Skrót wiadomości - wtorek, 18 stycznia, 18.15 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
18 sty 2022, 18:24

Skrót wiadomości - wtorek, 18 stycznia, 18.15

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WYWIADY i ANALIZY PAP BIZNES

Popyt na mieszkania osłabnie w 2022 roku m.in. wskutek rosnących stóp procentowych, ale ze względu na zbyt niską podaż, ich ceny nadal będą rosnąć. Na nowej sytuacji rynkowej może skorzystać rynek najmu - oceniają analitycy. W drugiej połowie roku marże deweloperów mieszkaniowych mogą spaść.

Analitycy spodziewają się, że Rada Bankowego Funduszu Gwarancyjnego ustali wysokość składek banków w 2022 roku na poziomie około 3,52 mld zł, czyli o 58 proc. wyższym niż w 2021 roku - wynika z ankiety PAP Biznes.

Akcje PGNiG tracą na giełdzie w ostatnich dniach, a ich słabość analityk BM Pekao Krzysztof Kozieł tłumaczy przede wszystkim wzrostem ryzyka regulacyjnego wokół spółki. Sentyment do PGNiG pogarsza też arbitraż ze strony Gazpromu, ale jego wpływ na wyniki może być widoczny dopiero za kilka lat.

Projekt ustawy o cyberbezpieczeństwie trafi na Komitet Stały Rady Ministrów w I kwartale - poinformowała PAP Biznes Kancelaria Premiera. Od przyjęcia przez Komitet projektu tej ustawy uzależnione jest rozpoczęcie aukcji na częstotliwości 5G.

KORONAWIRUS

W Polsce stwierdzono w ciągu doby 19.652 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, z powodu COVID-19 zmarło 377 osób - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Liczba nowych infekcji była o 72,3 proc. wyższa niż w ubiegłym tygodniu. Od początku epidemii odnotowano w Polsce 4.343.130 zakażeń koronawirusem i 102.686 zgonów z powodu COVID-19.

Pracujemy nad skróceniem okresu izolacji i kwarantanny i nad wprowadzeniem możliwości testowania na covid w aptekach. Wkrótce będziemy o tym informować – powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI) odnotował we wtorek rekordowy wzrost liczby zakażeń w ciągu siedmiu kolejnych dni na 100 tys. mieszkańców. Laboratoria testowe osiągają limity swojej wydajności, wydłuża się oczekiwanie na wyniki badań.

W ciągu ostatniej doby w Australii na Covid-19 zmarło 77 osób - poinformowały władze we wtorek. To najwięcej wywołanych koronawirusem zgonów od początku epidemii Covid-19 w tym państwie. W szpitalach w Wiktorii, drugim pod względem ludności stanie kraju, ogłoszono stan alarmowy.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce wzrosła w 2020 r. o 4 proc. rdr - podał Narodowy Bank Polski. Wzrost ten w dużej mierze wynikał z decyzji zagranicznych inwestorów bezpośrednich o reinwestowaniu w Polsce zysków. Polskie inwestycje bezpośrednie za granicą spadły w 2020 r. o 29 proc.

Wzorem Europejskiego Banku Centralnego, Narodowy Banki Polski powinien przeprowadzić przegląd strategii polityki pieniężnej, dotyczący m.in podziału kompetencji między Zarządem NBP a RPP, czy interakcji polityki pieniężnej z polityką fiskalną - napisali w artykule dla "Rzeczpospolitej" kończący kadencję członkowie RPP Łukasz Hardt i Eugeniusz Gatnar.

Niemiecka agencja Scope Ratings potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A+" i obniżyła jego perspektywę do negatywnej ze stabilnej - podano w komunikacie. Obniżka perspektywy spowodowana jest osłabieniem jakości rządów i pogorszeniem relacji z UE, a także pogorszeniem stanu finansów publicznych po pandemii.

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych w styczniu było dużo mocniejsze niż się spodziewano - wynika z danych Instytutu ZEW. Raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup co do wzrostu gospodarczego Niemiec wyniósł 51,7 pkt. wobec 29,9 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 32,0 pkt.

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii w okresie IX-XI 2021 wyniosła 4,1 proc., wobec 4,2 proc. w VIII-X - podało w komunikacie biuro statystyczne. Analitycy spodziewali się, że w tym czasie stopa bezrobocia wyniesie 4,2 proc.

Bank Japonii (BoJ) utrzymał ujemne stopy procentowe - poinformował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

GIEŁDA

Wtorkowa sesja upłynęła pod znakiem wyraźnej przewagi podaży - WIG20 spadł o 2,0 proc. i był to najgorszy wynik indeksu od 15 grudnia zeszłego roku. Według analityka DM BPS Artura Wiznera w najbardziej prawdopodobnym scenariuszu WIG20 będzie zniżkował w kierunku listopadowo-grudniowych minimów w okolicach 2.150 pkt.

SPÓŁKI

Zarząd PGE podjął uchwałę w sprawie rozpoczęcia procesu dokapitalizowania spółki w związku z planowanymi projektami inwestycyjnymi w obszarze energii odnawialnej, dekarbonizacji i dystrybucji. Grupa chce pozyskać od inwestorów ponad 3 mld zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprowadziło do Polski 150. dostawę gazu ziemnego. Ładunek pochodzący z USA przybył do terminalu LNG w Świnoujściu 18 stycznia - poinformował gazowy koncern w komunikacie.

W Lublanie powstanie pierwszy w Słowenii sklep HalfPrice, zostanie otwarty w kwietniu tego roku - poinformowało HalfPrice w komunikacie prasowym. Słowenia będzie szóstym zagranicznym rynkiem, na którym zadebiutuje ta sieć, należąca do grupy CCC.

Fitch Ratings przyznał BNP Paribas Bank Polska długoterminowy rating IDR na poziomie "A+" ze stabilną perspektywą - podał bank w komunikacie.

Pora na Pola, internetowy targ naturalnego jedzenia, pod koniec 2023 roku planuje zadebiutować na NewConnect - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

PKP PLK nabędzie udziały w Cargotor i dokończy realizację Parku Logistycznego Małaszewicze. Stosowne projekty ustaw przygotuje w I kwartale resort infrastruktury - podano w wykazie prac KPRM.

LUG Light Factory, spółka zależna LUG, zakończyła rozbudowę swojego drugiego zakładu zlokalizowanego w Nowym Kisielinie i rozpoczęła użytkowanie hali produkcyjno-magazynowej w Centrum Badawczo-Rozwojowym - podał w komunikacie producent oświetlenia. Dzięki rozbudowie powierzchnia magazynowa zwiększyła się o 3 tys. m kw.

Microsoft poinformował we wtorek, że przejmie jednego z największych producentów gier na świecie, amerykańskie Activision Blizzard, płacąc 95 USD za akcję - prawie 50 proc. powyżej ceny rynkowej - w całości za gotówkę. To rekordowe przejęcie o wartości prawie 70 mld USD, wywołało wzrost wycen w branży: sam Activision Blizzard zyskuje ok. 30 proc., Electronic Arts rośnie o 7 proc., Ubisoft zyskuje 11 proc.

Rekordowa akwizycja Activision Blizzard zwiększa wyceny mnożnikowe wśród producentów gier, ale wysokość premii, którą płaci Microsoft wynika m.in. ze spadku kursu po problemach wizerunkowych przejmowanej spółki. Przez to tak wysoka cena może nie powtórzyć się w kolejnych transakcjach - ocenia Paweł Sugalski, zarządzający Rockbridge TFI.

WALUTY

W najbliższym czasie złoty może lekko odreagować swoje niedawne umocnienie, przy czym w średnim terminie powinien pozostać mocniejszy - powiedział w rozmowie z PAP Biznes analityk TMS Brokers Maciej Madej. Jego zdaniem na rynku długu, zarówno globalnym jak i krajowym niezmiennie obowiązuje trend rosnących rentowności. Po południu EUR/PLN był 0,05 proc. na plusie, nieco poniżej poziomu 4,53, a USD/PLN rósł o 0,44 proc. do 3,985.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1367 USD i 130,39 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

FUNDUSZE

Wartość aktywów netto (NAV) w funduszach inwestycyjnych zmalała w grudniu o blisko 1 mld zł, czyli o 0,3 proc. do 301,5 mld zł - poinformowano we wspólnym raporcie IZFiA oraz Analiz .pl. Choć fundusze dłużne po raz kolejny najmocniej traciły na wartości w ujęciu nominalnym, nadal pozostają największą grupą, tuż przed funduszami aktywów niepublicznych.

W grudniu saldo sprzedaży funduszy inwestycyjnych wyniosło netto -1,1 mld zł - podano w raporcie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Mimo odpływów w ostatnich trzech miesiącach bilans całego 2021 r. wyniósł +10 mld zł.

ENERGETYKA,GÓRNICTWO

Europejski Bank Inwestycyjny podpisał finansowanie na łączną kwotę ok. 66 mln euro (ok. 304 mln zł) z sześcioma spółkami celowymi należącymi do EDP Renewables (EDPR) w celu wsparcia budowy i eksploatacji sześciu lądowych farm wiatrowych w Polsce, o łącznej mocy nominalnej 150 MW - podał EBI w komunikacie prasowym.

MAP planuje jeszcze w styczniu przekazać do Komisji Europejskiej wniosek o notyfikację systemu wsparcia górnictwa - podano w projekcie rozporządzenia, które jest aktem wykonawczym do ustawy zakładającej wsparcie górnictwa.

Na wsparcie górnictwa w tym roku przekazane będzie 6,09 mld zł - podano w projekcie rozporządzenia, które jest aktem wykonawczym do ustawy zakładającej wsparcie górnictwa.

Wydatki na import paliw kopalnych w 2021 roku mogły być rekordowe - ocenia energetyczny think-tank Forum Energii. Według szacunków ekspertów w ostatnich 20 latach Polska za import surowców energetycznych zapłaciła ponad 1,16 bln zł.

MOTORYZACJA

Liczba nowo zarejestrowanych samochodów osobowych w grudniu 2021 r. w Polsce wyniosła 36.163, tj. spadła o 29,8 proc. rdr - wynika z szacunków europejskiego stowarzyszenia producentów motoryzacyjnych ACEA.

TOWARY, PALIWA

Ceny baryłki ropy Brent znalazły się na nowym cyklicznym maksimum, a niskie zapasy i brak istotnych wolnych mocy wytwórczych sprawiają, że przybywa prognoz ich dalszego wzrostu, nawet powyżej 100 USD za baryłkę - poinformowali analitycy Banku Pekao we wtorkowym raporcie.

Ropa naftowa w USA przebiła poziom 85 USD za baryłkę, a Brent na ICE kosztuje już ponad 87 USD, najwyżej od 2014 r. Odrodzenie napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie zaniepokoiło globalnych inwestorów na rynkach paliw - informują maklerzy.

Miedź na giełdzie metali w Londynie drożeje w oczekiwaniu na mocniejszą stymulację słabnącej gospodarki Chin. Metal na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej wobec 9.731,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - podają maklerzy.

WYDARZENIA Z KRAJU

Rząd we wtorek ocenił pozytywnie poselski projekt ustawy o weryfikacji covidowej. Wskazał, że "zapewni bezpieczne warunki w zakładach pracy". Zasugerował też, aby go uzupełnić o przepis, że finasowanie testów diagnostycznych – ok. 1 mld zł rocznie – pochodzić będzie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Uważam, że padłem ofiarą nielegalnej inwigilacji - oświadczył we wtorek prezes NIK Marian Banaś przed senacką komisją ds. Pegasusa. Zapowiedział też, że NIK przeprowadzi pilną kontrolę ws. nadzoru państwa nad służbami specjalnymi, w której świadkiem ma być m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Minister Adam Niedzielski nie rozważa dymisji - zapewnił we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. RMF FM podało we wtorek rano, że minister zdrowia Adam Niedzielski od przyszłości tzw. ustawy hocowej uzależnia swoją obecność w rządzie.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła postępowanie ws. wypowiedzi posła Konfederacji Grzegorza Brauna, który w Sejmie zwrócił się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego słowami "będziesz pan wisiał". Szersze uzasadnienie decyzji nie jest znane.

Decyzja o umorzeniu sprawy dotyczącej wrześniowej wypowiedzi posła Grzegorza Brauna jest skandaliczna, zaskarżyliśmy ją – poinformował we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim wszczęła postępowanie ws. zawiadomienia senatora Krzysztofa Brejzy, dotyczącego uzyskania dostępu do informacji znajdujących się w jego aparacie telefonicznym - poinformował we wtorek PAP rzecznik tej prokuratury Maciej Meler.

Budujemy koalicję państw, które sprzeciwiają się niektórym rozwiązaniom pakietu Fit for 55 - mówił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Chodzi o sprzeciw - jak wskazał - wobec obciążenia transformacją mniej zamożnych obywateli UE.

Jeszcze w tym tygodniu złożymy doniesienie do prokuratury w sprawie e-maili rzekomo pochodzących ze skrzynki szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka, a dotyczących strajku w oświacie – zapowiedział we wtorek prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Krakowska prokuratura regionalna nie skieruje do sądu wniosku o delegalizację Stowarzyszenia Obóz Narodowo-Radykalny - poinformowała PAP we wtorek prok. Katarzyna Duda. Śledczy uznali, że działalność ONR nie narusza przepisów prawa ani zapisów statutowych.

Krakowski sąd zdecydował, że Piotr Piątek, jeden z b. funkcjonariuszy BOR, którzy pięć lat temu brali udział w wypadku z udziałem m.in. b. premier Beaty Szydło, 26 kwietnia zostanie ponownie przesłuchany - przekazał PAP we wtorek adw. Władysław Pociej, obrońca oskarżonego w tej sprawie.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Europosłowie wybrali we wtorek nową przewodniczącą PE. Została nią maltańska polityk Roberta Metsola z Europejskiej Partii Ludowej (EPL). 42-letnia prawniczka dała się poznać w swojej dotychczasowej pracy w Parlamencie Europejskim jako konsekwentna przeciwniczka aborcji i zwolenniczka obrony praworządności.

Była premier, europosłanka Ewa Kopacz (PO) we wtorek w Strasburgu została ponownie wybrana na wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego. Otrzymała 467 głosów. Jest pierwszą Polką pełniącą tę funkcję w prezydium PE.

Kanclerz Olaf Scholz przyjął we wtorek w Berlinie sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga i wymienił z nim poglądy na temat konfliktu między Rosją a Ukrainą. Na konferencji prasowej Scholz wyraził "wielkie zaniepokojenie" obecną sytuacją, a Stoltenberg zaprosił Rosję do dalszych rozmów

Poziom wód u wybrzeży Hiszpanii i Portugalii podniósł się w niektórych miejscach nawet o 50 cm z powodu sobotniej erupcji podwodnego wulkanu w pobliżu pacyficznego państwa Tonga. To skutek tzw. meteotsunami, które dało o sobie znać nawet na Balearach na Morzu Śródziemnym.(PAP Biznes)

gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości