Allegro spodziewa się niedużego wzrostu take rate w II kw. wobec I kw. 2022 roku (wywiad) | StrefaInwestorow.pl

Cavatina Holding

Obrazek użytkownika Wiadomości
26 maj 2022, 14:45

Allegro spodziewa się niedużego wzrostu take rate w II kw. wobec I kw. 2022 roku (wywiad)

Allegro spodziewa się niedużego wzrostu take rate w II kwartale w stosunku do I kwartału 2022 roku - poinformował w wywiadzie dla PAP Biznes Jon Eastick, dyrektor finansowy spółki. Podtrzymał zapowiedzi zwyżki tego wskaźnika w całym 2022 roku, ale nie w tempie jakie było w latach 2020 i 2021.

"Od 1 lutego wprowadziliśmy podwyżki, które były widoczne od połowy I kwartału, a efekty tego będą widoczne w bieżącym kwartale. Jeśli chodzi o II kwartał to zobaczymy nieduży wzrost wskaźnika take rate o kilka punktów bazowych" - powiedział dyrektor finansowy.

"Podtrzymuję zapowiedzi, że take rate wzrośnie w tym roku, ale nie w tempie, jakie było w latach 2020 i 2021" - dodał.

Take rate (prowizje i opłaty) wzrósł w I kwartale 2022 roku o 0,02 p.p. rdr do 10,46 proc.

Współczynnik ten w skali całego 2021 roku zwiększył się o 0,96 p.p. do 10,23 proc., spadając w IV kw. o 0,45 p.p. kdk do 9,84 proc.

W lutym br. Allegro wprowadziło podwyżki cennika i zwiększyło kontrybucję merchantów w kosztach dostaw.

"Analizujemy sytuację z miesiąca na miesiąc. Jeśli będzie konieczność wzrostu cennika i zwyżki kontrybucji sprzedawców w kosztach dostaw, to zwyżki będą jak najmniejsze, bo chcemy wspierać naszych merchantów jak najbardziej. W lutym wprowadziliśmy podwyżki w tym zakresie. Proszę pamiętać, że w III i IV kwartale 2021 roku mieliśmy obniżenie minimalnej kwoty zamówienia do 40 zł, jeśli chodzi o bezpłatne dostawy dla klientów przez kurierów. Dzięki temu kwota minimalna jest taka sama dla dostaw do automatów i punktów odbioru. To ma wpływ na obniżenie marży i spadek EBITDA rok do roku w ostatnich dwóch kwartałach. Nie chcieliśmy zmieniać kosztów dla naszych sprzedawców pod koniec ubiegłego roku" - powiedział, pytany o możliwość wprowadzenia kolejnych podwyżek w tym zakresie.

Ewa Pogodzińska

(PAP Biznes), #ALE

epo/ ana/

Zobacz także: Allegro.eu SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości