DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie małe zmiany na giełdach, a indeksy blisko rekordów | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
25 mar 2024, 09:43

DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie małe zmiany na giełdach, a indeksy blisko rekordów

Na europejskich giełdach indeksy nieznacznie się zmieniają na początku nowego i zarazem ostatniego tygodnia handlu w tym miesiącu. Inwestorzy wstrzymują się z podejmowaniem większego ryzyka. Na rynku walutowym USD jest słabszy do euro - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zwyżkuje o 0,06 proc.

FTSE 100 jest wyżej o 0,09 proc.

CAC 40 zyskuje 0,06 proc.

DAX idzie wyżej o 0,14 proc.

W poniedziałek zyskują akcje spółek z sektora obronnego po piątkowym ataku terrorystycznym w Rosji, do którego przyznało się Państwo Islamskie.

Rheinmetall zwyżkuje o 2 proc., Safran drożeje o 0,5 proc., Airbus jest na plusie o 0,3 proc., BAE System zwyżkuje o 0,7 proc., Saab jest wyżej o 1,6 proc., a Leonardo drożeje o 1,2 proc.

Kingfisher traci 3,1 proc. po zaprezentowaniu swoich wytycznych na 2025 r.

Mobico zniżkuje o 7,8 proc. - do najniższego poziomu od XII 2023 r., po odłożeniu w czasie prezentacji swoich danych finansowych i obniżeniu guidance.

Akcje spółki OHL zwyżkują o 5,6 proc. - najmocniej od 16 tygodni.

SBB zyskuje 9,3 proc. po zakomunikowaniu, że odkupi swoje papiery dłużne z 60-procentowym dyskontem.

Inwestorzy powstrzymują się z podejmowaniem ryzyka, ale indeksy w Europie pozostają blisko rekordowych poziomów, chociaż gracze biorą sobie "przerwę na oddech".

W tym tygodniu pojawi się wiele danych makro z gospodarek, które będą mieć znaczenie dla dalszej polityki monetarnej banków centralnych, w tym preferowany przez amerykańską Rezerwę Federalną miernik inflacji.

Odczyty CPI pojawią się w tym tygodniu również m.in. we Francji, Włoszech i Hiszpanii.

W ub. tygodniu wskaźniki giełdowe w Europie osiągały rekordowe poziomy, gdy amerykańska Rezerwa Federalna wskazała na możliwe trzy obniżki stóp procentowych w USA w tym roku, a to stworzyło pozytywne środowisko dla optymizmu inwestorów i zachęciło do kupowania ryzykownych aktywów.

Do tego niespodziewana obniżka stóp procentowych w ub. czwartek przez bank centralny Szwajcarii i gołębie komentarze gubernatora Banku Anglii dały inwestorom dowód na możliwe dalsze łagodzenie polityki pieniężnej.

"Chociaż możemy debatować, kiedy nastąpi kolejna obniżka stóp procentowych przez któryś z banków centralnych, to faktem jest, że banki centralne na całym świecie zmierzają

w kierunku łagodzenia polityki pieniężnej" - zauważa Mohit Kumar, strateg Jefferies.

Na rynku finansowym japoński jen jest wyceniany po 151,27 za 1 USD, bez zmian.

Euro jest po 1,0821 USD, wyżej o 0,1 proc.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,21 proc., stabilnie.

Ropa WTI na NYMEX drożeje o 0,57 proc. do 81,09 USD za baryłkę, a Brent na ICE zyskuje 0,54 proc. do 85,89 USD. (PAP Biznes)

aj/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości