Znowu deja vu - w ten sposób kończyła się hossa | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
27 paź 2014, 07:20

Znowu deja vu - w ten sposób kończyła się hossa

Indeks #WIGenergia zakończył piątkową sesję na historycznych maksimach. Obecnie jest to jedyny indeks, ze wszystkich notowanych na GPW, który znajduje się na rekordowych poziomach. To oczywiście dobra wiadomość. Zła wiadomość jest natomiast taka, że obecna sytuacja na tym indeksie przypomina pewne wydarzenia z historii. To skłania nas do ostrożności i nie wpadania w euforię odnośnie sektora energetycznego.

Wykres 1: Indeks WIG-energia, interwał tygodniowy, lata 2010 - 2014.
Wykres 1: Indeks WIG-energia, interwał tygodniowy, lata 2010 - 2014.

Pod względem technicznym, indeks #WIGenergia zrealizował ruch powrotny do przełamanych maksimów z 2011 roku i kontynuuje wzrosty. W ostatnim roku okazał się absolutnym hitem inwestycyjnym i od minimów z 2013 roku zyskał na wartości 55%.

Wykres 2: Indeks WIG-energia, interwał dzienny, rok 2014.
Wykres 2: Indeks WIG-energia, interwał dzienny, rok 2014.

Bezpośrednim pretekstem do wyjścia #WIGenergia na historyczne maksima w piątek 24 października 2014 r. była informacja o tym, że Rząd wynegocjował wydłużenie braku limitów CO2 dla polskich elektrowni (zamiast do 2019, aż do 2030 roku). W praktyce oznacza to gigantyczne oszczędności dla polskiego sektora energetycznego. W takim momencie logika podpowiada, że kursy powinny dalej rosnąć, doświadczenie jednak mówi, że trzeba być ostrożnym.

Budowlane deja vu

Naszą ostrożność w stosunku do branży energetycznej wzmaga doświadczenie inwestycyjne.

Wykres 3: Indeks WIG-budownictwo, interwał dzienny, lata 2004 - 2007.
Wykres 3: Indeks WIG-budownictwo, interwał dzienny, lata 2004 - 2007.

W latach 2005 – 2007 indeks #WIGbudownictwo pozostawał w permanentnej hossie. W sumie w tym okresie zyskał na wartości 620%. Dokładnie 18 kwietnia 2007 r. UEFA poinformowała, że organizację EURO 2012 powierza Polsce i Ukrainie. Perspektywa gigantycznych kontraktów budowlanych sprawiła, że spółki budowlane wpadły w euforię.

Wykres 4: WIG-budownictwo (góra), WIG (dół), interwał dzienny, rok 2007.
Wykres 4: WIG-budownictwo (góra), WIG (dół), interwał dzienny, rok 2007.

Niestety, „szaleństwo” nie trwało długo. Szczyt historyczny na indeksie budowlanym został osiągnięty dwie sesje po tej pozytywnej wiadomości. Mimo, że rynek giełdowy jeszcze kontynuował wzrosty przez kilka miesięcy, kursy spółek budowlanych powoli się osuwały. Ostatecznie pomiędzy #WIG i #WIGbudownictwo uformowała się dywergencja i z czasem cały rynek pogrążył się w przecenie.

#WIGenergia kluczem do rozwiązania zagadki, co będzie dalej z rynkiem?

W tym momencie nasza uwaga koncentruje się na sektorze energetycznym. Jeżeli na giełdzie ma się rozwijać pozytywny scenariusz, to sektor energetyczny powinien dalej wykazywać się podwyższoną siłą relatywną względem #WIG. Niewskazana jest też zbyt duża euforia, bo grozi szybkim pęknięciem balona spekulacyjnego. Jedno jest pewne, jeżeli ma być dobrze, to na pewno indeks #WIGenergia nie powinien już przełamywać swoich minimów z początku października.

Aktualności ze Strefy Inwestorów

Czy wyniki stress testów polskich banków pogrążą polską giełdę?

Jak wiadomo nie od dzisiaj, polska giełda bankami stoi. Tylko w skład indeksu WIG20 wchodzi pięć banków, które mają w nim w sumie 36,8% udziału. Jest to w dużej mierze efekt siły tego sektora. Polski sektor bankowy stoi jednak przed ważnym testem. Jeżeli go nie zda, to może się zacząć robić nerwowo, zwłaszcza na giełdzie. Czytaj dalej...

23 października 1929 r. rozpoczął się Wielki Krach - zobacz niezwykłe fakty i zdjęcia

Dokładnie 85 lat temu na Wall Street rozpoczął się Wielki Krach. Przez wielu historyków jest to data uważana za początek Wielkiego Kryzysu. Był to prawdopodobnie największy kryzys gospodarczy w XX wieku, który objął praktycznie wszystkie, za wyjątkiem ZSRR, kraje i ostatecznie doprowadził do wybuchu II Wojny Światowej. Oto kilka niezwykłych faktów i zdjęć z tego okresu. Czytaj dalej...

Prezes Tamborski niczym Van Damme w szpagacie - dywidenda albo długoterminowa wartość dla akcjonariuszy

Kiedy przeczytałem o tym, że 30 października 2014 r. prezes Tamborski przedstawi nową strategię dla GPW, nie wiem już która jest to z kolei, to od razu przypomniała mi się słynna reklama Volvo z Van Dammem. W giełdowej wersji to prezes Tamborski robi szpagat na lusterkach dwóch ciężarówek, z których jedna reprezentuje bieżącą dywidendę dla Skarbu Państwa akcjonariuszy, a druga budowanie długoterminowej wartości spółki. Niestety, z tym drugim zarząd naszej giełdy miał dotychczas duże problemy. Czytaj dalej...

WIDEO: Jak inwestować na giełdzie w październiku 2014?

Jak inwestować na giełdzie w październiku 2014? Sprawdź teraz aktualną analizę wideo! Znajdziesz w niej podsumowanie wydarzeń rynkowych z września 2014, komentarz bieżącej sytuacji i prawdopodobny scenariusz na najbliższą przyszłość, na zagranicznych rynkach finansowych i w Polsce. Zobacz wideo...

 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.