TYDZIEŃ NA RYNKACH: Wybory we Francji i UK, payrolls w USA, HICP w eurolandzie, forum w Sintrze | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
01 lip 2024, 06:32

TYDZIEŃ NA RYNKACH: Wybory we Francji i UK, payrolls w USA, HICP w eurolandzie, forum w Sintrze

W bieżącym tygodniu rynki reagować będą na wyniki pierwszej tury wyborów parlamentarnych we Francji oraz, nieco mniej, na czwartkowe głosowanie w Wlk. Brytanii. We wtorek napłyną wskazania inflacji ze strefy euro, a w piątek dane z rynku pracy USA za VI. Od poniedziałku do środy w portugalskiej Sintrze debatować będą bankierzy z głównych banków centralnych.

Wg niedzielnych badań exit poll w pierwszej turze wyborów parlamentarnych we Francji 34,2 proc. uzyskało skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe (RN), poprawiając swój rezultat z 2022 r. niemal dwukrotnie. Lewicowy blok Nowy Front Narodowy uzyskał 28-29 proc. głosów, a obóz prezydenta Macrona - ok. 20 proc. Wyniki exit poll są mocno zbliżone do wcześniejszych sondaży.

Z danych z różnych sondażowni (stan na niedzielę wieczór) RN może liczyć na 230-310 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym, a do samodzielnego rządzenia potrzebne jest 289 miejsc. Decydująca będzie druga tura głosowania 7 lipca.

Wybory odbywają się w 577 okręgach wyborczych według ordynacji większościowej. W pierwszej turze ci kandydaci, którzy otrzymają 50 proc. głosów przy frekwencji nie mniejszej niż 25 proc. wyborców w okręgu, automatycznie zwyciężają. Zwykle tak się nie zdarza i dlatego w większości okręgów nastąpi druga tura. Do niej przechodzą wszyscy kandydaci, na których głosowało ponad 12,5 proc. uprawnionych do głosowania. Ostatecznie wygrywa ten, który zdobędzie najwięcej głosów.

Jak podaje Reuters, w przeszłości centroprawica i centrolewica łączyły w drugiej turze siły (np. wycofanie któregoś kandydata), ale obecnie nie jest jasne, czy taka taktyka przyniesie rezultat i przeszkodzi RN w uzyskaniu samodzielnej większości.

W reakcji na niespodziewaną decyzję prezydenta E. Macrona trzy tygodnie temu o rozwiązaniu parlamentu po przegranej jego obozu politycznego w wyborach do europarlamentu rynki zareagowały wyprzedażą francuskich aktywów (obligacje, na giełdzie zwłaszcza banki) w obawie o wzrost wydatków fiskalnych ze względu na zapowiedzi wyborcze faworytów w wyborach. Spread między 10-letnimi obligacjami Niemiec i Francji wzrósł przejściowo do poziomu nie widzianego od kryzysu zadłużeniowego w eurolandzie w 2012 r.

W trakcie krótkiej kampanii wyborczej RN starało się tonować wcześniejsze kosztowne zapowiedzi programowe (m.in. obniżenie VAT na energię, podatek od zysków nadzwyczajnych dla tego sektora, powrót do dłuższego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych, indeksacja emerytur o inflację, stażowa emerytura i obniżenie wieku emerytalnego i in.).

Typowany na ministra finansów w przypadku wygranej Zjednoczonego Frontu Jean-Philippe Tanguy powiedział tydzień przed wyborami, że jego ugrupowanie zerwie z 50-letnią tradycją deficytu budżetowego i będzie wypełniało wymogi procedury nadmiernego deficytu, której uruchomienie wobec Francji zapowiedziała Komisja Europejska.

"(...) oczekuje się, że Rada Europejska potwierdzi propozycję Komisji dotyczącą objęcia Francji procedurą nadmiernego deficytu do połowy lipca, a kraj będzie musiał zaproponować korekcyjną trajektorię budżetową do 20 września. Jest zatem wysoce prawdopodobne, że w przypadku większości lewicowej lub skrajnie prawicowej, przyszły rząd będzie musiał wybrać między ryzykiem wywołania kryzysu gospodarczego, finansowego i instytucjonalnego, a mocno złagodzoną realizacją pierwotnego programu. Przykłady Grecji z początku 2010 r., a ostatnio Włoch, pokazują, że druga opcja ostatecznie przeważy" - oceniają w nocie przedwyborczej ekonomiści ING.

Kandydat RN na premiera, 28-letni Jordan Bardella zapowiadał dotąd, że obejmie urząd tylko wtedy, gdy jego partia będzie mogła rządzić samodzielnie. Jeśli tak się stanie, we Francji nastąpi kohabitacja - współrządzenie premiera i prezydenta z różnych opcji politycznych. Kadencja Macrona kończy się w 2027 roku i prezydent zapowiadał dotąd, że nie ustąpi w razie przegranej jego obozu politycznego w wyborach.

Dużo bardziej pewnie wygląda sytuacja w Wlk. Brytanii, gdzie po czwartkowym głosowaniu Partia Pracy najprawdopodobniej przejmie pierwszy raz od 14 lat władzę.

"W przeciwieństwie do wyborów we Francji, głosowanie w Wielkiej Brytanii wygląda na przesądzone. Powszechnie oczekuje się, że obecna opozycyjna Partia Pracy zdobędzie wygodną większość. Partia ta sygnalizuje bardzo niewielkie zmiany w polityce fiskalnej, nawet jeśli wielu ekonomistów ostatecznie uważa, że podwyżki podatków są w pewnym sensie nieuniknione, biorąc pod uwagę napięcia w wydatkach publicznych. Jest mało prawdopodobne, aby wynik wyborów miał jakikolwiek wpływ na Bank Anglii, który według naszych oczekiwań obniży stopy procentowe w sierpniu" - oceniają w zapowiedzi tygodnia ekonomiści ING.

Z danych makro, uwaga skupi się w najbliższych dniach (wtorek) na wstępnym odczycie inflacji z eurolandu, a w piątek na danych z rynku pracy USA (payrolls) za czerwiec.

Rynek oczekuje spadku wskaźnika HICP w strefie euro do 2,5 proc. z 2,6 proc., bazowego do 2,8 proc. z 2,9 proc., a w ujęciu mdm utrzymania jego dynamiki na poziomie 0,2 proc.

Jak zawsze istotne dane payrolls, które od dłuższego czasu zaskakują analityków i Fed in plus, będą analizowane w kontekście horyzontu pierwszej w cykli obniżki stóp proc. w USA. Rynek oczekuje wzrostu nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w USA o 188 tys., wobec znacznie wyższego od konsensusu odczytu 272 tys. miesiąc wcześniej. W maju bezrobocie w USA wzrosło do 4,0 proc. z 3,9 proc., przy przyspieszeniu płac do 4,0 proc. rdr i 0,4 proc. mdm.

W środę o godz. 20.00 opublikowane będą minutes z ostatniego posiedzenia Fed. Prezes amerykańskiego banku centralnego J. Powell powiedział po czerwcowym posiedzeniu FOMC, że nie ma na tyle pewności, aby uzasadniać łagodzenie polityki monetarnej w tym momencie. Implikowane z kontraktów na stopę Fed prawdopodobieństwo pierwszej obniżki stóp proc. w USA we wrześniu wynosi niecałe 60 proc.

Rynki śledzić będą sygnały z głównych banków centralnych, docierające od poniedziałku do środku z portugalskiej Sintry, gdzie odbędzie się coroczna konferencja naukowa Europejskiego Banku Centralnego. Wydarzenie otworzy w poniedziałek pod wieczór prezes EBC Ch. Lagarde, a kulminacyjnym punktem obrad będzie wtorkowy panel z jej udziałem i prezesa Fed J. Powella.

W regionie CEE uwagę zwróci piątkowa decyzja Narodowego Banku Rumunii (NBR), gdzie prognozowana jest pierwsza obniżka stóp w cyklu - o 25 pb. do 6,75 proc.

"Podczas, gdy wypowiedzi prezesa NBR M. Isarescu w maju były stosunkowo jastrzębie, nie wykluczył on obniżki w lipcu i podkreślił, że NBR jest zależny od danych, przy czym zdecydowanie preferuje "powolne, ale pewne obniżanie się inflacji". Podsumowując, uważamy, że pozytywny rozwój sytuacji inflacyjnej umożliwi NBR rozpoczęcie ostrożnego cyklu cięć, ale decyzja o cięciu o 25 pb. będzie na ostrzu noża. NBR pozostaje zaniepokojony luźnym nastawieniem polityki fiskalnej i konsekwentnie twierdzi, że stwarza to ryzyko dla perspektyw inflacji. (...) W związku z rokiem "super wyborczym", z wyborami parlamentarnymi, prezydenckimi i lokalnymi, a także niedawnymi wyborami do UE, nie spodziewamy się istotnych działań naprawczych w zakresie deficytu" - oceniają ekonomiści Goldman Sachs.

----------------------

Kalendarium wyd­­arzeń na światowym rynku finansowym w tygodniu 1 - 5 lipca (źródło: Bloomberg).

PONIEDZIAŁEK, 1 LIPCA

2.30 - Japonia - PMI w przemyśle za VI (finalny)

3.45 - Chiny - PMI w przemyśle za VI

7.00 - Japonia - indeks zaufania konsumentów za VI

8.00 - UK - ceny nieruchomości za VI

8.30 - Węgry - saldo handlowe za IV (fin.)

8.30 - Szwajcaria - sprzedaż detaliczna za V

8.30 - Szwecja -PMI w przemyśle za VI

9.00 - Węgry - PMI w przemyśle za VI

9.00 - Turcja - PMI w przemyśle za VI

9.15 - Hiszpania - PMI w przemyśle za VI

9.30 - Szwajcaria - PMI w usługach za VI

9.45 - Włochy - PMI w przemyśle za VI

9.50 - Francja - PMI w przemyśle za VI (fin.)

9.55 - Niemcy - PMI w przemyśle za VI(fin.)

10.00 - strefa euro - PMI w przemyśle za VI(fin.)

10.00 - Niemcy - inflacja w landach za VI

10.30 - UK - podaż pieniądza za V, PMI w przemyśle za VI (fin.)

14.00 - Niemcy - CPI i HICP za VI (wstępny)

14.15 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC J. Nagela

15.45 - USA - PMI w przemyśle za VI (fin.)

16.00 - USA - indeks aktywności ISM w przemyśle za VI

21.00 - strefa euro - wystąpienie prezes EBC Ch. Lagarde.

WTOREK, 2 LIPCA

8.00 - Rumunia - PPI i bezrobocie za V

9.30 - strefa euro - wystąpienie publiczne wiceprezesa EBC L. de Guindosa

10.00 - Włochy - bezrobocie za V

10.30 - strefa euro - wystąpienie publiczne wiceszefa RN EBC F. Eldersona

11.00 - strefa euro - HICP za V (wst.), bezrobocie za V

12.30 - strefa euro - wystąpienie członkini zarządu EBC I. Schnabel

15.30 - Kanada - PMI w przemyśle za VI

15.30 - USA, strefa euro - panel z udziałem prezesa Fed J. Powella, prezes EBC Ch. Lagarde

16.00 - USA - liczba nowych wakatów JOLTS za V

ŚRODA, 3 LIPCA

9.00 - Turcja - CPI, PPI za VI

9.45 - Włochy - PMI w usługach i composite za VI

9.50 - Francja - PMI w usługach i composite za VI (fin.)

9.55 - Niemcy - PMI w usługach i composite za VI (fin.)

10.00 - strefa euro - PMI w usługach i composite za VI (fin.)

10.00 - strefa euro - wystąpienie wiceprezesa EBC L. de Guindosa

10.30 - UK - PMI w usługach i composite za VI (fin.)

11.00 - strefa euro - PPI za V

12.30 - strefa euro - wystąpienie głównego ekonomisty EBC P. Lane'a

13.00 - USA - tygodniowe wnioski o kredyt hipoteczny MBA

13.00 - USA - wystąpienie prezesa Fed NY J. Williamsa

13.30 - USA - likwidowane miejsca pracy Challenger za VI

13.30 - Szwajcaria - wystąpienie prezesa SNB A. Martina

14.15 - USA - raport ADP z rynku pracy za VI

14.30 - USA - saldo handlowe za V, tygodniowe nowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

15.30 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC K. KNota.

15.45 - USA - PMI w usługach i composite za VI (fin.)

16.00 - USA - zamówienia w przemyśle za V, zamówienia na dobra trwałe za V (fin.), indeks aktywności w usługach ISM za VI

16.15 - strefa euro - wystąpienie prezes EBC Ch. Lagarde

20.00 - USA - minutes Fed

CZWARTEK, 4 LIPCA

Wlk. Brytania - wybory parlamentarne

7.45 - Szwajcaria - bezrobocie za VI

8.00 - Niemcy - zamówienia w przemyśle za V

8.30 - Szwajcaria - CPI za VI

9.00 - Czechy - sprzedaż detaliczna za V

13.30 - strefa euro - minutes EBC

15.30 - Kanada - PMI w usługach i composite za VI

PIĄTEK, 5 LIPCA

7.00 - Japonia - indeks wyprzedzający koniunktury za maj (wst.)

8.00 - Niemcy - produkcja przemysłowa za V

8.00 - Rumunia - sprzedaż detaliczna za V

8.30 - Węgry - produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna, saldo handlowe za V

8.45 - Francja - produkcja przemysłowa, sald C/A za V

9.00 - Szwajcaria - rezerwy walutowe za VI

9.00 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC J. Nagela

11.00 - strefa euro - sprzedaż detaliczna za V

11.40 - USA - wystąpienie prezesa Fed NY J. Williamsa

14.00 - Rumunia - decyzja banku centralnego ws. stóp proc.

14.30 - USA - raport payrolls z rynku pracy za VI

14.30 - Kanada - raport z rynku pracy za VI

19.15 - strefa euro - wystąpienie prezes EBC Ch. Lagarde

(PAP Biznes)

tus/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost