7 spółek z GPW w trendzie wzrostowym, które wypłacają dywidendy
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
15 lut 2021, 06:30

7 spółek w trendzie wzrostowym, które wypłacają coraz większe dywidendy

Na rynku znów zapanowała koniunktura i wiele spółek weszło w trend wzrostowy. Wśród nich można znaleźć też takie, które chętnie dzielą się zyskiem z inwestorami. Wypłacają dywidendy regularnie rok w rok od lat i starają się, by ich wartość rosła.

Mimo obaw związanych z pandemią, w zeszłym roku wiele spółek kontynuowało wypłatę zysku dla inwestorów. Co więcej, część z dywidend była nawet wyższa niż w poprzednich latach. Warto im się przyjrzeć, w szczególności tym, które wykazują także wzrost samego kursu akcji. Regularne od lat dzielenie się zyskiem dobrze świadczy o stabilności finansowej takich podmiotów, a trend wzrostowy o wierze inwestorów w dalszą poprawę ich wyników.

Zobacz także: 13 spółek z NewConnect, które płacą regularnie dywidendy od co najmniej 5 lat 

Kurs rośnie i dywidendy też

Zadziwiająco dużo spółek z głównego rynku GPW, bo aż 222, znajduje się obecnie w trendzie wzrostowym, zarówno krótkoterminowym, jak i w długoterminowym. Sprawdziliśmy, które z nich ponadto dzielą się regularnie zyskiem od co najmniej 5 lat i starają się, by wypłaty były coraz wyższe. Znaleźliśmy 7 takich spółek.

Od 15 lat systematycznie, rok w rok wypłaca dywidendę Neuca #NEU. W zeszłym roku spółka ponownie podniosła wartość dywidendy. Jej kurs znajduje się od prawie 2 lat w długoterminowym trendzie wzrostowym. Nawet panika na rynku z marca zeszłego roku nie spowolniła znacząco wzrostów. Neuca obecnie wypłaca dywidendę dwukrotnie większą niż 6 lat temu. Stopa dywidendy jest niestety dość niska. Jeśli założymy, że i w tym roku inwestorzy dostaną wypłatę na podobnym poziomie, to przy aktualnym kursie akcji wyniesie ona zaledwie 1%. Choć w tym miejscu warto zauważyć, że spółka od lat prowadzi także program skupu akcji własnych, co także jest formą wypłaty zysku dla akcjonariuszy.

W zeszłym roku wypłatę dywidendy zwiększył też Dom Development #DOM. Także ta spółka należy do nielicznego grona spółek dywidendowych z kilkunastoletnią historią regularnych wypłat. Dom Development zwiększył wartość wypłaty niemal trzykrotnie na przestrzeni ostatnich 5 lat. Kurs akcji mocno ucierpiał w marcowej panice, ale powoli pnie się w górę i ponownie jest na historycznych maksimach. Warto też zauważyć, że stopa dywidendy jest wyjątkowo wysoka. Jeśli spółka zdecydowałaby się na wypłatę zysku w takiej samej wysokości, to obecnie wyniosłaby ona aż ok. 8%.

Regularnie od dekady, a nawet dłużej, wypłacają rosnące dywidendy kolejne trzy spółki. Są to Ambra #AMB, Asseco BS #ABS oraz Kęty #KTY. Ostatnia dywidenda Ambry była dokładnie tej samej wysokości, co poprzednia, ale i tak znacznie wyższa niż wypłacane kilka lat wcześniej. Kęty z kolei wypłaciły aż o 40% wyższą dywidendę w 2020 r. zaś Asseco – o 20% wyższą. Wszystkie te spółki znajdują się w trendzie wzrostowym, a ich kursy są na historycznych maksimach. Ich stopy dywidendy też są dość wysokie, w okolicach 4%, a w przypadku Kęty – nawet 7%.

Coraz wyższe dywidendy wypłacają też Kernel Holding #KER oraz Krka #KRK. Kurs Kernel wzrósł mocno w ostatnich miesiącach, choć wciąż nie pobił szczytów z 2017 r. Zaś Krka znajduje się w wieloletnim trendzie wzrostowym. Od 2018 r. wartość akcji się podwoiła.

Aż 39 dywidendowych spółek w trendzie wzrostowym

Oprócz wymienionych wyżej 7 spółek, które starają się regularnie wypłacać dywidendę i zwiększać jej wartość, jest jeszcze kilkadziesiąt innych, na które też warto zwrócić uwagę. Są bowiem obecnie w krótko i długoterminowym trendzie wzrostowym. Ponadto płacą regularnie dywidendę od przynajmniej 5 lat. W tabeli poniżej zebraliśmy je i obliczyliśmy szacunkową stopę dywidendy, przy obecnym poziomie kursu akcji i założeniu wypłaty zysku w tym roku tej samej wysokości, jak rok temu.

Nazwa spółkiAktualna stopa dywidendyOd tylu lat dywidenda jest regularnie wypłacanaUwagi
Neuca (NEU)1,2%od ponad 10 latWzrost wartości dywidendy
Dom Development (DOM)7,8%od ponad 10 latWzrost wartości dywidendy
Ambra (AMB)3,6%od ponad 10 latWzrost wartości dywidendy
Asseco BS (ABS)4,7%od ponad 10 latWzrost wartości dywidendy
Kęty (KTY)6,9%od ponad 10 latWzrost wartości dywidendy
Krka (KRK)4,5%od 9 latWzrost wartości dywidendy
Kernel (KER)2,8%od 7 latWzrost wartości dywidendy
PGS Software (PSW)3,6%od ponad 10 lat 
Apator (APT)2,6%od ponad 10 lat 
Żywiec (ZWC)3,1%od ponad 10 lat 
Sonel (SON)4,1%od ponad 10 lat 
CEZ (CEZ)6,0%od ponad 10 lat 
Budimex (BDX)1,4%od ponad 10 lat 
ZT Kruszwica (KSW)4,3%od ponad 10 lat 
Efekt (EFK)0,1%od ponad 10 lat 
STALPROFIL (STF)0,7%od ponad 10 lat 
Dębica (DBC)4,9%od ponad 10 lat 
Lena Lighting (LEN)6,2%od 10 lat 
ED Invest (EDI)7,4%od 10 lat 
Ferro (FRO)1,5%od 9 lat 
Oponeo.pl (OPN)0,2%od 9 lat 
iFirma (IFI)1,9%od 9 lat 
Atende (ATD)4,7%od 9 lat 
LiveChat (LVC)2,0%od 8 lat 
Amica (AMC)1,9%od 8 lat 
ZM Ropczyce (RPC)3,4%od 8 lat 
Seko (SEK)4,7%od 8 lat 
Inter Rao (IRL)15,0%od 8 lat 
Inpro (INP)3,1%od 7 lat 
Puławy (ZAP)5,9%od 6 lat 
Makarony Polskie (MAK)4,3%od 6 lat 
PCC Rokita (PCR)5,2%od 6 lat 
Pekabex (PBX)0,8%od 6 lat 
Decora (DCR)4,6%od 5 lat 
Develia (DVL)4,1%od 5 lat 
Ronson Development (RON)2,9%od 5 lat 
Voxel (VOX)2,0%od 5 lat 
Krynica Vitamin (KVT)1,0%od 5 lat 
Archicom (ARH)2,6%od 5 lat 


To dobrze, że coraz więcej spółek może pochwalić się regularnymi wypłatami zysków. Warto mieć je na uwadze, a w szczególności te, które są w stanie zwiększać wypłaty w kolejnych latach. Informacje o wzroście kursu i regularności wypłat wzajemnie się uzupełniają. Z jednej strony, rosnący kurs akcji jest dodatkowym potwierdzeniem płynącym z rynku, że także inni inwestorzy wierzą w dalszą poprawę wyników takich podmiotów. Z drugiej strony, regularne wypłaty zysków świadczą o stabilnych podstawach finansowych, a to z kolei zmniejsza wahania na kursach akcji.

Zobacz także: Dywidendy, daty wypłat, artykuły, analizy w Strefie Inwestorów

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.