KGHM przeprowadza inwestycje rekordowej wartości i zwiększa niezależność energetyczną
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
22 sie 2023, 13:07

KGHM przeprowadza inwestycje rekordowej wartości i zwiększa niezależność energetyczną

Grupa KGHM inwestuje w utrzymanie efektywnej kosztowo produkcji krajowej m.in. modernizując i rozbudowując kopalnie. W tym roku spółka przeznaczy rekordowe środki na nakłady inwestycyjne i kapitałowe w tym też na inwestycje związane z ochroną środowiska naturalnego. Realizuje także dalej plan transformacji energetycznej w OZE, który ma na celu znaczące zwiększenie niezależności energetycznej spółki i zmniejszenie udziału zużycia energii ze źródeł konwencjonalnych.

KGHM, zgodnie z założeniami budżetowymi na 2023 r., planuje przeznaczyć na inwestycje rekordowy w swojej historii poziom nakładów, jednocześnie starając się zachować stabilną pozycję kapitałową i operacyjną. Rzeczowe nakłady inwestycyjne mają osiągnąć poziom 3,250 mld zł a pozostałe nakłady kolejne 2,129 mld zł.

Zobacz także: „Pierwsze półrocze tego roku to przede wszystkim konsekwentna realizacja zaplanowanych przedsięwzięć biznesowych” - relacja czatu z Wiceprezesem Zarządu KGHM ds. Finansowych, Mateuszem Wodejko

Inwestycje w przyszłość

Ambitne plany inwestycyjne mają pozwolić spółce na realizację celów we wszystkich obszarach strategii. Przede wszystkim spółka zamierza utrzymać efektywną kosztowo produkcję krajową. Pomoże w tym kontynuowanie i uruchamianie kolejnych inwestycji m.in. w uzbrojenie rejonów górniczych, wraz z budową przenośników taśmowych, odtworzenie maszyn górniczych, budowa systemów odwadniania kopalń i systemów klimatyzacyjnych.

Realizowane są inwestycje w zwiększenie efektywności i elastyczności Grupy Kapitałowej KGHM w Polsce. Jednym z nich jest Projekt Udostępniania Złoża, w ramach którego uruchomiono najgłębsze w Polsce wyrobisko górnicze: szyb GG-1 o głębokości 1348 m.

„Szyb w Kwielicach to jedna z najważniejszych inwestycji w historii miedziowego giganta oraz największy podziemny projekt w branży metali nieżelaznych w Europie. W czerwcu doszło do kluczowego dla tego projektu połączenia szybu z Zakładami Górniczymi Rudna. Połączenie techniczne, czyli zbicie wyrobiskami od strony Zakładów Górniczych „Rudna” do szybu GG-1 udało się przeprowadzić 14 czerwca tego roku. Trwają tam teraz prace, które pozwolą na dostarczanie do wyrobisk górniczych nowych ilości świeżego powietrza. Zdecydowanie poprawi to warunki pracy pod ziemią.” - podano na stronie spółki.

Ruszyły też już prace przy budowie 32 szybu KGHM, GG-2. Trwa już odwiert dwóch z trzech przewidzianych w projekcje otworów podszybowych oraz badania geologiczne.

Prowadzone są też prace nad projektami mającymi pozytywny wpływ nie tylko na biznes grupy, ale też środowisko naturalne. Od maja, w Hucie Miedzi Legnica działa już pierwsza w Polsce i jedna z zaledwie kilku na świecie oczyszczania gazów poprocesowych.

„Instalacja do usuwania pyłów zawierających rtęć i arsen z gazów procesowych instalacji SOLINOX przy Hucie Miedzi Legnica została uruchomiona pod koniec maja 2023 r” – podkreśla Mateusz Wodejko, wiceprezes zarządu KGHM.

„Oprócz, instalacji SOLINOX przy HM Legnica, w ramach programu BATAs były także prowadzone inwestycje przy HM Głogów, gdzie została oddana do eksploatacji Instalacja do ograniczenia zapylenia na rozładowni koncentratów oraz opracowywano dokumentację wykonawczą instalacji poprawiającej warunki pracy na hali Wydziału Ołowiu. Odbiór dokumentacji planowany na sierpień 2023” – dodaje.

W czerwcu zostały też ogłoszone prace nad opracowaniem studium wykonalności budowy nowoczesnej Warzelni Soli, która nie tylko umożliwi sprzedaż soli, ale też wpłynie pozytywnie na środowisko. Warzelnia ma powstać przy przy Hucie Miedzi Głogów.

„Przystępujemy do opracowania studium wykonalności budowy nowoczesnej Warzelni Soli. Inwestycja ma charakter biznesowy, ale również pro-ekologiczny. Pozwoli na zmniejszenie zasolenia wód technologicznych KGHM i na uzyskanie neutralnej dla środowiska wody pozbawionej soli i zanieczyszczeń. Dodatkowo wyprodukowane może zostać do miliona ton soli warzonej rocznie oraz blisko 70 tysięcy ton nawozów dla rolnictwa. Na ten moment jesteśmy na etapie analiz o kolejnych krokach w projekcie będziemy informować” – wyjaśnia Wodejko.

Spółka prowadzi też działania w zakresie budowy Stacji Segregacji i Zagęszczania Odpadów w OUOW „Żelazny Most” i modernizacji oraz odtworzenia w ramach postoju remontowego Huty Miedzi Legnica.

Energia ze źródeł własnych w tym OZE

KGHM realizuje program powiązany z szeroko rozumianą transformacją energetyczną, którego celem jest zmniejszenie udziału energii konwencjonalnej i zwiększenie niezależności energetycznej.

Posuwają się do przodu prace przygotowawcze prowadzące do budowy małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce. KGHM otrzymał oficjalną akceptację państwa dla planowanej inwestycji.

„Jeśli chodzi o postępy prac w tym projekcie, to w lipcu br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało nam decyzję zasadniczą dotyczącą budowy małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce. Tym samym można powiedzieć, że otrzymaliśmy oficjalną akceptację Państwa dla planowanej inwestycji zgodnie z przedstawionymi przez spółkę założeniami i koncepcją” - wyjaśnia wiceprezes.

„Decyzja zasadnicza to pierwsza decyzja w systemie pozwoleń administracyjnych dla inwestycji w obiekty energetyki jądrowej w Polsce, o jaką może ubiegać się inwestor. Jej uzyskanie uprawnia nas jako Spółkę do ubiegania się o uzyskanie szeregu kolejnych ustaleń administracyjnych takich jak m.in. decyzja lokalizacyjna czy zezwolenie na budowę. O szczegółach będziemy informować” – dodaje.

Grupa, zgodnie z założeniami strategii, stale rozwija źródła energetyczne własne, ale ma też w planach przejęcia projektów OZE, które mają zwiększyć niezależność energetyczną KGHM.

„Uzyskanie pewnego poziomu energii z OZE będzie miksem przejęć i własnego development'u. Mamy nadzieję na istotny udział właśnie tego drugiego, dlatego dzisiaj trudno jest przesądzać o całkowitym poziomie nakładów na przejęcia. Zamierzeniem jest aby pozyskać projekty w możliwie najbardziej efektywny sposób” – wyjaśnia Mateusz Wodejko.

W pierwszym półroczu 2023 r. Grupa KGHM zaspokajała zapotrzebowanie na energię ze źródeł własnych na poziomie 17,39% ogólnego zużycia (272,7 Gwh). Zostały też złożone wnioski o wydanie technicznych warunków przyłączenia dla projektu OZE, o mocy 88 MW.

„Przygotowywane są również inne projekty OZE przez KGHM. Warto wspomnieć, że nasza chilijska kopalnia Sierra Gorda działa od początku roku 2023 wyłącznie na bazie energii elektrycznej pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej” – dodaje wiceprezes.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.