Polwax ocenia, że zarówno bieżący rok, jak i 2018 będą bardzo trudne | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
07 wrz 2017, 08:46

Polwax ocenia, że zarówno bieżący rok, jak i 2018 będą bardzo trudne

Polwax ocenia, że biorąc pod uwagę czynniki makroekonomiczne i skalę inwestycji, zarówno ten rok, jak i 2018 będą bardzo trudne, poinformował prezes Dominik Tomczyk. Chce minimalizować zagrożenia i szukać nowych szans rynkowych.

„W naszej ocenie w perspektywie kolejnego okresu sprawozdawczego istotny wpływ na osiągane przez Polwax wyniki będzie miał oczywiście rynek zniczowy, który bardzo mocno jest uzależniony od wyników sprzedaży na przełomie października i listopada oraz zapotrzebowanie runku europejskiego na produkty Polwax  dedykowane dla głównych grup przemysłowych"

powiedział Tomczyk, cytowany w komunikacie.

„Z uwagą obserwujemy poziom podaży gotowych parafin importowanych na rynek europejski z Chin, który ma wpływ zarówno na cenę surowców, jak i produktów gotowych oraz kursy walutowe. Tutaj niebezpieczne dla nas są znaczące zmiany parytetu eur/usd w odniesieniu do złotówki. Musimy jednak pamiętać, że biorąc pod uwagę czynniki makroekonomiczne i skalę naszej inwestycji zarówno ten rok, jak i 2018 będą bardzo trudne. Ta świadomość to jednocześnie wyzwanie by minimalizując zagrożenia, szukać nowych szans rynkowych" 

podsumował prezes Polwax. 

Przychody ze sprzedaży w I półroczu 2017 roku, były niższe o ok. 5,5% w porównaniu z rokiem 2016. Spółka zwraca uwagę za to na 11,5%, wzrost sprzedaży produktów dedykowanych dla przemysłu w I półroczu 2017 roku do poziomu 9 503 ton. W efekcie tych działań ten segment produkcji dpółki stanowi już ponad 25% udziału w przychodach.

„Przekraczamy kolejną historyczną granicę, a przypomnę, że docelowo udział odbiorców przemysłowych zaplanowaliśmy na poziomie minimum 50%, i ten pułap jest w zasięgu naszych możliwości. To zdecydowanie przyczyni się raz to do zmniejszenia wpływu produktów sezonowych związanych z branżą produkcji zniczy, dwa do zwiększenia uzyskiwanych ze sprzedaży naszych produktów marż"

podkreślił Tomczyk.

Na bieżąca działalność spółki miała wpływ utrzymująca się nadpodaż surowców parafinowych importowanych ze wschodu zarówno z rafinerii rosyjskich, jak również zapowiedź importu gotowych parafin z Chin, co wywarło presje na spadki cen wyrobów gotowych.

„Są takie miejsca na rynku, gdzie nadal mało, kto przejmuje się, jakością i wybiera produkty 'po taniości'. Nie chcemy i nie będziemy konkurować za wszelką cenę – kosztem jakości"

zapewnił prezes Tomczyk.

Kluczem do uzyskania dodatkowych przychodów jest poszukiwanie nowych rynków zbytu i oferowanie coraz bardziej zaawansowanych wyrobów. W pierwszym półroczu Polwax osiągnął znaczący wzrost sprzedaży w eksporcie. Liderami sprzedaży były produkty z grup „środki ochrony antykorozyjnej" (+44%), oraz „pozostałe wyroby do przemysłu" (+17%). Wielkość sprzedaży wyrobów parafinowych w I półroczu 2017 roku wyniosła 29 889 ton, z czego 8 288 ton stanowiła sprzedaż eksportowa. Wielkość sprzedaży wyrobów parafinowych w analogicznym okresie 2016 roku wyniosła 29 458 ton, z czego 6 768 ton stanowiła sprzedaż eksportowa.

Polwax jest jednym z największych producentów i dystrybutorów parafiny przemysłowej w Europie oraz liderem w tej branży w Polsce. Posiada zakłady w Jaśle oraz Czechowicach-Dziedzicach. Spółka zadebiutowała na GPW w październiku 2014 r.

(ISBnews), #PWX

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości