PBKM: Akwizycja Stemlab 'realnie' wpłynęłaby na wyniki w II poł. 2019 r. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
18 lip 2018, 14:32

PBKM: Akwizycja Stemlab 'realnie' wpłynęłaby na wyniki w II poł. 2019 r.

Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) ocenia, że jeśli transakcja przejęcia portugalskiej Stemlab zostanie sfinalizowana w założonym terminie, "realny" wpływ na wyniki grupy przyniesie w II poł. 2019 r., poinformował prezes Jakub Baran.

"Jeśli closing nastąpi w ciągu 60 dni, to pewnie będziemy konsolidowali jeden kwartał w tym roku, ale realne wyniki zaczną się pojawiać w II połowie przyszłego roku"

powiedział Baran podczas konferencji prasowej.

Obecnie spółka pracuje nad finansowaniem przejęcia.

"W zasadzie moglibyśmy podpisać umowę [na finansowanie] już, ale są trzy realne opcje, gdzie równolegle negocjujemy: jedna związana jest z obligacjami, a dwie z kredytami. Oferenci cały czas poprawiają parametry. Decyzje co do finansowania będą bardzo szybko, w pojedynczych tygodniach"

dodał prezes.

Wskazał też, że rozważane jest finansowanie całości lub części w euro.

Zaznaczył, że szacowany wskaźnik dług netto/cash EBITDA nie będzie wyższy niż 3,5x na koniec 2018 r. i w całym okresie finansowania transakcji.

Zarząd wskazał, że transakcja da PBKM m.in. wzrost udziału w rynku europejskim o ok. 7 pkt proc. do ok. 28%. Przejęta spółka ma kontrybuować do wyników grupy na poziomie plus ok. 30% do oczyszczonej cash EBITDA. Liczba nowych pozyskiwanych próbek ma się zwiększyć o ponad 30%.

"Zyskujemy też dostęp do nowych technik, taktyk sprzedaży, które doprowadziły do rozwoju portugalskiego rynku"

dodał członek zarządu Tomasz Baran.

Według zarządu, okres integracji zajmie ok. 9-15 miesięcy.

"To [przejęcie] niebagatelna decyzja ze strategicznego punktu widzenia"

dodał prezes, podkreślając, że konsolidacja rynku w Europie trwa i to posunięcie mogło wyprzedzić działania konkurencji.

Co więcej, spółka dalej chce dokonywać akwizycji, jednak możliwości dalszego finansowania długiem będą ograniczone.

"Zostanie relatywnie mało środków na [dalsze] akwizycje, ale chcemy je dalej robić" 

powiedział prezes.

Nie wykluczył, że w przyszłości spółka może dokonać emisji akcji pod większe akwizycje, ale zastrzegł, że na chwilę obecną jest to opcja tylko teoretyczna. Mała lub średnia transakcja w jego opinii powinna się natomiast "zmieścić" w limitach zadłużenia.

12 lipca PBKM podał, że podpisał umowę nabycia większościowego pakietu akcji portugalskiej spółki Stemlab za 16,5 mln euro, co stanowi równowartość ok. 71 mln zł, skorygowane o dług netto.

Umowa z akcjonariuszami spółki Stemlab dotyczy przejęcia przez PBKM 88% udziałów spółki od funduszu private equity Riverside Company oraz 7,6% udziałów od założycieli i kierownictwa spółki (akcjonariusze mniejszościowi). Po transakcji PBKM będzie w posiadaniu 95,6% akcji spółki Stemlab.

Transakcja dojdzie do skutku pod warunkiem uzyskania finansowania na akwizycję przez PBKM i wydania zgody na przejęcie przez portugalski urząd antymonopolowy z uwagi na ponad 50-proc. udział Stemlab na rynku portugalskim. PBKM spodziewa się zamknięcia transakcji w terminie do 60 dni od daty podpisania umowy.

PBKM za przejęcie kontroli nad Stemlab zapłaci 16,5 mln euro, co stanowi równowartość ok. 71 mln zł, skorygowane o dług netto spółki. Ponadto przy spełnieniu określonych w umowie parametrów wzrostu wyników Stemlab w okresie od drugiej połowy 2018 do pierwszej połowy 2019 roku, PBKM może dodatkowo zapłacić akcjonariuszom Stemlab maksymalnie 2 mln euro (tzw. klauzula earn-out), co jest uzależnione od wzrostu sprzedaży w Stemlab. Dodatkowo w przypadku powodzenia podpisanego projektu Stemlab na rynku chińskim w przeciągu dwóch lat połowa zysku z tego projektu ma trafić do sprzedających.

Zarząd PBKM widzi istotne synergie kosztowe wynikające z możliwości współpracy pomiędzy laboratoriami, w szczególności w Szwajcarii oraz połączeniem spółek zależnych PBKM i Stemlab działających w Hiszpanii. Poinformował, że po I kw. 2018 r. w połączonej Grupie Famicord i Stemlab było przechowywanych około 263 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek oraz łącznie około 347 tys. próbek wszystkich materiałów biologicznych, co znacząco zwiększa skalę biznesu i umacnia Grupę Famicord wśród największych banków komórek macierzystych na świecie.

Stemlab został założony w 2003 roku i był jednym z pierwszych niepublicznych banków komórek macierzystych w Europie. Od początku działalności prowadził także własne badania nad zastosowaniem komórek macierzystych w leczeniu i terapiach eksperymentalnych. Na koniec 2017 roku Stemlab przechowywał łącznie ok. 98 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek oraz ok. 120 tys. wszystkich rodzajów materiałów biologicznych.

Polski Bank Komórek Macierzystych został założony w 2002 roku i zajmuje się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i wieloletnim przechowywaniem komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych. Celem działalności PBKM jest zapewnienie dziecku lub członkom rodziny szybkiego dostępu do materiału biologicznego, który może być stosowany w nowoczesnych terapiach. Spółka zadebiutowała na GPW w 2016 r. 

(ISBnews), #BKM

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości