DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie zmiany futures w Europie; w Azji indeksy spadają | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 lip 2024, 08:36

DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie zmiany futures w Europie; w Azji indeksy spadają

Kontrakty w Europie notują niewielkie zmiany, a na giełdach w Azji przeważają spadki indeksów. Inwestorzy oceniają doniesienia po trzecim plenum gospodarczym w Chinach.

Kontrakty na Stoxx 50 Europe rosną o 0,1 proc., na FTSE 100 idą w dół o 0,43 proc., na CAC 40 zwyżkują o 0,02 proc., a na DAX tracą 0,07 proc.

W Japonii Nikkei 225 spadł o 0,16 proc. W Chinach indeks SSEC traci 0,29 proc. W Hongkongu indeks Hang Seng zniżkuje o 2 proc. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI spadł 1,2 proc. W Indiach indeks Sensex zniżkuje o 0,5 proc.

Akcje spółek technologicznych pozostają pod presją z powodu obaw, że USA nałożą nowe ograniczenia na sprzedaż zaawansowanych technologii do Chin.

Południowokoreański producent chipów SK Hynix spadł o ponad 1 proc., chociaż japoński Tokyo Electron, producent sprzętu do produkcji chipów, odbił o około 2,5 proc. po 8,7-proc. spadku w czwartek.

Akcje tajwańskiego TSMC, największego na świecie producenta kontraktowego chipów, spadły o 2,7 proc., nawet po tym, jak firma opublikowała lepsze od oczekiwanych wyniki w czwartek i podniosła swoją całoroczną prognozę przychodów.

Agencja Reutera podała, że chińscy urzędnicy przyznali w piątek, że obszerna lista celów gospodarczych, nakreślona pod koniec kluczowego spotkania Partii Komunistycznej w tym tygodniu, zawierała „wiele złożonych sprzeczności”, wskazując na wyboistą drogę do wdrożenia polityki.

Po czterodniowym, zamkniętym spotkaniu pod przewodnictwem prezydenta Xi Jinpinga, które odbywa się raz na około pięć lat, urzędnicy złożyli szereg pozornie sprzecznych obietnic, od modernizacji kompleksu przemysłowego przy jednoczesnym zwiększeniu popytu krajowego po stymulowanie wzrostu PKB i jednoczesne ograniczanie ryzyka zadłużenia.

W tym roku wzrosła presja na głębokie zmiany w sposobie funkcjonowania drugiej co do wielkości gospodarki świata po tym, jak nastroje konsumentów i przedsiębiorstw w kraju są bliskie rekordowo niskich poziomów, a światowi liderzy są coraz bardziej zaniepokojeni dominacją Chin w eksporcie.

„Oprócz bardzo ogólnikowych banałów w perspektywach po plenum, odniesienia do polityki gospodarczej opartej na jakości, a nie na ilości, mogą sugerować gotowość władz Chin do zaakceptowania wolniejszego ogólnego wzrostu PKB” – powiedział Vishnu Varathan, główny ekonomista ds. Azji z wyłączeniem Japonii w Mizuho Bank.

„Początkowy komunikat interpretujemy jako fakt, że trzecie plenum nie przyniosło niczego szczególnie znaczącego, co mogłoby sugerować zmiany w długoterminowym kierunku rozwoju chińskiej gospodarki” – powiedział Brendan McKenna, ekonomista międzynarodowy w Wells Fargo.

W czwartek Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 1,29 proc. i wyniósł 40.665,02 pkt. S&P 500 na koniec dnia stracił 0,78 proc. i wyniósł 5.544,59 pkt. Nasdaq Composite spadł o 0,7 proc. i zamknął sesję na poziomie 17.871,22 pkt.

Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od +0,1 proc. do +0,4 proc.

Dolar umacnia się o 0,14 proc. wobec koszyka walut do 104,33 pkt.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,4 proc. do 157,78.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień zniżkują o 0,69 proc. do 82,23 USD za baryłkę, a sierpniowe futures na Brent spadają o 0,62 proc. do 84,59 USD/b. (PAP Biznes)

kek/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości