Najdroższe monety w historii i na świecie

Brytyjska moneta została sprzedana na aukcji za 1 mln funtów. Oto najdroższe monety w historii

Niedawno na aukcji sprzedano brytyjską monetę z wizerunkiem króla Edwarda VIII. Była to najdroższa, angielska moneta, poszła za 1 mln GBP. Jest ona uznawana za jedną z najbardziej pożądanych na świecie. Jednak czy jest ona najdroższa? Sprawdzamy jakie są najbardziej wartościowe monety na świecie.

Brytyjska moneta z wizerunkiem Edwarda VIII powstała w 1936 roku, ale nigdy nie została wprowadzona do obiegu, ponieważ jej bohater zrezygnował z tronu. Według angielskiej mennicy, jest to jedna z najbardziej pożądanych monet na Wyspach. To również pierwsza w historii Wielkiej Brytanii moneta, której wartość wyniosła milion funtów (1 mln GBP). Została wykonana z 22-karatowego złota.
 

brytyjska moneta


Jednak ta brytyjska moneta nie jest wcale najdroższą monetą w historii. Poniżej przedstawiamy 5 najcenniejszych monet, które zostały sprzedane na aukcjach.

Zobacz także: Jak kupić bezpiecznie i w dobrej cenie złote monety bulionowe

1. The Flowing Hair Silver – 10 mln USD

Oto najdroższa moneta na świecie. Została wykonana w 90% ze srebra i 10% z miedzi, więc nie wyróżnia jej materiał. Za to ma wyjątkową historię. Mianowicie, jest to pierwszy dolar, który został wyemitowany przez amerykański rząd. Nazwa monety również nie jest przypadkowa. Znajduje się na niej wizerunek Lady Liberty, z opadający włosami. Została sprzedana za 10 mln USD podczas aukcji w 2013 roku. Kilka lat wcześniej, w 2010 roku, jej wartość była bliska 8 mln USD. Wtedy sprzedano ją na rzecz Fundacji Edukacyjnej Cardinal Collection.

The Flowing Hair Silver

2. The Double Eagle 1933 – 7,6 mln USD

Na drugim miejscu znalazła się 20-dolarowa złota moneta z 1933 roku, która - co ciekawe - nigdy nie trafiła do obiegu. Powód? Ówczesny prezydent USA, Franklin D. Roosevelt, w tym samym roku zakazał obywatelom posiadania złota, ze względu na kryzys bankowy. Mimo to, wybito około 500 tys. sztuk tej monety, a większość z nich później stopiono. Podobno 20 sztuk tej monety zostało skradzionych. Teraz wartość monety osiąga ogromne wartości. Jedna z nich została sprzedana za około 7,6 mln USD.

The-Double-Eagle

3. The Saint-Gaudens Double Eagle 1907 – 7,6 mln USD

Kolejna moneta pochodzi z 1907 roku i została sprzedana za 7,6 mln USD. To również złota 20-dolarówka. Co ciekawe, nie jest to oryginalny projekt monety. Pierwotnie był on na tyle skomplikowany, że amerykańska mennica nie była w stanie go wyprodukować. Tym samym z projektu usunięto napis „In God We Trust” i wybito jedynie kilka egzemplarzy, ponieważ państwowa mennica nie była zadowolona z komercyjnego projektu monety.

The-Saint-Gaudens-Double-Eagle-1907

4. The Brasher Doubloon 1787 – 7,4 mln USD

Według pierwotnych założeń projektu, monet miała być wykonana z miedzi. Jednak państwo nie wyraziło zgody i tym samym większość egzemplarzy została wybita z brązu. Autor projektu, Ephraim Brasher, wykonał kilka z nich z 22-karatowego złota i to właśnie one są teraz pożądane przez kolekcjonerów. Wartość jednej takiej monety przekroczyła na aukcji 7,6 mln USD.

Brasher Doubloon 1787

5. Edward III Florin 1343 – 6,8 mln USD

Data wykonania tej monety sprawia, że jest ona tak cenna. Pochodzi z XIV wieku! Blisko 700 lat przetrwały 3 egzemplarze tej monety, dlatego jest to jedna z najrzadszych ze wszystkich monet na świecie. Jej wartość jest wyceniana na blisko 7 mln USD.

Moneta jest znana jako „podwójny lampart”, a początkowo miała wartość nominalną około 6 szylingów, kiedy trafiła do obiegu w średniowiecznej Anglii. Ciekawostką jest, że jedna z monet została znaleziona w rzece Tyne (Wielka Brytania) w XIX wieku, a drugą monetę sprzedano za 460 tys. funtów na aukcji w 2006 roku.

Edward III florin 1343

Źródło grafik: Moneyinc.com

Zobacz także: Fałszywe stare monety kolekcjonerskie w Polsce to coraz większy problem - coraz trudniej rozpoznać falsyfikat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.