Obligacje korporacyjne 2018 – lista spółek, które mogą zdecydować się w przyszłym roku na publiczne emisje obligacji | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Anna Mazurek
14 gru 2017, 12:02

Obligacje korporacyjne 2018 – lista spółek, które mogą zdecydować się w przyszłym roku na publiczne emisje obligacji

Coraz więcej spółek giełdowych decyduje się na finansowanie dłużne. Natomiast inwestorzy coraz częściej inwestują w obligacje korporacyjne. Jaki będzie rok 2018 pod względem publicznych emisji papierów dłużnych? Sprawdzamy które spółki mają otwarte publiczne programy emisji obligacji i mogą kierować emisje do inwestorów w przyszłym roku.

W czasach niskich stóp procentowych, a tym samym nisko oprocentowanych lokat, obligacje korporacyjne stają się atrakcyjną formą pomnażania kapitału. Część spółek już teraz wie, że w kolejnym roku będzie mogła i chciała skorzystać z finansowania dłużnego. Dlatego warto się im przyjrzeć.

Obligacje PKN Orlen

Naftowy gigant w 2017 r. po raz drugi w swojej historii ruszył z publiczną emisją obligacji korporacyjnych. Oferta była skierowana także do inwestorów indywidualnych. KNF zatwierdziło prospekt 20 lipca 2017 r. i, licząc od tej daty, jest on ważny 12 miesięcy. PKN Orlen w I półroczu 2018 r. może więc przeprowadzić kolejne emisje obligacji. Prospekt emisyjny przewiduje emisję obligacji do wartości 1 mld zł.

Do tej pory w ramach programu PKN Orlen wyemitował dwie serie obligacji:

 • czteroletnie obligacje serii A o łącznej wartości do 200 mln zł
 • pięcioletnie obligacje serii B o łącznej wartości do 200 mln zł

Obligacje z obu serii są notowane na rynku Catalyst.

PKN Orlen w 2018 r. może zatem wyemitować jeszcze obligacje o wartości 600 mln zł. Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie ze strony inwestorów, także indywidualnych, oraz stabilną sytuację finansową spółki, można spodziewać się więc kolejnych emisji papierów dłużnych tym bardziej, że spółka ogłosiła plany całkowitego przejęcia czeskiej spółki Unipetrol.

Zobacz także: Przydział obligacji PKN Orlen z redukcją zapisów

Zobacz także: PKN Orlen przydzielił obligacje detaliczne serii B o wartości 200 mln zł

Kruk, GetBack, BEST i Kredyt Inkaso – obligacje branży windykacyjnej

Rynek firm windykacyjnych w Polsce rozkwita. Nic więc dziwnego, że spółki korzystają z finansowania dłużnego. Wynika to również ze specyfiki branży windykacyjnej.

W 2017 r. publiczne emitowanie obligacji najwcześniej rozpoczął GetBack. Spółka ma czas na kolejne emisje do marca 2018 r. (KNF zatwierdziło prospekt 9 marca 2018 r.). Prospekt emisyjny przewiduje emisję obligacji do wartości 300 mln zł. Dotychczas spółka w ramach programu oferowała obligacje:

 • serii PP1 o łącznej wartości nominalnej do 60 mln zł
 • serii PP2 o łącznej wartości nominalnej do 80 mln zł
 • serii PP3 o łącznej wartości nominalnej do 40 mln zł
 • serii PP4 o łącznej wartości nominalnej do 40 mln zł
 • serii PP5 o łącznej wartości nominalnej do 25 mln zł

Spółka może więc jeszcze wyemitować obligacje o wartości około 55 mln zł.

- Dążymy do wykorzystania całego programu jak najszybciej. Produkt cieszy się powodzeniem i jesteśmy zobowiązani rynkowi za tak dobre przyjęcie. Jeżeli w związku z pojawiającymi się możliwościami biznesowymi, będziemy dostrzegać potrzebę pozyskania finansowania w postaci kolejnej emisji publicznej w 2018 r., zarząd spółki zapewne rozważy taką ewentualność. Na chwilę obecną nie podjęto jakichkolwiek decyzji w niniejszym zakresie – mówi prezes zarządu GetBack, Konrad Kąkolewski.

Kolejną spółką z branży windykacyjnej jest Best. KNF zatwierdziło prospekt emisyjny III Programu Emisji Obligacji w październiku 2017 r. Do tej pory spółka wyemitowała jedną serię obligacji T1 o łącznej wartości nominalnej 55,80 mln zł. Natomiast cały program przewiduje emisję obligacji do 350 mln zł. Tak więc to najprawdopodobniej dopiero początek. Z uzyskanych przez Strefę Inwestorów informacji wynika, że spółka zamierza kontynuować program w 2018 r. Terminy kolejnych emisji są uzależnione od bieżących potrzeb kapitałowych spółki oraz oceny sytuacji rynkowej.

Kredyt Inkaso także uchwaliło publiczny program emisji obligacji o łącznej wartości do 300 mln zł. Prospekt emisyjny jest ważny do 24 listopada 2018 r. Do tej pory inwestorzy mogli kupić obligacje serii PA01 o łącznej wartości nominalnej 30 mln zł. Spółka w przyszłym roku może więc spokojnie skorzystać z finansowania dłużnego.

Zobacz także: Obligacje Kredyt Inkaso - oprocentowanie nawet 5,5%. Zapisy ruszają 29 listopada

Kilka dni temu informację o uchwaleniu V Programu Emisji Obligacji przez zarząd ogłosił lider branży windykacyjnej – Kruk. Oferta przewiduje publiczną emisję obligacji o łącznej wartości nominalnej nie wyższej niż 500 mln zł. Spółka będzie mogła emitować obligacje publiczne w złotych lub w euro. Prospekt emisyjny wraz z wnioskiem o jego zatwierdzenie zostanie przesłany wkrótce do KNF.

Zobacz także: Kruk przyjął program emisji obligacji o łącznej wartości nom. do 500 mln zł

Zarząd spółki windykacyjnej Pragma Faktoring również podjął uchwałę dotyczącą ustalenia I Publicznego Programu Emisji Obligacji o łącznej wartości nominalnej nie wyższej niż 50 mln zł. Prospekt emisyjny oraz wniosek o jego zatwierdzenie został już złożony do KNF.

Emitenci obligacji z Brzegu Dolnego, czyli PCC Rokita i PCC Exol

PCC Rokita i PCC Exol to jedne z bardziej rozpoznawalnych wśród inwestorów obligacje spółek giełdowych z branży chemicznej. Obie spółki zajmują się m.in. produkcją i handlem wyrobami chemicznymi.

15 maja 2017 r. KNF zatwierdziło prospekt emisyjny V Programu Emisji Obligacji PCC Rokita. Łączna wartość nominalna wyemitowanych obligacji wynosić będzie nie więcej niż 300 mln zł. Do tej pory w ramach programu spółka oferowała obligacje:

 • serii EA o łącznej wartości nominalnej do 25 mln zł
 • serii EB o łącznej wartości nominalnej do 25 mln zł
 • serii EC o łącznej wartości nominalnej do 25 mln zł
 • serii ED o łącznej wartości nominalnej do 30 mln zł

Do maja 2018 r. PCC Rokita może więc wyemitować jeszcze publiczne obligacje o łącznej wartości nominalnej do 195 mln zł.

Zobacz także: Obligacje PCC Rokita – stałe oprocentowanie 5%. Zapisy trwają do 19 grudnia

II Program Emisji Obligacji uchwaliło także PCC Exol. Prospekt emisyjny jest ważny do 20 lipca 2018 r. i przewiduje emisję papierów dłużnych o łącznej wartości nominalnej do 200 mln zł. Dotychczas spółka wyemitowała obligacje serii BA o łącznej wartości do 25 mln zł.

Obligacje MCI.Private Ventures i Alior Banku

W przyszłym roku MCI Capital zamierza przeprowadzić publiczny program emisji obligacji o łącznej wartości do 150 mln zł. Spółka złożyła już prospekt emisyjny w tej sprawie do KNF.

28 sierpnia 2017 r. prospekt emisyjny dotyczący publicznej emisji obligacji złożyło także MCI.PrivateVentures Funduszu Inwestycyjnego, którego większość certyfikatów inwestycyjnych należy do MCI Capital. W ramach MCI.PrivateVentures Funduszu Inwestycyjnego są wydzielone dwa subfundusze MCI.TechVentures i MCI.EuroVentures. Publiczny program emisji obligacji przewiduje ofertę o łącznej wartości do 200 mln zł. W ramach programu inwestorzy mogli już kupić publiczne obligacje serii P1A oraz serii P1B, razem o łącznej wartości 70 mln zł.

Kolejną spółką na liście potencjalnych emitentów obligacji jest Alior Bank z ofertą obligacji podporządkowanych. Łączna wartość nominalna II Programu Emisji Obligacji wynosi nie więcej niż 1,2 mld zł. Spółka przeprowadziła do tej pory ofertę obligacji podporządkowanych serii P2A o łącznej wartości nominalnej do 150 mln zł. Zgodnie z rekomendacją KNF w przypadku podwyższonego ryzyka inwestowania w obligacje podporządkowane, minimalny zapis powinien wynosić 400 tys. zł. W ten sposób regulator chce ograniczyć inwestowanie w obligacje podporządkowane przez inwestorów indywidualnych. Dlatego oferta jest skierowana do zamożniejszych inwestorów.

Zobacz także: KNF chce ograniczyć dostęp do obligacji podporządkowanych inwestorom indywidualnym. Minimalna inwestycja wyniesie 400 tys. zł

Z uzyskanych przez Strefę Inwestorów informacji wynika, że publiczną emisję obligacji planuje w przyszłym roku także Echo Investments. Natomiast zarząd nie podjął jeszcze w tej kwestii żadnych wiążących decyzji. W 2017 r. spółka już zrealizowała II Program Emisji Obligacji o łącznej wartości nominalnej do 300 mln zł. Inwestorzy mogli kupić obligacje w trzech seriach E, F i G.

Rynek obligacji korporacyjnych cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów. Dlatego spółki giełdowe chętniej decydują się na finansowanie dłużne. Lista spółek, które mogą przeprowadzić publiczną emisję obligacji w 2018 r., jest już całkiem długa. W ciągu przyszłego roku zapewne się jeszcze powiększy. I dobrze, bo obligacje korporacyjne są interesującą alternatywą dla lokat bankowych. Czy ktoś wie coś więcej o innych nadchodzących emisjach obligacji? Piszcie w komentarzach :)

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.