Skrót wiadomości - piątek, 27 maja, 18.40 | StrefaInwestorow.pl

Cavatina Holding

Obrazek użytkownika Wiadomości
27 maj 2022, 18:43

Skrót wiadomości - piątek, 27 maja, 18.40

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Moment wprowadzenia oraz wysokość któregoś z makroostrożnościowych buforów kapitałowych w Polsce może podlegać dyskusji, ale sama potrzeba takiego działania jest jednak oczywista - napisała w artykule w Obserwatorze Finansowym dyrektor Departamentu Stabilności Finansowej NBP Olga Szczepańska.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w maju w stosunku do kwietniowego poziomu o 0,9 pkt. do 8,1 pkt. Pogłębia się perspektywa pogorszenia dynamiki akcji kredytowej, przy wzroście zainteresowania klientów produktami depozytowymi - poinformowały Związek Banków Polskich oraz Minds & Roses.

Deflator PCE w USA w kwietniu wyniósł 6,3 proc. rdr, wobec 6,6 proc. rdr miesiąc wcześniej, i wobec konsensusu na poziomie 6,2 proc. - podało Biuro Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu.

Wydatki amerykańskich konsumentów w kwietniu wzrosły o 0,9 proc. mdm, po wzroście o 1,4 proc. miesiąc temu (po rewizji z +1,1 proc.) - podało Biuro Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu. Oczekiwano wzrostu o 0,8 proc. mdm.

Zapasy amerykańskich hurtowników w kwietniu wzrosły o 2,1 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - poinformował we wstępnym odczycie Departament Handlu. Oczekiwano +2 proc.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w maju spadł do 58,4 pkt. z 65,2 pkt. miesiąc wcześniej - podano w końcowym wyliczeniu.

BUDŻET, DŁUG

Zadłużenie w obligacjach po aukcji, według stanu na 30 maja, będzie wynosiło 780.202,344 mln zł - podał resort finansów na stronie internetowej.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o VAT, w której zawarto przedłużenie tzw. pierwszej tarczy antyinflacyjnej do 31 lipca br. - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Chodzi m.in o zwolnienie sprzedaży paliw z podatku handlowego.

GIEŁDA

Piątkowe słabsze zachowanie warszawskiego parkietu jest zastanawiające, gdyż otoczenie rynkowe sprzyjało kontynuacji wzrostów – powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities, Sobiesław Kozłowski. Jego zdaniem, jeśli rynek nie zacznie wykorzystywać sprzyjającego otoczenia na początku przyszłego tygodnia, to o wzrosty do okolic 1.920 pkt. na WIG20 może być trudno.

WIG20 zakończył piątkową sesję spadkiem o 0,89 proc. do 1.810,68 pkt., WIG zniżkował o 0,56 proc. do 56.609,87 pkt., a sWIG80, poszedł w dół o 0,29 proc. i zamknął się na 17.993,5 pkt. Najmocniejszy z głównych indeksów był mWIG40, który spadł o 0,1 proc. do 4.320,02 pkt.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW wzrósł o 12,4 pkt. proc. i wyniósł 38,5 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego spadł z kolei o 9 pkt. proc. do 41,8 proc. - podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w komunikacie.

SPÓŁKI

Kernel Holding, ukraiński producent zbóż i oleju słonecznikowego notowany na warszawskiej giełdzie, miał w trzecim kwartale roku obrotowego 2021/2022 stratę netto na poziomie 103 mln USD. Po dziewięciu miesiącach roku obrotowego zysk wyniósł 297 mln USD, co oznacza spadek o 14 proc. rdr - podał Kernel w raporcie kwartalnym.

Kredytodawcy Inter Cars wyrazili zgodę na podwyższenie maksymalnej łącznej wysokości kredytów terminowych o 78 mln zł, a kredytów odnawialnych o 122 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Votum odnotowało w pierwszym kwartale 2022 roku 16,4 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 2,3 mln zł rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży wyniosły w tym czasie 55,7 mln zł wobec 43 mln zł przed rokiem - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie CEZ zdecyduje o wypłacie 44 CZK dywidendy na akcję - wynika z projektów uchwał WZ zwołanego na 28 czerwca.

Photon Energy zwiększy wartość programu emisji obligacji o 10 mln euro do 65 mln euro - podała spółka w komunikacie.

PKP Cargo odnotowało w I kwartale 2022 roku 47,6 mln zł skonsolidowanej straty netto i 1.166,3 mln zł przychodów z tytułu umów z klientami - podała spółka w komunikacie. Wyniki były zgodne z szacunkami.

Portfel zamówień grupy Elektrotim na koniec marca 2022 r. wynosił ok. 598 mln zł, w porównaniu do 302, 6 mln zł przed rokiem - podała spółka w raporcie. Elektrotim, w związku z realizacją kontraktu budowy bariery elektronicznej na granicy, ograniczył bieżącą akwizycję nowych, szczególnie krótkoterminowych kontraktów, by skierować odpowiedne zasoby na realizację tej umowy.

Zarząd STS Holding rekomenduje walnemu zgromadzeniu przeznaczenie na wypłatę dywidendy z zysku za 2021 r. kwoty 53,22 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Grupa Amica w pierwszym kwartale 2022 roku zwiększyła przychody o blisko 6 proc. rdr do 844 mln zł. Skonsolidowany zysk netto spadł do 2,9 mln zł 34,2 mln zł rok wcześniej - podała spółka w raporcie kwartalnym. Producent AGD odczuł skokowy wzrost bazy kosztowej i wskazuje, że 2022 r. będzie wymagający pod względem marż.

Efecte Oyj zaprasza do sprzedaży 6.858.915 akcji InteliWise, po 3,99 zł za sztukę - podał pośredniczący w zaproszeniu Trigon DM.

Akcjonariusze Boryszewa zdecydowali o wypłacie 0,92 dywidendy na akcję z kapitału zapasowego - poinformowała spółka w komunikacie.

Amica w związku ze wzrostem kosztów produkcji planuje co najmniej 5 proc. podwyżkę cen - poinformował podczas telekonferencji członek zarządu ds. finansowych Michał Rakowski. Dodał, że rynek AGD notuje popandemiczne spowolnienie dynamiki wzrostu do 5-10 proc.

Akcjonariusze ATM Grupa zdecydowali o wypłacie 0,2 zł dywidendy na jedną akcję - podała spółka w komunikacie.

Zarząd Compu zarekomendował wypłatę 14,35 mln zł dywidendy, czyli 3 zł na akcję - podał Comp w komunikacie. Spółka chce też przeznaczyć 9,56 mln zł na skup akcji własnych.

Zysk netto j.d. Sanok Rubber Company w pierwszym kwartale 2022 roku spadł do 4,9 mln zł z 16,4 mln zł rok wcześniej - poinformowała spółka w raporcie. Przychody wzrosły do 320,1 mln zł z 303,1 mln zł.

Wartość portfela zamówień grupy Mirbud na lata 2022-25 wynosiła na koniec marca około 5,5 mld zł - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym. W pierwszym kwartale 2022 r. Mirbud miał 501,8 mln zł przychodów i 15,2 mln zł zysku netto.

Zarząd BBI Development uchwalił program skupu max. 926 tys. akcji własnych w celu ich umorzenia - podała spółka w komunikacie.

Akcjonariusze KPPD-Szczecinek zdecydowali, że spółka wypłaci 2 zł dywidendy na akcję, czyli łącznie na ten cel trafi 3,24 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Portfel zamówień budowlanych grupy Trakcja wynosił na koniec marca 2022 roku 2,23 mld zł, z wyłączeniem części przychodów przypadających na konsorcjantów - podała spółka w raporcie kwartalnym. W pierwszym kwartale spółki z grupy podpisały kontrakty budowlane o łącznej wartości 177,1 mln zł, z wyłączeniem konsorcjantów.

Krynicki Recykling szacuje, że skonsolidowana EBITDA w pierwszym kwartale 2022 r. wyniosła 9,7 mln zł, co oznacza spadek rdr o 33 proc. - podała spółka w komunikacie.

Wartość portfela zamówień grupy Mirbud na lata 2022-25 wynosiła na koniec marca około 5,5 mld zł - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym. W pierwszym kwartale 2022 r. Mirbud miał 501,8 mln zł przychodów i 15,2 mln zł zysku netto.

Elektrotim, pomimo odnotowanej w pierwszym kwartale straty netto, cały 2022 r. chce zakończyć zyskiem wyższym niż ten pokazany w 2021 r. – poinformował PAP Biznes prezes Ariusz Bober. Grupa renegocjuje kontrakty, by częściowo zniwelować wzrost kosztów materiałów, a w lipcu prawdopodobnie rozpocznie realizację „fizycznej” części umowy na budowę bariery.

Erbud zaprasza do składania ofert sprzedaży do 166.666 akcji spółki, stanowiących 1,34 proc. w kapitale zakładowym, po 120 zł za papier - podała spółka w komunikacie.

Sąd Okręgowy w Katowicach wydał Elektrociepłowni Będzin w postępowaniu upominawczym nakaz zapłaty na rzecz Polskiej Grupy Górniczej kwoty 6,5 mln zł wraz z odsetkami oraz kwoty ok. 207 tys. zł tytułem kosztów procesu, w związku z pozwem o zapłatę złożonym przez PGG - podała Elektrociepłownia Będzin w komunikacie.

WALUTY

Czynnik umacniający złotego, jakim były kwestie związane z KPO, powoli zacznie wygasać, a inwestorzy będą szukać nowych impulsów, którymi mogą być zbliżające się dane makro z Polski - powiedział PAP Biznes ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz. Dla SPW, zdaniem ekonomisty, oprócz wtorkowych danych GUS, ważny będzie również plan podaży obligacji na czerwiec br.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0722 USD i 136,05 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

Bułgarski rząd na piątkowym posiedzeniu przyjął narodowy plan wprowadzenia euro od 1 stycznia 2024 r. O przyjęciu Bułgarii do strefy euro musi zdecydować Rada Unii Europejskiej. Na razie kraj nie spełnia wszystkich warunków stawianych państwom ubiegającym się o przyjęcie wspólnej waluty.

TOWARY

Ropa naftowa w USA drożeje podczas ostatniego dnia handlu w tym tygodniu, a surowiec zmierza do zaliczenia już 5. z kolei tygodnia ze zwyżką notowań, najdłuższej serii zwyżek od lutego. W USA w ten weekend rozpoczyna się sezon wakacyjnych wyjazdów, a amerykańskich kierowców czekają spore koszty związane z zakupem benzyny, z powodu kurczących się jej zapasów - informują maklerzy.

Ceny miedzi na giełdzie w Londynie rosną po trzech poprzednich sesjach ze zniżkami notowań. Inwestorzy zastanawiają się nad prognozami dla gospodarki Chin, która jest największym odbiorcą metali bazowych na świecie. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej o 1,2 proc. - po 9.463,00 USD za tonę - informują maklerzy.

Ceny gazu w Europie zniżkują. Na rynkach gazu kończy się już 3. tydzień ze zniżkami notowań tego paliwa w reakcji na osłabienie rynkowych obaw, dotyczących dalszych zakłóceń w dostawach gazu z Rosji. Kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Endex Dutch TTF) zniżkują o 3 proc. do 87,71 euro za MWh, po spadku wcześniej o 4,0 proc. - informują traderzy.

OPINIE, PROGNOZY

Jeśli z wakacji kredytowych skorzystałoby 80 proc. uprawnionych kredytobiorców spłacających kredyty złotowe na nieruchomości niekomercyjne łączny koszt dla sektora bankowego wyniósłby 13,1-16,4 mld zł w 2022 roku oraz 21,3-27,9 mld zł w okresie 2022-2023 - ocenia Związek Banków Polskich.

W kolejnych kwartałach 2022 roku sprzedaż kredytów mieszkaniowych na rynku może być lekko poniżej wyników z I kwartału, a w całym roku banki udzielić mogą łącznie 180-185 tys. takich kredytorów - poinformował PAP Biznes przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych ZBP Jacek Furga.

Bankowcy oceniają, że wskutek ostatnich skokowych wzrostów stóp procentowych jest realne ryzyko pogorszenia jakości portfela kredytowego - wynika z badania Związek Banków Polskich oraz Minds & Roses.

Wartość rynku reklamowego w Polsce w pierwszym kwartale 2022 roku wzrosła o 6,8 proc. do 2,37 mld zł - szacuje Publicis Groupe Polska. W 2022 roku Publicis spodziewa się wzrostu rynku o 4,8 proc.

W najbliższym czasie można oczekiwać kolejnych podwyżek cen paliw na stacjach - wynika z raportu analityków e-petrol.

Przełom maja i czerwca może przynieść zwyżki cen paliw na stacjach rzędu 20–25 groszy na litrze benzyny i około 10–15 groszy na litrze oleju napędowego - prognozują analitycy BM Reflex. Wszystko za sprawą rosnących cen benzyny na rynkach światowych z powodu niskiego poziomu zapasów i rosnącego popytu.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W pierwszym kwartale 2022 roku nastąpił wyraźny spadek popytu kredytami hipotecznymi - banki udzieliły 47,8 tys. kredytów mieszkaniowych czyli o 25,3 proc. mniej niż w czwartym kwartale 2021 roku. Wartość udzielonych kredytów wyniosła 16,93 mld zł, co oznacza spadek o 24,6 proc. kdk. - wynika z raportu AMRON-SARFiN.

Związek Banków Polskich opowiada się za wprowadzeniem do programu wakacji kredytowych dodatkowych kryteriów, ograniczających ten program do pomocy kredytobiorcom, którzy najbardziej potrzebują wsparcia. Do programu wakacji kredytowych w formule zaproponowanej przez ZBP kwalifikowałoby się do kilkunastu tysięcy kredytobiorców - ocenił prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny nie określił wysokości składek na obowiązkowy system gwarantowania depozytów wnoszonych przez banki należnych za II kwartał 2022 r - podał BFG w komunikacie.

Rządowy projekt ustawy, który ma m.in. wspomóc osoby mające problem ze spłatą złotowych kredytów mieszkaniowych, został w czwartek po pierwszym czytaniu skierowany do sejmowej komisji finansów.

Budowa drugiej nitki ropociągu Płock-Gdańsk staje się bardziej prawdopodobna. Zapotrzebowanie na dodatkowy przesył ropy naftowej będzie decydujące dla tego projektu i rozbudowy Naftoportu o kolejne stanowisko do odprawy tankowców. Skorzystać mogłyby na tym Niemcy - poinformowała PAP Grupa PERN.

Gazociąg między Polską a Słowacją jest gotowy do próbnego uruchomienia - poinformował w piątek w miejscowości Vyrava na wschodzie Słowacji premier tego kraju Eduard Heger. Według niego, rurociąg jest już pod ciśnieniem i gotowy do pracy, a dzięki niemu Słowacja ma uzyskać dostęp do gazu norweskiego.

WYDARZENIA Z KRAJU

Prezydent Andrzej Duda pozostaje politykiem, któremu ufa większość Polaków, drugie miejsce zajmuje premier Mateusz Morawiecki, trzecie - prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski - wynika z sondażu CBOS. Największą nieufność odnotowali: Antoni Macierewicz, Donald Tusk, Zbigniew Ziobro oraz Jarosław Kaczyński.

38 proc. badanych zagłosowałoby na Zjednoczoną Prawicę, 25 proc. na Koalicję Obywatelską, 12 proc. na Polskę 2050, na Konfederację oddałoby głos 10 proc., a na Lewicę 8 proc. - wynika z najnowszego sondażu Social Changes przeprowadzonego na zlecenie portalu wPolityce.pl.

Oczekujemy obniżenia marży przez PKN Orlen; koniec z zarabianiem i chwaleniem się zyskami - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Rządzący muszą doprowadzić do obniżki cen paliw, szczególnie w okresie przedwakacyjnym; jeśli do tego nie dojdzie KP-PSL złoży swój projekt ustawy - dodał.

Kiedy patrzymy na sytuację na światowych rynkach, widzimy wyraźnie, że ceny paliw nie powinny rosnąć w Polsce w takim tempie - mówili posłowie Lewicy, którzy chcieli w piątek przeprowdzić kontrolę w Orlenie. Spółka odpowiedziała, że ceny paliw w Polsce należą do najniższych w UE.

W naszej historii nie było momentu, żeby samorząd terytorialny i jego przedstawiciele w lepszy sposób zdali egzamin ze swojej służby publicznej, niż to, co działo się po rosyjskiej inwazji na Ukrainę - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego zawarły wstępne porozumienie dotyczące zmian w regulaminach pracy i wynagrodzeń, co postulowała strona społeczna - podano w piątkowym wspólnym komunikacie PAŻP i ZZKRL.

Rząd chce przedłużyć do 31 sierpnia aktualne ograniczenia epidemiczne, m.in. obowiązkowe maseczki w szpitalach i aptekach.

Nie ma poważnego zagrożenia epidemicznego małpią ospą, więc nie ma powodu do obaw. Działamy jednak z wyprzedzeniem, stąd pewne kroki – powiedział PAP w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Podróżując po Polsce wszędzie spotykam ludzi, którzy mają dosyć zła, kłamstwa, korupcji i buty, a z drugiej strony bezradności państwa; chcemy budować lepszą Polskę, nowoczesne państwo - powiedział w piątek w Warszawie lider PO Donald Tusk otwierając kongres programowy swojej partii.

Drobni przedsiębiorcy przestają powoli za rządów PiS wierzyć w sens przedsiębiorczości, organizowania własnymi siłami życia, zarabiania pieniędzy, dawania pracy innym - powiedział w piątek w Warszawie lider PO Donald Tusk podczas kongresu programowego partii.

Województwo świętokrzyskie jest najszybciej wyludniającym się regionem w Polsce i regionem z największym odsetkiem emerytów – wynika z danych spisu powszechnego.

57-letnia urzędniczka z Rzeszowa bezprawnie udostępniała dane prywatnemu detektywowi z Warszawy w zamian za korzyści majątkowe. Oboje zostali zatrzymani. Grozi im do 10 lat więzienia. Decyzją sądu trafili do aresztu na trzy miesiące - podała podkarpacka policja.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Ukraina ma zapasy zboża wystarczające na zaspokojenie popytu wewnętrznego i światowego do końca tego roku, ale potrzebne jest odblokowanie Morza Czarnego - oświadczył Ołeh Ustenko, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

W Berlinie zakończyło się spotkanie ministrów środowiska krajów G7. Padły konkretne deklaracje ws. odejścia od węgla i zwiększenia udziału źródeł odnawialnych w produkcji energii - poinformował w piątek Reuters, powołując się na słowa Steffi Lemke, niemieckiej minister środowiska.

Aktywna faza wojny może potrwać do końca roku - uważa przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki, cytowany w piątek przez Radio Swoboda. W jego ocenie wojna, jaką chce prowadzić prezydent Rosji Władimir Putin, "będzie długotrwała".

Rosja robi powolne, ale widoczne postępy w Donbasie, dlatego jest absolutnie konieczne, by nadal wspierać Ukrainę militarnie - powiedział w piątek brytyjski premier Boris Johnson.

Kanclerz Olaf Scholz (SPD) podkreślił w piątek podczas obchodów Dnia Katolickiego w Stuttgarcie, że obowiązkiem Niemiec jest wsparcie dla Ukrainy – informuje agencja DPA. „Postanowiliśmy, że będziemy pomagać ofiarom tej agresji” – powiedział Scholz w przemówieniu i podkreślił, że „Putinowi nie powinna ujść na sucho jego cyniczna, nieludzka wojna”.

Mieszkańcy anektowanego przez Rosję Krymu są zmuszani do oddawania krwi dla rannych rosyjskich żołnierzy - poinformowała w piątek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

Zebrano wystarczająco dowodów, aby stwierdzić, że Moskwa podżega do ludobójstwa i popełnienia zbrodni, mających na celu unicestwienie narodu ukraińskiego - wynika z pierwszego niezależnego raportu dotyczącego możliwego ludobójstwa Rosji na Ukrainie, streszczonego w piątek przez CNN.

Rosyjskie wojska, próbujące okrążyć Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy, zamknęły już niemal w 2/3 krąg oblężenia tego miasta; udało się jednak powstrzymać najsilniejszy atak wroga na ukraińskie pozycje - poinformował w piątek na antenie Radia Swoboda szef administracji Siewierodoniecka Ołeksandr Striuk.

Chiny i Rosja zawetowały w czwartek rezolucję ONZ która nałożyłaby nowe, surowe sankcje na Koreę Północną za serię prób z międzykontynentalnymi rakietami balistycznymi zdolnymi do przenoszenia broni jądrowej. Projekt rezolucji wniosły Stany Zjednoczone.

Pierwszy przypadek wirusa małpiej ospy w Finlandii został potwierdzony u mężczyzny, który wcześniej podróżował po Europie – podały w piątek rano władze helsińskiego okręgu szpitalnego.

Z alpejskiego masywu Grand Combin (kanton Valais) z wysokości 3400 metrów n.p.m. w piątek rano runęły fragmenty lodowca. Kilka osób zostało rannych przez spadające kawałki lodu. Trwa akcja ratownicza na dużą skalę – informuje portal Herisau24. Nie wiadomo, czy są ofiary śmiertelne. W czasie zdarzenia na zagrożonym terenie znajdowało się około 15 alpinistów.(PAP Biznes)

mfm/ asa/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości