Zapisy na obligacje MCI.PrivateVentures FIZ do 26 stycznia. Fundusz technologiczny oferuje oprocentowanie 5,3% i półroczną wypłatę odsetek | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
22 sty 2018, 12:26

Zapisy na obligacje MCI.PrivateVentures FIZ do 26 stycznia. Fundusz technologiczny oferuje oprocentowanie 5,3% i półroczną wypłatę odsetek

Największy fundusz technologiczny w regionie prowadzi publiczną emisję czteroletnich obligacji, skierowaną głównie do inwestorów indywidualnych. Zapisy potrwają tylko do 26 stycznia. Jest to pierwszy w Polsce program emisji obligacji funduszu Private Equity, w ramach którego zapisy odbywały się już dwukrotnie w zeszłym roku – do tej pory inwestorzy objęli papiery o wartości 70 mln zł, a obie emisje zakończyły się redukcją zapisów. W tym roku jest to pierwsza oferta obligacji dla inwestorów poszukujących oprocentowania zdecydowanie wyższego niż w przypadku lokaty bankowej, ale z 4-letnim horyzontem inwestycyjnym.

Do kogo skierowana jest oferta obligacji MCI.PrivateVentures FIZ?

MCI.PrivateVentures jest funduszem private equity lokującym środki w spółki w fazie wzrostu (poprzez subfundusz MCI.TechVentures) oraz w dojrzałe przedsiębiorstwa (poprzez subfundusz MCI.EuroVentures), powiązane z innowacyjną gospodarką oraz transformacją cyfrową. Fundusz obecny jest zarówno na polskim jak i zagranicznych rynkach. W portfelu posiada udziały w takich polskich spółkach jak ABC Data, ATM, DotPay, Frisco.pl, Morele.net, ale jest również inwestorem w spółkach o zasięgu globalnym, takich jak iZettle czy Gett.

Fundusz z sukcesem sprzedał dwie poprzednie serie o łącznej wartości 70 mln zł z redukcją i przed planowym terminem końca zapisów.

Najnowsza emisja charakteryzuje się takimi samymi atrakcyjnymi parametrami. Oferta jest skierowana do klientów detalicznych, którzy oczekują osiągnięcia wyższego zysku niż w przypadku lokaty bankowej.

- Emitując trzecią serię naszych publicznych obligacji, oferujemy inwestorom indywidualnym produkt funduszu technologicznego, który cechuje się atrakcyjnymi parametrami. Poziom oprocentowania przewyższa rynkowe lokaty, a jednocześnie zmienny charakter kuponu obligacji pozwala ich nabywcom czerpać dodatkowe korzyści w przypadku podwyższenia stóp procentowych – powiedział Wojciech Marcińczyk, wiceprezes MCI Capital TFI S.A.

- Pozyskane środki z emisji obligacji zostaną przeznaczone na działalność inwestycyjną, zgodnie ze strategią inwestycyjną funduszu. Zazwyczaj perspektywa inwestycyjna w tego rodzaju funduszach to 5-7 lat. Przykładem efektywnego zainwestowania kapitału inwestorów jest ogłoszona pod koniec zeszłego roku inwestycja w węgierskich fintech, spółkę Netrisk, na bazie której zamierzamy zbudować regionalnego lidera dystrybucji ubezpieczeń online – uzupełnił Marcińczyk.

Obligacje funduszu w ramach trwającej oferty zapadają za 4 lata, ale za sprawą planów notowania tych papierów na Catalyst, ich nabywcy będą mogli nimi obracać znacznie wcześniej, zwłaszcza, że obrót będzie animowany.

Gdzie można kupić obligacje MCI.PrivateVentures FIZ?

Oferującym i organizatorem emisji jest Biuro Maklerskie Alior Banku.

Fundusz utworzył konsorcjum dystrybucyjne, by zagwarantować jak najszerszy dostęp do oferty obligacji dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Dlatego zapisy możliwe są poprzez sieć dystrybucji następujących biur maklerskich:

Oprocentowanie i warunki emisji obligacji MCI.PrivateVentures FIZ

Fundusz planuje pozyskać w serii P1C do 40 mln zł, zaś cała oferta w ramach programu emisji obligacji została rozpisana na 200 mln zł, z tego inwestorzy zapisali się już na 70 mln zł w 2017 roku. Okres zapadalności obligacji wynosi 4 lata. Planowanym dniem wykupu jest 21 lutego 2022 r.

W pierwszym okresie odsetkowym oprocentowanie obligacji jest stałe i wynosi 5,3%. W pozostałych okresach odsetkowych oprocentowanie będzie zmienne oraz równe sumie 6-miesięcznego WIBOR i marży w wysokości 3,5% rocznie, co przy obecnych stawkach na rynku międzybankowym oznacza kupon w wysokości 5,31%

Tabela 1. Podstawowe warunki emisji obligacji serii P1C

Wartość nominalna emisji40 mln PLN
Oprocentowanie stałe (w pierwszym okresie odsetkowym)5,3%
Oprocentowanie zmienne (w kolejnych okresach odsetkowych)WIBOR 6M + 350 bps rocznie (obecnie to 5,31%)
Okres zapadalności4 lata (od dnia emisji)
Wypłata odsetekCo pół roku
Cena Emisyjnazmienna, uzależniona od dnia złożenia zapisu*
Wartość nominalna jednej obligacji1000 zł
Wielkość zapisumin. 1 szt. max. 40 000 szt.

*Cena emisyjna jest uzależniona od dnia złożenia zapisu i wynosiła 997,82 zł pierwszego dnia zapisów, by ostatniego dnia zapisów zrównać się z ceną nominalną wynoszącą 1000 zł.

Źródło: Warunki obligacji serii P1C MCI.PrivateVentures FIZ 

Harmonogram emisji obligacji MCI.PrivateVentures FIZ

Termin zakończenia przyjmowania zapisów26.01.2018 r. lub do wyczerpania puli
Planowany termin przydziału obligacji31.01.2018 r.
Planowany dzień Emisji21.02.2018 r.
Przewidywany dzień dopuszczenia obligacji do obrotu30.03.2018 r.
Planowany dzień wykupu21.02.2022 r.

Źródło: Oferta publiczna obligacji MCI.PrivateVentures FIZ - seria P1C 

Więcej informacji na temat emisji obligacji MCI.PrivateVentures FIZ oraz szczegółowe warunki zostały opisane na stronie internetowej emitenta oraz na stronach internetowych Biura Maklerskiego Alior Banku S.A. oferującego obligacje. 

Zobacz także: Notowania, wykres, wskaźniki i dane finansowe MCI Capital S.A. 

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.