Giełdowa hossa turystyczna trwa. Akcje Rainbow Tours wciąż mają potencjał
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
17 maj 2024, 07:06

Giełdowa hossa turystyczna trwa. Analitycy widzą dalszy potencjał do wzrostu Rainbow Tours

Eksperci BM Pekao oraz East Value Research w ostatnich dniach podwyższyli ceny docelowe dla akcji operatora turystycznego. Mimo negatywnego spojrzenia na ostatnie wyniki Enter Air analityków DM BDM, inwestorzy chętnie kupują papiery firmy.

Od początku roku notowania Rainbow Tours podskoczyły o ponad 70%. Z kolei cena akcji Enter Air jest o 36% wyższa niż to było na początku stycznia. Eksperci perspektywy znaczącego wzrostu roztaczają przed pierwszą z wymienionych spółek.

Zobacz także: Akcje Enter Air i Rainbow Tours na fali wzrostowej. Warunki dla branży turystycznej w tym roku nie będą jednak tak sprzyjające

Udane pierwsze miesiące Rainbow Tours

Zgodnie z tym co pisaliśmy w marcu, w kontekście Rainbow Tours jedną z kluczowych kwestii były szacunki dotyczące przedsprzedaży wycieczek w sezonie letnim. Jak się okazuje, do 30 kwietnia poziom przedsprzedaży wyjazdów był o około 25,3 proc. wyższy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku i opiewał na ponad 300 tys.

„W zeszłym roku liczba klientów wyniosła około 636 tys. (+26% r./r. / +6 pkt proc. vs. nasze założenia). Ponadto, w tym roku nie ma efektu "normalizacji" na rynku, a wzrost oferty przedsprzedażowej pozostaje silny. Oznacza to, że podnosimy nasze założenie wolumenu na ten rok o około +16 pkt proc. do 740 tys. (+16% r./r. / nom. +104 tys. vs +131 tys. w 2023 r.). [...] Znacząca zmiana i wzrost udziału wycieczek zagranicznych w całym miksie może doprowadzić do dalszego wzrostu udziału w rynku dużych biur podróży. Wpływ czynnika demograficznego i efekt szybszego wzrostu wynagrodzeń w Polsce niż w innych krajach może wpłynąć na kontynuację tego trendu. W związku z tym naszym zdaniem perspektywy dla sektora na najbliższe lata pozostają optymistyczne” zaznaczyli w raporcie analitycy BM Pekao.

Dobre pierwsze miesiące znalazły odzwierciedlenie w szacunkach Rainbow Tours za I kw., które przebiły szacunki ekspertów. Przychody podskoczyły względem tych z analogicznego okresu 2023 r. o ponad 30 proc. do 726,6 mln zł. EBITDA zwiększyła się o ponad 91 proc. do 30,6 mln zł, a zysk netto – o 103,6 proc. do 38,2 mln zł.

Wyniki Rainbow Tours w 2023 r. i prognozy na kolejne lata

Wyniki Rainbow Tours 2023 r. i prognozy

Źródło: BM Pekao

„Przy obecnych poziomach wyceny wyniki odbieramy pozytywnie. Dane istotnie powyżej naszych założeń, jak i konsensusu rynkowego. Na rynku nie widać „normalizacji” marży brutto i poziom marży mógł odnotować wzrost rok do roku + 1.5-2.0 pkt proc. r./r. w I kw. 2024 r. (przy naszym założeniu spadku o około -1.5 pkt proc. r./r. na efekcie wysokiej bazy zeszłorocznej). Podsumowując, pozytywny poziom marży brutto jest dobrym prognostykiem przed kluczowym okresem dla spółki. Większość czynników powinna sprzyjać w tym okresie. Poziom kursów walut i ceny paliwa lotniczego w dalszym ciągu są sprzyjające vs zmiana cen wycieczek. W związku z czym nasze prognozy na ten rok są konserwatywne i widzimy przestrzeń do rewizji w górę” dodali analitycy BM Pekao. W niedawnym raporcie eksperci biura maklerskiego podwyższyli cenę docelową walorów Rainbow Tours do 120 zł, podtrzymując rekomendację „kupuj”.

Podobne zdanie na temat perspektyw spółki mają eksperci East Value Research. W najnowszym raporcie zwiększyli cenę docelową akcji Rainbow Tours do 136,6 zł, utrzymując jednocześnie rekomendację „kupuj”.

Notowania Rainbow Tours w ciągu ostatnich 12 miesięcy

RBW wykres (1)

Zobacz także: Szacunkowe wyniki Rainbow Tours w I kw. 2024 roku vs. konsensus PAP

Wyniki Enter Air zawiodły analityków

Ubiegły rok Enter Air zamknął 16,4% skokiem w górę przychodów do ponad 2,6 mld zł, a zysk netto wzrósł o 171,8% do 196,4 mln zł. EBITDA podskoczyła zaś o 59% do 545,4 mln zł. Analitycy DM BDM byli negatywnie zaskoczeni rezultatami za IV kw. 2023 r., szczególnie pod względem marży.

„Wypracowane przez spółkę wyniki za IV kw. 2023 r. okazały się niższe od naszych oczekiwań, co odbieramy negatywnie. Na przestrzeni omawianego kwartału przewoźnik wygenerował 543,9 mln zł przychodów (wzrost o ok. 25,9% r./r.), co było poziomem zbliżonym do naszych prognoz. W obszarze usług lotniczych Enter Air osiągnął 525,5 mln zł obrotów (+27,5% r./r.), a w części sprzedaży pokładowej 18,5 mln zł (-7,2% r./r.). Gorsza od naszych oczekiwań okazała się marżowość spółki. W omawianym okresie koszt własny sprzedaży urósł o 29,2% r./r. do poziomu 551,0 mln zł, a głównym czynnikiem wpływającym na wyższy poziom kosztów w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego jest przede wszystkim wzrost kosztów usług obcych (+51,3% r./r. do poziomu 229,5 mln zł) w związku z większą ilością wykonanych operacji lotniczych, rosnącą inflacją i wyższym poziomem kosztów obsługi samolotów. Koszt usług obcych w relacji do przychodów lotniczych wyniósł 43,7% i zaliczył wzrost zarówno r./r. i kw./kw. (36,8% w IV kw. 2022 r.; 42,6% w III kw. 2023 r.), czym negatywnie nas zaskoczył (oczekiwaliśmy delikatnego spadku w ujęciu kwartalnym)” skomentowali analitycy DM BDM.

Mimo tego prezes Enter Air Grzegorz Polaniecki jest pozytywnie nastawiony co do perspektyw biznesu na najbliższe lata. W środowym wywiadzie dla PAP podkreślił, że w tym roku liczy na wypracowanie 3 mld zł przychodów, a popyt na latanie jest wysoki i powinien się utrzymać w najbliższych latach. Zarządzający jednocześnie zapowiedział plan spłaty pożyczki z PFR i wypłatę dywidendy w III kw.

Notowania Enter Air w ciągu ostatnich 12 miesięcy

ENT wykres

Zobacz także: Enter Air chciałby przebić 3 mld zł przychodów w '24, w III kw. planuje wypłatę dywidendy (wywiad)

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost