SUNEX wdrożył zrobotyzowaną linię produkcyjną | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
11 mar 2021, 09:43

SUNEX wdrożył zrobotyzowaną linię produkcyjną

SUNEX S.A., mocno inwestuje w rozwój nowych technologii. Uruchomiona została nowa zrobotyzowana i zautomatyzowana linia do produkcji zasobników ciepłej wody użytkowej o wartości 14,3 mln zł. W tym roku Zarząd SUNEX zamierza zainwestować w rozwój nowych technologii około 10 mln zł.

SUNEX S.A. dąży do umocnienia pozycji lidera w branży odnawialnych źródeł energii. Kolejnym krokiem w tym kierunku jest uruchomienie własnej nowoczesnej linii do produkcji zasobników c.w.u. Ich konstrukcja umożliwia współpracę z wieloma urządzeniami, a w szczególności z pompami ciepła. Własna linia pozwala uniezależnić się od zewnętrznych dostawców. Umożliwia jednocześnie szybkie dopasowanie oferty do zmieniających się potrzeb klientów.

Nowa linia technologiczna jest prawie w całości zautomatyzowana i zrobotyzowana. Wyroby charakteryzują się wysoką dokładnością i powtarzalnością wykonania. Wdrożenie nowoczesnych technologii spawania zapewnia najwyższą jakość połączeń spawalniczych. W linii zastosowano również m.in: wycinanie plazmowe, zwijanie zbiornika, toczenie króćców oraz ich centrowanie i spawanie pod nadzorem systemu wizyjnego.

Nowa linia została już oddana do użytkowania. W trakcie opracowania i wprowadzania do systemu są nowe modele zasobników. Zakończenie tych prac pozwoli na osiągnięcie pełnych mocy produkcyjnych. „Całkowity koszt inwestycji wyniósł 14,3 mln zł. Z tego na budowę budynków wykorzystano blisko 5,9 mln zł, a około 8,4 mln zł przeznaczono na zakup maszyn i urządzeń. Inwestycja została częściowo dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w wysokości blisko 2,8 mln zł. Uruchomienie projektu pomogło umocnić naszą pozycję lidera w branży" – powiedział Marek Kossmann, Członek Zarządu, Dyrektor Finansowy SUNEX S.A.

Innowacyjny park maszynowy składa się z kilkunastu nowoczesnych maszyn umożliwiających produkcję emaliowanych zasobników c.w.u. „Koncepcja linii produkcyjnej stanowi nasz autorski projekt. Opracowaliśmy od podstaw zarówno układ stanowisk i funkcjonalności maszyn. Wśród autorskich koncepcji można wyróżnić m. in. w pełni zrobotyzowane cele spawalnicze zapewniające wysoką precyzję,  powtarzalność i wydajność procesu spawania. Zastosowaliśmy automatyczny system formowania i gięcia rur stalowych umożliwiający uzyskanie optymalnej powierzchni wymiany ciepła wężownic. Uruchomiliśmy również zautomatyzowaną wielostrefową linię suszenia i wypalania zasobników, gwarantującą wysoką jakość emalii. Wpływa to na długą żywotność gotowych produktów” - podkreślił Piotr Feliński, kierownik działu Badawczo-Rozwojowego SUNEX S.A.

Znaczna część produkcji nowej linii trafi na eksport. SUNEX współpracuje z dużymi hurtowniami oraz posiada własny magazyn na terenie Niemiec. Celem jest dotarcie do większej liczby odbiorców indywidualnych. Na terenie Polski spółka współpracuje również z dużymi dystrybutorami i hurtownikami z branży grzewczej i OZE.

W ramach uruchomienia nowej linii technologicznej wdrożony został innowacyjny i zgłoszony do opatentowania produkt. SUNEX jako pierwsza firma na rynku wytwarza wielofunkcyjne zasobniki C.W.U., które oprócz przygotowania i magazynowania ciepłej wody umożliwiają jej skuteczną dezynfekcję promieniami UV.

W tym roku Zarząd SUNEX planuje wdrożenie kolejnych innowacyjnych rozwiązań. Na inwestycje w nowe technologie zamierza przeznaczyć około 10 mln zł. Nowe projekty są obecnie w fazie opracowywania.

O spółce Sunex:

SUNEX S.A. jest czołowym producentem innowacyjnych rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii. Firma powstała w 2002 roku w Raciborzu. Oferuje m. in.: pompy ciepła, kolektory słoneczne, termosyfony, systemy montażowe, systemy połączeniowe, zasobniki, grupy pompowe, stacje wymiany ciepła, regulatory solarne. Ponad 60 procent produkcji firmy trafia za granicę. Spółka SUNEX S.A. zadebiutowała na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych 30.07.2015r., gdzie notowane są akcje serii A, B. Wcześniej, akcje Spółki były przedmiotem obrotu na rynku NewConnect.

Źródło: Spółka, #SNX

Zobacz także: Sunex SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości