Obligacje Skarbu Państwa dla inwestorów instytucjonalnych są oprocentowane już nawet na 3.75%, tymczasem dla indywidualnych podwyżek wciąż brak
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
20 sty 2022, 08:00

Obligacje Skarbu Państwa dla inwestorów instytucjonalnych są oprocentowane już nawet na 3.75%, tymczasem podwyżki odsetek dla indywidualnych wciąż brak

Kupon 5-letnich papierów dłużnych dla inwestorów instytucjonalnych został podniesiony w tym roku do 3,75% z 0,25% w 2021 roku. Natomiast oprocentowanie obligacji dla inwestorów indywidualnych wciąż pozostaje na dramatycznie niskim poziomie i w przypadku stałego kuponu wynosi 0,5 - 1% i 1,1% w przypadku zmiennego.

Ostatnio pisaliśmy, że Polacy wręcz rzucili się na obligacje skarbowe. Ich sprzedaż była w całym 2021 roku rekordowa, a całkowita wartość sprzedanych papierów opiewa na kwotę 43,3 mld zł. Dziwić może fakt, że największą popularnością cieszą się obligacje 3-miesięczne, które oferują stałe oprocentowanie na poziomie 0,50%. Ministerstwo Finansów (MF) nadal nie zdecydowało się na podwyższenie oprocentowania obligacji dla inwestorów detalicznych (ostatnia obniżka w maju 2020 roku).

Natomiast warto spojrzeć na oprocentowanie obligacji przeznaczonych dla inwestorów instytucjonalnych. Jeszcze w ubiegłym roku papiery 5-letnie oferowały kupon na poziomie 0,25%. W tym roku za to to inwestorzy instytucjonalni w licytacjach mogli liczyć na kupon 3,75%. Data pierwszej emisji przypadła na dzień 17 stycznia br., a data wykupu nastąpi 25 maja 2027 roku.
 

Zobacz także: Sprzedaż obligacji skarbowych w 2021 roku była rekordowa. Polacy wolą bezpieczne inwestowanie nawet mimo wysokiej inflacji

Wyższe oprocentowanie obligacji instytucjonalnych

Trzeba przyznać, że Ministerstwo Finansów w tym roku śmiało podwyższyło kupon dla obligacji potocznie nazywanych hurtowymi. Wyjaśniając, są to papiery dłużne emitowane przez Narodowy Bank Polski (NBP) skierowane do inwestorów instytucjonalnych. Wartość nominalna oferowanych instrumentów wynosi 1 tys. zł, a w przypadku obligacji skarbowych przeznaczonych dla inwestorów indywidualnych wynosi 100 zł.

Jak jeszcze w 2021 roku oprocentowanie 5-letnich papierów dłużnych przeznaczonych dla inwestorów instytucjonalnych wynosiło zaledwie 0,25%, tak w tym roku wystrzeliło ono w górę. MF zdecydowało się zaoferować 17 stycznia br. kupon w wysokości 3,75%. Jest to zdecydowany ruch resortu na korzyść inwestorów instytucjonalnych. Data wykupu przypada dokładnie 25 maja 2027 roku.

Oprocentowanie obligacji skarbowych dla inwestorów indywidualnych

Oprocentowanie obligacji

Jednak na tak odważny ruch resort finansów wciąż nie zdecydował się w przypadku papierów dłużnych dla klientów detalicznych. Ich oprocentowanie od maja 2020 roku pozostaje na najniższym w historii poziomie. Obniżka nastąpiła wtedy w ślad za decyzjami obniżek stóp przez RPP, aby dostosować się do polityki pieniężnej prowadzonej przez bank centralny. Teraz, mimo zdecydowanych ruchów NBP w kierunku podwyższania stóp procentowych, oferowane oprocentowanie obligacji skarbowych wciąż nie zostało dostosowane do aktualnych warunków.

Tym samym najwyższe oprocentowanie obligacji dla inwestorów indywidualnych wynosi 2% i dotyczy papierów 12-letnich. Jednak jest tutaj jeden „kruczek”. Są one przeznaczone jedynie dla beneficjentów programu „Rodzina 500+”. Dlatego dla osób spoza tego programu pozostają obligacje indeksowane inflacją na 4 lub 10 lat. Cieszą się one sporą popularnością wśród Polaków, jednak w portfelach wciąż dominują 3-miesięczne z oprocentowaniem na poziomie 0,50%.

Społeczeństwo zdecydowanie szuka alternatyw dla wciąż niskich oprocentowań lokat bankowych, choć niektóre instytucje decydują się na kosmetyczne podwyżki. Wciąż nie wiadomo kiedy nastąpi zmiana kierunku ze strony resortu finansów, jednak jak wynika z danych ze strony obligacje.pl, w styczniu 2022 roku Polacy wciąż chętnie kupują obligacje skarbowe. Według informacji portalu, na dzień 17 stycznia zarejestrowano już 1,58 mld zł papierów dłużnych. Są to dane z połowy miesiąca, a dla porównania wartość wszystkich zakupionych obligacji ze stycznia 2021 roku wyniosła ponad 3,1 mld zł, więc możliwe jest osiągnięcie podobnego poziomu jak sprzed roku.
 

sprzedaż obligacji 2021

Źródło: Ministerstwo Finansów

Zobacz także: Fundusz ETF lokujący środki w obligacjach zadebiutował w poniedziałek na GPW

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.