Miesięczny Indeks Koniunktury, mierzący nastroje gospodarcze firm, spadł w sierpniu o 3,8 pkt. - PIE, BGK | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
10 sie 2022, 09:52

Miesięczny Indeks Koniunktury, mierzący nastroje gospodarcze firm, spadł w sierpniu o 3,8 pkt. - PIE, BGK

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK), mierzący nastroje gospodarcze przedsiębiorstw w Polsce, spadł w sierpniu o 3,8 pkt. do poziomu 98,6 pkt. - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego. W kolejnych miesiącach spowolnienie gospodarcze i rosnąca inflacja będą prawdopodobnie wpływać na dalsze pogarszanie się nastrojów firm.

"Po raz pierwszy od lutego br. odczyt MIK jest poniżej poziomu neutralnego, oznaczającego przewagę nastrojów negatywnych. O pogorszeniu nastrojów przedsiębiorców zadecydowały niepewność i nieprzewidywalność warunków gospodarczych, wojna w Ukrainie, skutkująca zakłóceniami w łańcuchach dostaw i wzrostem cen energii, oraz rosnąca inflacja" - napisano w komentarzu do badania.

"Sierpniowy odczyt jest wprawdzie wyższy o 5,6 pkt. od wartości MIK w lutym (93,0 pkt.), czyli w miesiącu agresji Rosji na Ukrainę, ale o 11,4 pkt. niższy niż najwyższa wartość MIK w 2022 r., odnotowana w styczniu (110,0 pkt.). W porównaniu z ubiegłorocznym odczytem sierpniowym (110,9 pkt.), obecny poziom MIK jest niższy o 12,3 pkt." - dodano.

Jak wskazują autorzy raportu, o spadku MIK poniżej poziomu neutralnego w sierpniowym odczycie zadecydowały głównie trzy komponenty – wartość sprzedaży, nowe zamówienia oraz inwestycje – dla których wskaźniki koniunktury znalazły się poniżej poziomu neutralnego (odpowiednio: 85,8 pkt., 85,2 pkt. i 89,7 pkt.).

"Najsilniejsze spadki wskaźnika koniunktury w sierpniu, w porównaniu do lipca, również odnoszą się do wartości sprzedaży (-14,9 pkt.) oraz nowych zamówień (-12,0 pkt.). Wzrost wskaźnika mdm (+8,3 pkt.) odnotowaliśmy w sierpniowym odczycie tylko dla płynności finansowej. Utrzymała się natomiast przewaga nastrojów pozytywnych (114,4 pkt.)" - napisano.

Z badania wynika, że w stosunku do poprzedniego miesiąca najbardziej pogorszyły się nastroje w dużych i średnich firmach, ale obecnie wszystkie przedsiębiorstwa - bez względu na wielkość - deklarują podobne nastroje oscylujące wokół poziomu neutralnego.

"W sierpniu po raz kolejny pogorszyły się nastroje w produkcji, widać też spadek w sektorze TSL. Lekko wyhamowała natomiast tendencja spadkowa w handlu. W związku z trwającym sezonem budowlanym nieco polepszyła się sytuacja budownictwa. Budownictwo i usługi to jedyne sektory, których przedstawiciele deklarowali w sierpniu pozytywne nastroje" - napisano w raporcie.

"Nic nie wskazuje na to, aby spadkowa tendencja MIK miała się zdecydowanie odwrócić. Spowolnienie gospodarcze wraz z rosnącą inflacją będą prawdopodobnie wpływać na dalsze pogarszanie się nastrojów firm w kolejnych miesiącach" - dodano. (PAP Biznes)

pat/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości