DZIEŃ NA RYNKACH: Spadki na Wall Street, Nasdaq miał najgorszy tydzień od 2020 r. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
21 sty 2022, 22:08

DZIEŃ NA RYNKACH: Spadki na Wall Street, Nasdaq miał najgorszy tydzień od 2020 r.

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów. Po gorszych od oczekiwań wynikach Netflixa w dół szły spółki technologiczne. Nasdaq zanotował najgorszy tydzień od października 2020 r.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 450 punktów, czyli 1,30 proc., do 34.265,37 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 1,89 proc. i wyniósł 4.397,94 pkt.

Nasdaq Composite zniżkował 2,72 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.768,92 pkt.

Zarówno Dow Jones, jak i S&P 500 zakończyły na minusie trzeci z rzędu tydzień.

Nasdaq zanotował najgorszy tydzień od października 2020 roku, a także najgorsze pierwsze tygodnie stycznia od 2008 roku. W skali całego, skróconego (z powodu święta w poniedziałek) tygodnia Nadaq stracił ponad 7 proc.

Najgorszy tydzień od czerwca 2020 roku ma za sobą indeks spółek o małej kapitalizacji Russell 2000. W piątek zniżkował on o 1,4 proc.

„Inwestorzy zaczynają zdawać sobie sprawę, że sezon zysków może nie być przełomem, na który liczyli. Jak na razie wyniki były raczej rozczarowujące” - ocenił Craig Erlam, starszy analityk rynku w Oanda.

„Perspektywy dla ryzykownych aktywów na 2022 r. będą prawdopodobnie gorsze, ponieważ wycofane zostanie wsparcie od banków centralnych. Zaczekamy jednak na większą jasność ze strony Fed, zanim zmienimy nasze stanowisko w sprawie akcji” – powiedział Mohit Kumar, dyrektor zarządzający w Jefferies International.

"Biorąc pod uwagę pogorszenie sentymentu na rynku w kilku ostatnich dniach, fundamenty przestały mieć znaczenie, a cała uwaga inwestorów zwrócona jest na techniczne poziomy wsparcia" - powiedział Jim Paulsen, główny strateg inwestycyjny z Leuthold Group.

Akcje Netflixa spadły 24 proc., gdyż spadło tempo przyrostu nowych abonentów. W pierwszym kwartale Netflix oczekuje pozyskać 2,5 mln nowych abonentów. Analitycy szacowali przyrost na poziomie 6,93 mln.

W czwartym kwartale 2020 roku Netflix pozyskał 8,5 mln nowych abonentów. Zarówno sam Netflix, jak i analitycy spodziewali się dużego przyrostu abonentów w końcówce 2021 roku, gdyż sieć streamingowa wprowadzała wtedy do oferty sporą liczbę nowych seriali i filmów.

Akcje rywali - Disneya i Roku - również spadły po ok. 7 proc.

Netflix jest pierwszą dużą firmą technologiczną, która przedstawiła swoje wyniki za czwarty kwartał. W przyszłym tygodniu zrobią to Apple i Tesla. W piątek akcje Tesla straciły na wartości ponad 4 proc., Amazon spadł o 3,6 proc., a Meta Platforms 2 proc.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa podał, że w USA w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 2.671 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 851.784 kolejnych osób. Najnowsze dane wskazują, że od wybuchu epidemii w Ameryce odnotowano łącznie 69,3 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 860.248. Stany Zjednoczone pozostają najbardziej dotkniętym pandemią krajem świata. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości