Bezrobocie w Polsce wciąż pod kontrolą. GUS podał dane za grudzień 2020
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
27 sty 2021, 10:20

Bezrobocie w Polsce wciąż pod kontrolą. GUS podał dane za grudzień 2020

Pomimo pandemii COVID-19, w Polsce nie nastąpił gwałtowny wzrost bezrobocia. W ostatnim miesiącu 2020 roku stopa bezrobocia znalazła się na poziomie 6,2%.

GUS podał najnowsze dane o bezrobociu w grudniu 2020 roku. Tym samym potwierdziły się szacunkowe dane opublikowane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Stopa bezrobocia już od kilku miesięcy utrzymuje się na podobnym poziomie, pomimo częściowego lockdownu.

Przypomnijmy, że jeszcze wiosną 2020 roku, minister Marlena Maląg spodziewała się wzrostu bezrobocia nawet do 10% na koniec roku. Zdecydowanie drastyczniejszą prognozę stawiali ekonomiści Banku Pekao czy mBanku – około 13% do końca 2020 roku.

Stopa bezrobocia w Polsce w 2020 roku

stopa bezrobocia 2020

Źródło: Trading Economics

Stopa bezrobocia bez gwałtownego wzrostu w 2020 roku

Pandemia COVID-19 od blisko roku wpływa negatywnie na aktywność gospodarczą. Mimo to stopa bezrobocia w Polsce nie wzrosła gwałtownie, tak jak szacowano na początku epidemii. Jeszcze wiosną zarówno ekonomiści jak i minister Marlena Maląg spodziewali się, że wzrost bezrobocia w Polsce nastąpi w kolejnych miesiącach. Jednak od maja 2020 roku stopa bezrobocia znajduje się na poziomie 6-6,1%.

Najnowsze dane GUS-u przedstawiające stopę bezrobocia w grudniu 2020 roku pokazują nieznaczny wzrost o 0,1 punktu procentowego względem listopada. Według danych MRPiT na koniec grudnia liczba osób bez pracy wyniosła 1,046 mln.

Grudzień był miesiącem, kiedy centra handlowe pozostały otwarte dla klientów. Jednak pod koniec roku zdecydowano o wprowadzeniu tzw. narodowej kwarantanny. Wiązało się to bezpośrednio z ponownym zamknięciem centrów handlowych. Ostatnie miesiące nie są również łaskawe szczególnie dla branży gastronomicznej oraz hotelarskiej. Nie wspominając o osobach prowadzących kluby fitness czy siłownie.

Brak możliwości wykonywania przez powyższe podmioty swoich usług, może wpłynąć na zwiększoną liczbę upadających firm, a co za tym idzie za wzrost liczby osób bezrobotnych. Plan odmrażania gospodarki w związku z jesiennym lock-downem wciąż nie jest znany.

Zobacz także: Inflacja w grudniu była poniżej celu NBP. Ten poziom może utrzymać się w kolejnych miesiącach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost