Monety kolekcjonerskie - jak i gdzie kupować żeby potem łatwo sprzedać

Jak kupować monety kolekcjonerskie, żeby potem łatwo można było je sprzedać

Polski rynek numizmatyczny był warty w 2019 roku 79,5 mln zł, o 19% więcej, niż w 2018 roku – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Gabinetu Numizmatycznego Damian Marciniak. Najwięcej transakcji było na niedrogich przedmiotach.

17 domów aukcyjnych sprzedało w 2019 roku 46,3 tys. przedmiotów, takich jak monety czy banknoty kolekcjonerskie. Liczba sprzedanych obiektów urosła rok do roku o 16 tys. Tak wynika z raportu „PODSUMOWANIE RYNKU NUMIZMATYCZNEGO W 2019 ROKU” autorstwa Jakuba Grzyba ze Szkoły Głównej Handlowej, który jest pasjonatem numizmatyki. Raport powstał na zamówienie Gabinetu Numizmatycznego Damian Marciniak.
 

1

Zobacz także: Ceny monet kolekcjonerskich w USA najniższe od 18 lat

Polski rynek numizmatyczny urósł znacznie w 2019 roku

Te liczby pokazują, że polski rynek numizmatyczny rozwija się w szybkim tempie. Oczywiście największy udział w rynku mają monety kolekcjonerskie (81,7%), choć on zmalał o 1,3 pkt. proc. w stosunku do 2018 roku. Jeszcze bardziej spadł udział medali (o 2,5 pkt. proc., do 3,4%). Najbardziej urósł udział odznaczeń (o 1,8 pkt. proc., do 2,8%). Zabytkowe papiery wartościowe to totalna nisza rynku numizmatycznego (1% udziału).
 

2

Zobacz także: Jak kupić bezpiecznie i w dobrej cenie złote monety bulionowe

Niedrogie monety łatwo sprzedać

Z raportu Jakuba Grzyba dla inwestorów (bo już dla kolekcjonerów niekoniecznie) płynie jeden bardzo ważny wniosek. Co prawda, średnia cena sprzedaży monety kolekcjonerskiej to ponad 2,1 tys. zł, a transakcje idące w dziesiątki tysięcy złotych to nie jest wcale rzadkość, tym niemniej inwestorzy powinni lokować kapitał raczej w niedrogich monetach. To one bowiem są najczęściej handlowane. Z wyjściem z inwestycji w monetę kosztującą do 500 zł nie powinno być żadnego problemu. Zupełnie inaczej może być z inwestycją w przedmiot o wartości kilku tysięcy złotych.

Spójrzmy na dane, które o tym mówią. W 2019 roku mediana ceny końcowej dla monet wyniosła ledwie 483 zł i była znacznie niższa, niż w 2018 roku (633 zł). Ponad 50% sprzedanych monet (około 15,7 tys.) kosztowało co najwyżej 500 zł.
 

3

4


Po dokładnym przeanalizowaniu danych można też dojść do innego ciekawego wniosku. Otóż coraz większym zainteresowaniem cieszą się banknoty kolekcjonerskie. „To tylko papier” – powie ktoś. No cóż, ale jeśli na tym papierze jest trend wzrostowy, to może prawdziwy inwestor powinien starać się na nim zarobić?

Zobacz także: Fałszywe stare monety kolekcjonerskie w Polsce to coraz większy problem - coraz trudniej rozpoznać falsyfikat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.