Skrót wiadomości - piątek, 19 sierpnia, 18.10 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 sie 2022, 18:17

Skrót wiadomości - piątek, 19 sierpnia, 18.10

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Produkcja przemysłowa w lipcu 2022 r. wzrosła o 7,6 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 6,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ceny produkcji przemysłowej w lipcu 2022 r. wzrosły rdr o 24,9 proc., w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,9 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2022 r. wyniosło 6.778,63 zł, co oznacza wzrost o 15,8 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 2,3 proc.

W lipcu wzrost produkcji sprzedanej rdr (w cenach stałych) odnotowano w 26 spośród 34 działów przemysłu - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Wzrost wynagrodzeń w lipcu w ujęciu miesiąc do miesiąca związany był m.in. z wypłatami premii i nagród - podał Główny Urząd Statystyczny. Na zwiększenie się płac miały także wpływ podwyżki wynagrodzeń wraz z ich wyrównaniem, wypłaty premii z powodu inflacji, a także dodatkowych nagród jednorazowych.

Na rachunku obrotów bieżących eurolandu nadwyżka (sa) w czerwcu wyniosła 4,2 mld euro - podał Europejski Bank Centralny w komunikacie.

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii, z uwzględnieniem sprzedaży paliw, w lipcu wzrosła o 0,3 proc., podczas gdy poprzednio spadła o 0,2 proc., po korekcie z -0,1 proc. - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne. Analitycy spodziewali się, że mdm sprzedaż spadnie o 0,2 proc.

W sierpniu nastroje brytyjskich konsumentów były najgorsze w historii - wskaźnik zaufania wyniósł -44,0 pkt. wobec -41 pkt. miesiąc wcześniej - podał GfK NOP Ltd. w komunikacie. Analitycy prognozowali -42 pkt.

BUDŻET, DŁUG

Przewidywane na okres najbliższych 12 miesięcy obciążenie Polski spłatą zobowiązań zaciągniętych przez rząd wyniosło na koniec lipca 7.421 mln euro wobec 5.346 mln euro miesiąc wcześniej - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

GIEŁDA

Pogorszenie sentymentu na rynkach bazowych wywiera presję na krajowe indeksy, które zanotowały wyraźnie spadkową drugą część krótszego tygodnia - powiedział PAP Biznes analityk BM PKO BP, Przemysław Smoliński. Zdaniem analityka, jeśli realizacja zysków w USA się pogłębi, to WIG20 może zaatakować dolne ograniczenie dwumiesięcznego trendu bocznego.

WIG20 zakończył piątkową sesję spadkiem o 1,55 proc. do 1.673,4 pkt., a WIG zniżkował o 1,53 proc. do 54.398,69 pkt. Zniżkowały również indeksy małych i średnich spółek: sWIG80 o 0,98 proc. do 17.924,07 pkt., a mWIG40 o 1,96 proc. do 4.125,86 pkt.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW wzrósł o 5,6 pkt. proc. i wyniósł 39,3 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego zniżkował o 13,5 pkt. proc. do 31,4 proc. - podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w komunikacie.

SPÓŁKI

Enea zidentyfikowała konieczność zawiązania rezerw, które obniżą skonsolidowany wynik EBITDA w pierwszym półroczu tego roku o ok. 586 mln zł, a zysk netto o ok. 474,7 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Agencja Moody's podniosła rating PKN Orlen do "Baa1" z "Baa2", perspektywa ratingu pozostaje pozytywna - poinformował Moody's w komunikacie prasowym.

Dino Polska podtrzymuje, że celem na ten rok jest utrzymanie płaskiej marży EBITDA rdr - poinformował Michał Krauze, członek zarządu i dyrektor finansowy Dino.

Dino Polska może ostrożniej wybierać lokalizacje pod nowe sklepy - poinformował Michał Krauze, członek zarządu i dyrektor finansowy Dino. W związku ze wzrostem stóp procentowych spółka chciałaby ograniczyć finansowanie dłużne i finansować rozwój z własnych przepływów.

Ryvu Therapeutics w ramach planów rozwoju na lata 2022-24 chce zainwestować ok. 535 mln zł, z czego ok. 297 mln zł ma trafić na rozwój kliniczny projektów spółki (m.in. szeroki rozwój kliniczny RVU120, a także rozpoczęcie badania fazy I dla jednego nowego kandydata z portfolio projektów na wczesnym etapie) - podała spółka w komunikacie prasowym. Jednym ze źródeł finansowania rozwoju ma być emisja do 8.465.615 akcji w ramach kapitału docelowego.

Klabater podtrzymuje, że najnowsza gra spółki, "Moonshine Inc.", zadebiutuje w III kwartale - poinformowali przedstawiciele zarządu. Najnowszy trailer gry ma być pokazany podczas targów Gamescom w Kolonii, gdzie Klabater ujawni również datę premiery. Jednocześnie trwają prace nad kontynuacją gry "Crossroad Inn".

Cineworld Group, właściciel m.in Regal Cinemas, przygotowuje się do ogłoszenia upadłości w ciągu kilku tygodni, po zmaganiach z odbudową frekwencji po pandemii - podał dziennik „The Wall Street Journal", powołując się na osoby zbliżone do sprawy.

WALUTY

Na złotego presję wywierają czynniki lokalne i globalne, a w takim otoczeniu dalsze jego osłabianie jest wysoce prawdopodobne - ocenił w rozmowie z PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski. Dodał, że na krajowym długu inwestorzy najprawdopodobniej zaczynają wychodzić z rynku, a dalszy wzrost rentowności SPW jest możliwy.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0054 USD i 137,67 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY, PALIWA

Na rynkach ropy kończy się kolejny niestabilny tydzień, z dużymi wahaniami cen nawet w trakcie jednej sesji. Wśród inwestorów nadal utrzymują się obawy o spowolnienie gospodarcze, pomimo wyraźnej poprawy popytu na paliwa w USA - informują maklerzy.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają, a ten tydzień dla metali przemysłowych w Londynie zakończy się ze stratą notowań. Inwestorzy rozważają wiele negatywnych czynników dla notowań na rynkach metali. Miedź w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniana niżej wobec 8.032,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

Ceny gazu w Europie rosną a na rynkach tego paliwa kończy się już 5. tydzień ze wzrostami notowań i osiągnięciem nowego rekordowego poziom cen. Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) są wyceniane wyżej o 0,8 proc. - po rekordowe 242,99 euro za MWh. Wcześniej paliwo to taniało o ponad 2 proc. - podają maklerzy.

Ceny uprawnień do emisji CO2 na ICE Endex w Amsterdamie wzrosły podczas piątkowych notowań do rekordowego poziomu ok. 99 euro za tonę, po wzroście o ponad 3 proc.

OPINIE, PROGNOZY

Grupa Dino pokazała w drugim kwartale wyniki, które okazały się mniej więcej zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Analitycy wskazują na bardzo wysoką sprzedaż LFL przy słabszej od oczekiwań rentowności z powodu wysokiej presji kosztowej.

Dane o produkcji przemysłowej w lipcu były nieco lepsze od oczekiwań rynku, ale wraz z hamowaniem popytu zagranicznego i krajowego, perspektywy przemysłu na kolejne miesiące pozostają słabe - wskazują ekonomiści.

Zaskakująco wysoki odczyt dynamiki wynagrodzeń za lipiec wynikał z wypłat jednorazowych premii m.in. w górnictwie, ale mimo to problem presji płacowej wciąż istnieje i może być argumentem dla RPP za dalszymi podwyżkami stóp proc, szczególnie że rynek pracy pozostaje odporny na spowolnienie gospodarki.

Słaby złoty będzie ograniczał przestrzeń do obniżek cen paliw na stacjach benzynowych pod koniec wakacji - oceniają analitycy e-petrol.

Dobiega końca fala obniżek cen paliw na stacjach, ale w przyszłym tygodniu benzyna i gaz mogą dalej tanieć; ceny diesla raczej pójdą w górę - prognozują analitycy BM Reflex.

WYDARZENIA Z KRAJU

Minionej doby badania potwierdziły 4819 zakażeń koronawirusem, w tym 795 ponownych. Zmarły 34 osoby z COVID-19 – poinformowano w piątek na stronach rządowych. Wykonano 12 840 testów w kierunku SARS-CoV-2.

Posiadamy listę wszystkich zrzutów, wszystkich parametrów, które te zrzuty mają, wszędzie toczą się kontrole - powiedziała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Podkreśliła, że obecnie kontrole nie potwierdziły żadnych nielegalnych aktywności.

W wieku 116 lat zmarła mieszkająca w Gliwicach Tekla Juniewicz, która była najstarszą Polką i drugą pod względem długowieczności osobą na świecie. O jej śmierci poinformował Urząd Miasta Gliwice.

Egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 23-25 maja, matury rozpoczną się 4 maja, potrwają do 23 maja - Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła w piątek terminy przeprowadzenia egzaminów zewnętrznych w roku szkolnym 2022/2023.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Administracja prezydenta USA Joe Bidena przygotowuje kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, którego wartość ma wynosić ok. 800 milionów dolarów - poinformowała w czwartek agencja Reuters, powołując się na trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Po raz pierwszy od 6 lipca Rosja nie ogłosiła w czwartek żadnych nowych zdobyczy terytorialnych na Ukrainie; tymczasem władze w Moskwie przygotowują prawdopodobnie grunt pod prowokację w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Ukraiński państwowy koncern atomowy Enerhoatom poinformował w piątek, że Rosjanie planują wyłączenie funkcjonujących bloków energetycznych w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i odłączenie ich od ukraińskiej sieci energetycznej.

W rozmowie telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem przywódca Rosji Władimir Putin zgodził się w piątek na wysłanie misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy - poinformował w piątek Pałac Elizejski.

Amerykańska agencja USAID poinformowała w piątek, że przeznaczy 68 mln dolarów na zakup 150 tys. ton pszenicy z Ukrainy dla oenzetowskiego Światowego Programu Żywnościowego (WFP). Administracja chwaliła też wysiłki Polski, by umożliwić eksport zboża drogą lądową.

Siły zbrojne Ukrainy ponownie uderzyły w most przez Dniepr w obwodzie chersońskim, dopiero co odbudowany przez okupacyjne wojska rosyjskie po poprzednim ataku – podała w piątek agencja Ukrinform, cytując wiceszefa rady obwodowej Serhija Chłania.(PAP Biznes)

ana/ osz/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości