DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty na indeksy giełd w Europie tuż pod kreską | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 sie 2024, 08:26

DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty na indeksy giełd w Europie tuż pod kreską

Futures na europejskie indeksy giełdowe, a także amerykańskie, pozostają w czwartek z rana tuż pod kreską. Rynki czekają na publikacje indeksów PMI oraz na wystąpienia bankierów centralnych w amerykańskim Jackson Hole oraz w Japonii.

Przed rozpoczęciem sesji w Europie kontrakty na Stoxx 50 i FTSE 100 tracą 0,1 proc., a na DAX idą w dół o 0,05 proc.

Kontrakty na indeksy w USA zniżkują o ok. 0,5 proc.

W Azji główne indeksy zyskują 0,2-0,6 proc.

Od godz. 9.15 z Europy zaczną spływać wstępne odczyty indeksów PMI z głównych gospodarek: Francji, Niemiec, strefy euro i Wlk. Brytanii. Rynek oczekuje stabilizacji wskaźników z przemysłu na niskich poziomach, a w usługach na lekkich plusach.

O godz. 11.00 EBC poda wskaźnik płac negocjowanych za II kw., a o godz. 13.30 minutes z ostatniego posiedzenia.

W dalszej części dnia tradycyjnie uwagę przykują tygodniowe dane o nowych zasiłkach dla bezrobotnych w USA, a później o sprzedaży domów na rynku wtórnym.

Uwaga uczestników rynku skupiona jest w tym tygodniu na corocznych obradach bankierów centralnych w amerykańskim kurorcie w Jackson Hole (Kansas), gdzie w piątek wystąpienie wygłosi prezes Fed Jerome Powell.

W środę wieczorem opublikowany został zapis lipcowego posiedzenia Fed, z którego wynika, że zdecydowana większość uczestników spotkania oceniała, że jeśli dane będą nadal napływać zgodnie z oczekiwaniami, to prawdopodobnie właściwe będzie złagodzenie polityki we wrześniu. Co ciekawe, kilku bankierów widziało przesłanki za takim działaniem już w lipcu.

Bardziej gołębie nastawienie Fed wspierać może cykliczna rewizja danych z amerykańskiego rynku pracy, która w środę pokazała, że do marca br. średnia miesięczna liczba zatrudnionych w USA była o ok. 68 tys. mniejsza niż poprzednio sądzono. To największa rewizja w dół od 2009 r.

Implikowana z kontraktów na stopę fed funds rynkowa wycena cięć stóp przez Fed wskazuje, że na trzech pozostałych w tym roku regularnych posiedzeniach amerykański FOMC zetnie koszt pieniądza w USA łącznie o 100 pb., co oznacza przynajmniej jedną obniżkę o 50 pb.

Po ostatniej, dość nieoczekiwanej podwyżce stóp procentowych w Japonii z lipca uważnie śledzone będzie również piątkowe wysłuchanie prezesa tamtejszego banku centralnego Kazuo Uedy przed parlamentem. Zostało ono zwołane w nadzwyczajnym trybie, poza regularną sesją parlamentu, po tym jak jastrzębie decyzje BoJ wywołały tymczasowe tąpnięcie na japońskiej giełdzie, choć do tej pory straty zostały już odrobione.

Na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany po 145,4 za 1 USD, wyżej o 0,2 proc.

Euro jest po 1,114 USD, bez w dół o 0,1 proc.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 3,80 proc., stabilnie.

Na zamknięciu w USA Dow Jones Industrial wzrósł o 0,14 proc., do 40.890,49 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,42 proc. i wyniósł 5.620,85 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,57 proc. i jest na poziomie 17.918,99 pkt. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości