Skrót wiadomości - środa, 29 listopada, 21.00 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
29 lis 2023, 21:03

Skrót wiadomości - środa, 29 listopada, 21.00

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Realne PKB Polski może wzrosnąć o 0,4 proc. w 2023 r. ze względu na osłabiony popyt wewnętrzny, wysoką inflacją i restrykcyjną politykę monetarną, zaś w 2024 r. wzrost powinien odbić do 2,6 proc. - prognozuje OECD w najnowszym raporcie.

Wskaźnik nastrojów w polskiej gospodarce (Economic Sentiment Indicator - ESI) w listopadzie wyniósł 98,8 pkt. wobec 97,1 pkt. w październiku 2023 r. - wynika z danych Komisji Europejskiej.

Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych konsumentów w Polsce w listopadzie wzrósł do 25,2 pkt. z 21,6 pkt. w październiku - wynika z danych Komisji Europejskiej.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podwyższyła swoje szacunki wzrostu globalnego PKB w 2023 r. do 2,9 proc. wobec 2,6 proc. we wcześniejszej, czerwcowej projekcji - wynika z najnowszego raportu. W 2024 r. światowy PKB ma wzrosnąć o 2,7 proc. vs 2,9 proc. w poprzedniej prognozie.

Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wyniósł w listopadzie 93,8 pkt. wobec 93,5 pkt. w poprzednim miesiącu, po korekcie z 93,3 pkt. - podała Komisja Europejska w komunikacie. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 93,7 pkt.

Inflacja wg HICP w Niemczech w listopadzie wyniosła 2,3 proc. rdr wobec 3 proc. miesiąc wcześniej - podało niemieckie biuro statystyczne we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano +2,5 proc.

Produkt Krajowy Brutto USA w trzecim kwartale wzrósł o 5,2 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kwartał do kwartału - podał Departament Handlu USA w drugim wyliczeniu. Oczekiwano 5 proc. wobec +4,9 proc. w I wyliczeniu.

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA - indeks wyrównany sezonowo wzrósł o 0,3 proc. w tygodniu zakończonym 24 listopada - podało w komunikacie Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA).

Zapasy amerykańskich hurtowników w październiku spadły o 0,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - poinformował we wstępnym odczycie Departament Handlu USA. Oczekiwano +0,2 proc.

SPÓŁKI

Grupa CCC miała w trzecim kwartale roku obrotowego 2023/24 5,1 mln zł zysku netto jednostki dominującej wobec 64,9 mln zł straty netto w analogicznym okresie rok wcześniej - poinformowała spółka w raporcie.

Zysk na działalności operacyjnej

Grupa CCC ocenia, że może w tym roku obrotowym osiągnąć wynik EBITDA na poziomie 800-850 mln zł - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym.

W okresie 1 – 25 listopada, czyli od początku IV kwartału roku obrotowego sprzedaż w grupie CCC była wyższa o 10 proc. rdr - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Ryvu Therapeutics w trzecim kwartale 2023 r. miało 21,5 mln zł straty EBITDA oraz 24,3 mln zł straty EBIT. Strata EBITDA, wyłączając niegotówkowe koszty programu motywacyjnego, wyniosła 21,3 mln zł, a strata EBIT 24,1 mln zł - wynika z raportu kwartalnego.

Grupa Recykl planuje aktualizację strategii i chce rozwijać się przede wszystkim przez akwizycje – poinformował PAP Biznes prezes Maciej Jasiewicz. Celem spółki na 2024 r. jest wypracowanie marży netto na poziomie dwucyfrowym.

Grupa Orlen ma pokryć większość z kosztów dalszego mrożenia cen energii, gazu i ciepła - podał portal Wysokie Napięcie. Według portalu koalicja szacuje, że Orlen zapłaci ok. 14,6 mld zł.

CI Games liczy, że gra "Lords of The Fallen" osiągnie 100 mln USD przychodu w perspektywie najbliższych lat - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. CI Games pracuje nad kolejnymi tytułami – "Project Survive" oraz "Projekt 3".

CI Games skupia się na pracy nad projektami Survive i "3", których planowane premiery mają nastąpić odpowiednio w 2025 i 2026. Do produkcji projektu "3" spółka planuje wykorzystać know-how zdobyty przy tworzeniu Lords of The Fallen - poinformował podczas wideokonferencji prezes Marek Tymiński.

Grupa Klepsydra pracuje nad kolejnymi akwizycjami i prowadzi rozmowy z kilkoma podmiotami. Celuje w przejęcia firm działających w większych miastach - poinformowali przedstawiciele spółki podczas konferencji.

Mirbud spodziewa się, że w całym 2023 r. odnotuje ok. 10 proc. spadek przychodów. 2024 r. powinien być podobny do 2023 r. pod względem przychodów - poinformowali przedstawiciele spółki. Mirbud chce utrzymać marżę brutto na sprzedaży na poziomie powyżej 8 proc.

Answear ocenia, że sprzedaż w okresie Black Week była zadowalająca. Firma pozytywnie ocenia perspektywy całego czwartego kwartału - poinformowali przedstawiciele spółki.

Mex Polska ocenia, że rynek gastronomiczny wraca do kondycji sprzed pandemii; grupa planuje do końca I kwartału 2024 r. otworzyć co najmniej 3 nowe lokale - poinformował zarząd spółki podczas konferencji. W III kwartale 2023 r. grupa kapitałowa Mex Polska odnotowała ponad 3,2 mln zł skonsolidowanego zysku EBIT oraz 2,4 mln zł zysku netto.

Santander Bank Polska od 29 listopada wprowadził do oferty kredyt hipoteczny w ramach programu "Bezpieczny kredyt 2 proc." - poinformował bank w komunikacie.

Portfel zleceń grupy Mostostalu Warszawa na koniec września 2023 roku wyniósł 3,53 mld zł - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym.

Capital Partners zaprasza do składania ofert sprzedaży do 1 mln akcji spółki, stanowiących do 10 proc. kapitału zakładowego, po cenie 4,3 zł za akcję - podała spółka w komunikacie.

Shoper szacuje, że łączna wartość transakcji (GMV) sklepów internetowych spółki między 24 a 27 listopada przekroczyła 190 mln zł, co stanowi wzrost o 27 proc. rok do roku - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

ZWZ Sevenet zdecydowało, że z zysku za rok obrotowy 2022/2023 na dywidendę trafi łącznie ok. 1 mln zł, co daje 0,1 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Atal rozpoczął sprzedaż 128 mieszkań w pierwszym etapie inwestycji w Swarzędzu - poinformował deweloper w komunikacie prasowym.

Mostostal Zabrze podpisał list intencyjny w sprawie przejęcia w całości lub w części producenta pojemników metalowych dla transportu, motoryzacji, budownictwa mieszkaniowego i przemysłowego - podała spółka w komunikacie.

Bielenda Kosmetyki Naturalne kupi od Resource Partners polskiego producenta kosmetyków Torf Corporation, właściciela marki Tołpa oraz ON – poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Fega & Schmitt przedłużają zapisy w wezwaniu na akcje TIM do 29 grudnia - podało pośredniczące w wezwaniu Santander BM.

Enter Air ocenia, że zgłoszony popyt na usługi w niskim sezonie jest duży, a zamówienia na 2024 rok przekraczają możliwości przewozowe spółki nawet pomimo planowanego powiększenia floty - podał przewoźnik lotniczy w komunikacie.

WALUTY

W środę kurs EUR/PLN wzrósł do ok. 4,34. Dochodowości krajowych obligacji spadały, w ślad za rynkami bazowymi. Zdaniem ekonomistów, środowe osłabienie złotego jest odreagowaniem i polska waluta w dalszym ciągu znajduje się w trendzie aprecjacyjnym.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0985 USD i 162,12 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY, PALIWA

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną, a inwestorzy odliczają czas do spotkania OPEC+ w sprawie polityki dostaw ropy - podają maklerzy.

Ceny miedzi na giełdzie metali LME w Londynie są najwyższe od 10 tygodni. Metal kosztuje 8.466,50 USD za tonę - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Qasi-podatek od Orlenu najprawdopodobniej jest niezgodny z prawem Unii Europejskiej - ocenia prezes Polskiego Funduszu Rozowju Paweł Borys.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia ws. określenia szczegółowych zasad wydzielenia organizacyjnego działalności maklerskiej banku oraz zakresu czynności, które w zw. z działalnością maklerską banku i pozostałą działalnością banku mogą być wykonywane przez biuro maklerskie.

WYDARZENIA Z KRAJU

11 grudnia o godz.10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział w środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która zakłada refundację metody in vitro z budżetu państwa. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Niemal 60 proc. badanych jest zdania, że potrzebne są komisje śledcze ds. wyborów kopertowych, afery wizowej i inwigilacji z użyciem Pegasusa, a 32 proc. ma odmienne zdanie - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

Sejm przyjął w środę nowelę Polski 2050-TD, zgodnie z którą, gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię. W tym roku niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia.

Senat powołał w środę wieczorem do składu Krajowej Rady Sądownictwa senatorów: Krzysztofa Kwiatkowskiego (niezależ.) i Kazimierza Michała Ujazdowskiego (Trzecia Droga).

Senatorowie przyjęli w środę nowelizację Regulaminu Senatu, która dostosowała go do zmiany liczby senackich komisji. W poprzedniej kadencji komisji było 16, teraz będzie ich 20.

Na 7 grudnia został wyznaczony termin posiedzenia całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w sprawie ważności referendum ogólnokrajowego z 15 października – dowiedziała się w środę PAP w SN.

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy wz. z niedopełnieniem obowiązków wynikających z prawa UE - podało w środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodano, że sprawa dotyczy uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów, które z Niemiec trafiły nielegalnie do Polski.

Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji. Zaistniał rosyjski wpływ na polski kontrwywiad. Korzystając ze zgody premiera D. Tuska na współpracę podpisano porozumienie między SKW i FSB - to tezy raportu komisji ds. rosyjskich wpływów przedstawione przez jej członków w środę.

Sejm odwołał w środę wieczorem w głosowaniu ośmiu członków Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Sojusznicy zgodzili się, że Ukraina stanie się członkiem NATO; Ukraina jest bliżej Sojuszu niż kiedykolwiek - przekazał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w środę na konferencji prasowej kończącej dwudniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu.

Wszyscy członkowie NATO uznają, że wspieranie Ukrainy to nie tylko rzecz właściwa, ale też leży w ich własnym interesie - powiedział w środę sekretarz stanu USA Antony Blinken po zakończeniu spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.

Stany Zjednoczone finalizują porozumienie w sprawie zakupu 75 tys. pocisków artyleryjskich z zapasów greckich sił zbrojnych dla Ukrainy, zmagającej się z rosyjską inwazją – poinformował grecki portal Kathimerini.

Coraz więcej zagrożeń związanych z elektrowniami atomowymi na Ukrainie wynika z bliskości walk oraz z przerw w dostawach prądu – oświadczył w środę dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w środę, że nie ma mowy o pełnym zawieszeniu broni z Hamasem, a jego kraj będzie walczyć „do końca”. Minister obrony Joaw Galant zapewnił zaś, że siły izraelskie są gotowe do wznowienia walk.

Katar „bardzo optymistycznie” ocenia szanse przedłużenia w najbliższych godzinach zawieszenia broni między Izraelem i Hamasem, którego końcowy termin upływa w czwartek rano – podał w środę rzecznik katarskiego MSZ. Katar, Egipt i USA pełnią rolę mediatorów w negocjacjach pokojowych.

Kontynuowanie ścieżki terroru, przemocy, zabijania i wojny da Hamasowi to, czego chce. Nie możemy tego zrobić - napisał we wtorek na portalu X prezydent USA Joe Biden.

Rząd Słowacji zdecydował w środę o przedłużeniu zakaz importu niektórych produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Dotychczasowy spis produktów, w którym było np. zboże został rozszerzony i ma obowiązywać do odwołania. Poprzedni słowacki zakaz obowiązywał do końca roku.

Papież Franciszek nadal ma stan zapalny w płucach, któremu towarzyszą trudności oddechowe; bierze antybiotyk i nie ma gorączki - poinformowało w środę wieczorem watykańskie biuro prasowe. Dzień wcześniej z powodu choroby odwołano jego podróż na konferencję klimatyczną COP28 w Dubaju.(PAP Biznes)

ana/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości