego i przytaczamy najciekawsze momenty.

Zobacz także: Decyzja Rady Polityki Pieniężnej zgodna z przewidywaniami, stopy bez zmian

Szybko i konkretnie

Ostatnia w tym roku konferencja Adama Glapińskiego była zaskakująca i ekspresowa. Prezes banku centralnego pierwszy raz podsumował decyzję rady, nie wdając się w komentarze polityczne.

„Dzień dobry Państwu. Witam w NBP, kończymy obecny roku.” – zaczął prof. Adam Glapińksi. I dodał: „RPP zostawiła stopy na niezmienionym poziomie, w otoczeniu naszej gospodarki koniunktura jest nadal osłabiona, zwłaszcza w strefie euro.”

Następnie prezes powiedział, jak zachowuje się inflacja na świecie, oraz że banki centralne zachowują się podobnie.

„Jednocześnie inflacja na całym świecie się obniża, choć nadal jest podwyższona. Banki centralne na świecie utrzymują stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Cieszy nas bardzo postępujący szybko spadek inflacji w Polsce, który jest na ścieżce do naszego celu inflacyjnego.” – powiedział. I dopowiedział: „Spadek jest szybki i zgodny z projekcjami NBP. Od lutego inflacja obniżyła się o niemal 12 punktów procentowych.”

realizacja inflacji cpi

Adam Glapiński zauważył, że obniża się również inflacja bazowa, a od marca spadła o około 5 punktów procentowych. Podkreślił również, że obserwowane wyhamowanie dynamiki spadku inflacji jest normalne. „Obniża się także systematycznie inflacja bazowa. Obecnie niższa o około 5 pp. w porównania do marca br. Obecny wolniejszy spadek inflacji, jest również zgodny z naszymi przewidywaniami. W kolejnych kwartałach inflacja będzie nadal spadać.” – uspokaja prezes NBP.

Prezes uważa, że pomimo widocznych sygnałów ożywiania gospodarczego, wciąż widoczna jest luka popytowa. Co będzie miało wpływ na szybkość i poziom spadku inflacji w Polsce.

„Pomimo sygnałów ożywienia, luka popytowa jest wciąż ujemna. Dlatego przewidujemy, że inflacja będzie nadal zmierzać w kierunku celu inflacyjnego. Jest wiele elementów niepewności, szczególnie odnośnie cen regulowanych, administrowanych, czy vatu na żywność. Mamy nadzieje, że w marcu, kiedy będzie nowy raport o inflacji, będziemy mogli Państwu przedstawić konkrety.” – powiedział Adam Glapiński.

Kończąc i zapraszając do pytań, zapewnił, że NBP na bieżąco będzie komunikować decyzje banku centralnego. „Wszystkie decyzje banku centralnego będą komunikowane na bieżąco.”

Zobacz także: Popyt na kredyty hipoteczne w listopadzie utrzymywał się na rekordowym poziomie. Wartość zapytań do BIK wzrosła o 255% r/r

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.