Bezpieczny Kredyt 2% będzie napędzać sprzedaż mieszkań deweloperów giełdowych. Prognozy dla rynku nieruchomości na drugie półrocze 2023
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
18 lip 2023, 11:01

Bezpieczny Kredyt 2% będzie napędzać sprzedaż mieszkań deweloperów giełdowych. Prognozy dla rynku nieruchomości na drugie półrocze 2023

W III i IV kw. bieżącego roku sprzedaż u deweloperów będzie rosnąć, popyt będzie stymulowany przez Bezpieczny Kredyt 2%, dzięki czemu na rynek transakcyjny wrócą klienci, którzy w ostatnich latach odkładali decyzję o zakupie mieszkania.

Druga połowa roku zapowiada się dobrze, wielu analityków zgodnie ocenia, że miniony kwartał był dużo lepszy pod względem sprzedaży mieszkań i wzrostu zainteresowania klientów.

„Wydaje się, że druga połowa roku zapowiada się dobrze. Popyt powinien być stymulowany przez kredyt 2 proc. Rynek finansowy wycenia spadki stóp procentowych. Na rynek mogą więc wrócić klienci, którzy przez ostatni rok odkładali decyzję o zakupie mieszkania (szczególnie na własne potrzeby). Na pewno jednak sprzedaż będzie też zależała od wielkości oferty, a tu deweloperzy nadal byli dotychczas ostrożni. Drugi, może trochę mniej istotny czynnik, to także polityka banków w zakresie samej oferty kredytowej. Jak na razie tylko część banków oferuje kredyt 2 proc., dodatkowo w tle mamy proces zmiany oferty z kredytów opartych o WIBOR na WIRON, a przed nami wybory parlamentarne, które też wprowadzają dodatkowy czynnik niepewności" – wyjaśnia dla PAP Biznes Krzysztof Pado, zastępca dyrektora wydziału analiz i informacji w DM BDM.

Zobacz także: Sprzedaż mieszkań wśród deweloperów z GPW wzrosła w 2 kwartale o ponad 33%. Program Bezpieczny kredyt 2% wpłynie na jeszcze lepsze wyniki

Druga połowa roku zapowiada się bardzo dobrze

Już z początkiem roku przedstawiciele rynku pierwotnego informowali o wzroście sprzedaży mieszkań, II kw. przyniósł jeszcze lepsze wyniki. W analizowanych przez nas spółkach (przejdź do artykułu) sprzedaż mieszkań w II kw. wzrosła o 33% r/r.

„Na początku roku deweloperzy informowali o wzmożonym ruchu w biurach sprzedaży i dane po półroczu to potwierdzają - mało było deweloperów, którzy nie poprawili rdr tych wyników. Spadki w sprzedaży niektórych deweloperów to prawdopodobnie efekt ich małej oferty. Wygranymi są więc ci, którzy są w stanie odpowiedzieć na większe zainteresowanie i mają ofertę – do takich spółek można zaliczyć np. Dom Development, Robyg, Develię czy Victorię Dom" – powiedział dla PAP Biznes Maciej Wewórski, analityk DM BOŚ.

W ocenie analityków II połowa roku będzie jeszcze lepsza, głównie za sprawą popytu stymulowanego przez Bezpieczny kredyt 2%. Jednak jak wskazują, problemem, który może się pojawić dość szybko będzie trudna do osiągnięcia równowaga między popytem a podażą.

„W mojej ocenie, kolejne kwartały pokażą, że rynek jest mocny i powinniśmy widzieć dalsze wzrosty rdr sprzedaży, a w dłuższej perspektywie, czyli w 2024 r., dużo będzie zależało od tego, jaki popyt będzie zgłaszany przez tych, którzy będą kupować swoje pierwsze mieszkanie korzystając z oferty bezpiecznego kredytu 2 proc., ale i poziomu stóp procentowych, czy ogólnej sytuacji gospodarczej związanej np. z pewnością konsumenta co do tego, czy będzie miał pracę oraz jak będzie wyglądał rynek najmu" - mówił analityk DM BOŚ Maciej Wewiórski.

Ta przewaga popytu nad podażą, która spowodowana jest przez wiele czynników, m.in. wzrost stóp procentowych, wzrosty kosztów budowy i brak popytu przez kilka kw. w efekcie doprowadziła do mocnego ograniczenia budów przez deweloperów.

„Efektem wojny i wyższych stóp procentowych była duża niepewność, co spowodowało, że przez ostatnich kilka kwartałów deweloperzy mocno ograniczyli rozbudowę oferty. Wzrósł również koszt kredytu budowlanego i ciężko było budować nie mając wizji, że popyt w ciągu roku się odbuduje, a kredyt zaciągnięty na budowę będzie można szybko pokryć środkami ze sprzedaży. Jeśli nie ma popytu, czy perspektyw na to, że szybko się on odbuduje trudno startować z inwestycjami. Na to stać było albo takich deweloperów, którzy wierzyli, że koniunktura się poprawi, albo takich, którzy nie kredytowali się zbyt mocno – takich, którzy są dobrze dokapitalizowani i trafnie ocenili koniunkturę” - powiedział Maciej Wewiórski.

Część deweloperów odmraża już budowy, część skupia energie na marżowości, ponieważ sytuacja na rynku sprzyja podniesieniu cen mieszkań. Po stronie kosztów i budowlanki również odczuwalna jest stabilizacja. To pozwala myśleć o poprawie rentowności spółki.

Bezpieczny Kredyt 2% coraz bardziej popularny

Nie trudno zauważyć, który element programu rządowego cieszy się największą popularnością, Bezpieczny Kredyt 2% budzi zainteresowanie. Według ostatnich informacji spływających z Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT) umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisało już 8 podmiotów.

Z kolei w niedawnych słowach, minister Waldemar Buda przekazał, że do piątku 14 lipca br. banki przyjęły prawie 4,5 tys. wniosków kredytowych z dopłatą od państwa, a zawartych zostało 21 umów hipotecznych.

Zainteresowanie utrzymuje się na wysokim poziomie, a każdego dnia do BGK wpływa około 100 zapytań potencjalnych kredytobiorców, którzy chcą się dowiedzieć jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z preferencyjnego kredytu.

„Zainteresowanie programem utrzymuje się na wysokim poziomie. Każdego dnia do MRiT oraz Banku Gospodarstwa Krajowego wpływa ok. 100 zapytań od potencjalnych beneficjentów z prośbą o informacje, jakie warunki trzeba spełnić, aby z niego skorzystać. Na bieżąco odpowiadamy też na pytania przedstawicieli banków biorących udział w programie oraz niezależnych doradców kredytowych. Takich pytań było sumie ok. 400" – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Dużym ułatwieniem dla beneficjentów, ale nie tylko, będzie zwolnienie z PCC, ponieważ dotyczy ono osób kupujących pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym. Ministerstwo zakłada, że ustawa wejdzie w życie od połowy sierpnia br. Więcej w tej sprawie pisaliśmy na Strefie Inwestorów.

Zobacz także: Chętnych na Bezpieczny Kredyt 2% nie brakuje. Rządowy program cieszy się ogromnym zainteresowaniem w pierwszych dniach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost