Emisja akcji Olymp. Polski producent i dystrybutor sprzętu fitness chce zwiększyć skalę biznesu
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
20 paź 2023, 09:00

Olymp, producent i dystrybutor sprzętu fitness, chce zwiększyć skalę biznesu i przeprowadzi emisję akcji

Olymp jest polskim producentem i dystrybutorem sprzętu fitness. Oferuje też usługi leasingowe i serwisowe sprzętu. Planuje zwiększenie mocy produkcyjnych, ekspansję zagraniczną i rozszerzenie oferty leasingowania sprzętu. W tym celu przeprowadza emisję akcji i przedstawia plany rozwoju na następne lata.

Spółka zamierza rozwinąć ofertę o nowe produkty. Stawia na wdrożenie nowych technologii i stworzenie dzięki nim nowych usług powiązanych z dostarczanym sprzętem. Liczy na wykreowanie w ten sposób nowych źródeł przychodów, np. z umów licencyjnych, za dostarczane oprogramowanie.

Niedawno Olymp podpisał umowę z Heavy Kinematic Maschines sp. z o. o., producentem SOLO Workout. Technologiczne rozwiązanie opracowane przez tę firmę umożliwia konwersję dowolnej maszyny treningowej w inteligentny sprzęt fitness. W praktyce oznacza to, że urządzenia są zintegrowane z aplikacją mobilną, która zbiera dane dotyczące treningów i dostarcza użytkownikom statystyki w czasie rzeczywistym.

„To w tych rozwiązaniach i usługach upatrujemy bardzo duży potencjał. Po pierwsze ze względu na osiągane przez to przewagi konkurencyjne i możliwość dostarczania jeszcze większej ilości sprzętu - ale także dzięki nowym źródłom przychodów - na przykład z umów licencyjnych za dostarczane oprogramowanie” - wyjaśnia prezes zarządu Olymp, Sylwia Czepiżak.

Zobacz także: Sprzęt OLYMP będzie kompatybilny z aplikacją treningową SOLO Workout

Olymp Finance rozwiązaniem na wąskie gardło w biznesie

Największym ograniczeniem w branży obrotu sprzętem fitness jest dla klientów sfinansowanie zakupów na kredyt. Dlatego też, przez specyfikę branży, Olymp zdecydował się na utworzenie spółki zależnej Olymp Finance.

„Nasza spółka bierze na siebie trud obsługi leasingów, dzieli z nami ryzyko - bo nam, funkcjonującym w branży łatwiej jest niż bankom odzyskać sprzęt i znaleźć na niego kolejnego klienta . Uważamy, że ta konstrukcja minimalizuje ryzyka i ułatwia współprace z instytucjami finansowymi” - wyjaśnia Sylwia Czepiżak.

„Instytucje finansowe niechętnie angażują się w zakupy dla tej branży - wychodzimy naprzeciw i proponujemy finansowanie w ramach Olymp Finance - oczywiście nasze zasoby mają pewne ograniczenia, nad którymi pracujemy. Wierzymy, że zwiększenie dostępności środków na ten cel może istotnie wpłynąć na wielkość sprzedaży” - dodaje.

Z tego też powodu, jednym z celów emisji akcji jest zasilenie kapitałem w ramach pożyczek spółki stowarzyszonej Olymp Finance. Wpłynie to też bezpośrednio na biznes spółki podstawowej zwiększając jej, i jej oferty, konkurencyjność na rynku, co przełoży się na zwiększenie wolumenów sprzedaży.

Zobacz także: „4 kwartał to czas największej sprzedaży, a tym samym najwyższych przychodów” - relacja czatu z prezes zarządu OLYMP

Zwiększenie mocy produkcyjnych i umowy na dostawę sprzętu

Najważniejszym wyzwaniem dla zarządu jest poprawa efektywności produkcji i zwiększenie mocy produkcyjnych. Idzie też za tym zmniejszenie kosztów produkcji oraz zwiększenie dostępności produktów poprzez rozwój magazynów. Te priorytety także znalazły odzwierciedlenie w celach emisji akcji.

„W pierwszej kolejności realizujemy zawarte umowy, które komunikowaliśmy. Staramy się optymalnie planować produkcję mając z tyłu głowy, że jednym z celów jest także budowanie magazynu aby spółka była gotowa także na szybkie i niespodziewane dostawy do klientów B2B oraz sprawną realizacje zamówień B2C” - mówi prezes.

Spółka ma umowę na dostawę sprzęto do klubów Xtreme Fitness Gyms. Pierwsza realizacja miała miejsce w Opolu w połowie roku, a do końca roku są już potwierdzone 3 kolejne instalacje.

„Oczywiście prowadzimy także rozmowy co do kolejnych dostaw i wszystko wskazuje na to, że przyszły rok będzie jeszcze lepszy. XFF zapowiada bardzo dynamiczny rozwój, a my będziemy starali się dotrzymać tempa. Przygotowujemy się na dostawy na poziomie jednego klubu miesięcznie” - dodaje Czepiżak.

Istotnym klientem jest notowany na giełdzie operator kart multisport i klubów fitness, spółka Benefit Systems.

„Nasza umowa, którą komunikowaliśmy jest realizowana - w tym roku zrealizowaliśmy już dwie dostawy i przynajmniej jeszcze jedna zostanie zrealizowana. Trzymamy kciuki za dalszy dynamiczny rozwój BS i liczymy na to że będziemy w tym rozwoju aktywnie uczestniczyć” - mówi prezes.

Zobacz także: OLYMP zabezpieczył finansowanie na realizację pierwszych zamówień w ramach największego kontraktu w historii

Ekspansja zagraniczna

Kolejnym istotnym elementem strategii rozwoju Olymp jest pozyskiwanie nowych rynków zbytu.

„Oczywiście nieustannie pracujemy nad tym aby biznes rósł - realizujemy to dzięki sprzedaży sprzętu marki Olymp, ale szybkie skalowanie zapewnić nam może także kooperacja z Core Health&Fitness - producenta doskonałego sprzętu cardio, którego jesteśmy dystrybutorem. Dodatkowo rozwija się nam bardzo współpraca z kilkoma polskimi producentami, których produkty uzupełniają naszą ofertę. Jeżeli dołożymy do tego ekspansję na zachodzie Europy - łatwo sobie wyobrazić skalowalność przychodów” - podsumowuje Sylwia Czepiżak.

Spółka zamierza wejść na rynek niemiecki i duński.

„Aktualnie, spółka prowadzi zaawansowane rozmowy handlowe przede wszystkim na rynku niemieckim i duńskim. Kładziemy duży nacisk na dywersyfikację przychodów i chcielibyśmy uzyskać przychody z tego rynku na poziomie 30-40% w ciągu najbliższych 3-4 lat” - wyjaśnia Marek Haczyk, dyrektor do spraw rozwoju.
 

Kurs akcji Olymp od debiutu na NewConnect

Olymp

Emisja akcji

Na powyższe cele rozwoju Olymp potrzebuje kapitału. Dlatego też prowadzi emisję akcji z prawem poboru (PP). Przyjmowanie zapisów na akcje oferowane, które nie zostały objęte w wykonaniu prawa poboru nastąpi 26 października i potrwa do 30 października.

„Nie mamy jeszcze informacji ilu akcjonariuszy się zapisało i ile akcji będzie przez nich objęte. W ostatniej puli w ramach której Zarząd zaprasza inwestorów także mamy zainteresowanie akcjami - czekamy na informacje z Giełdy” - mówi Sylwia Czepiżak.

Środki, które mogą być pozyskane w ramach emisji akcji, będą przeznaczone na kilka celów wskazanych w memorandum:

Cele emisyjne Olymp

„Zaprosiliśmy kilku inwestorów do zaangażowania się kapitałowego w spółkę. Zainteresowanie ofertą napawa nas dużym optymizmem. (…) jeżeli środków będzie mniej, będziemy rewidowali plany w zakresie tego ile środków przeznaczyć na poszczególne cele. Bierzemy też pod uwagę rezygnację z tych, które maja najniższy priorytet” - wyjaśnia prezes.

Więcej informacji o trwającej ofercie akcji i o samej spółce można znaleźć w dokumentach ofertowych na stronie Domu Maklerskiego INC. https://www.dminc.pl/oferta-publiczna/olymp-memorandum

Zobacz także: Ruszyły zapisy na akcje OLYMP ramach emisji z prawem poboru 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.