Jak rozliczyć zysk z inwestowania czyli PIT-38 w 2022 roku, czas na złożenie deklaracji jest do 2 maja
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
29 mar 2022, 07:30

Jak rozliczyć zysk z inwestowania czyli PIT-38 w 2022 roku, czas na złożenie deklaracji jest do 2 maja

Do 2 maja 2022 r. inwestorzy muszą złożyć do fiskusa PIT-38, czyli formularz rozliczający ich działania na instrumentach finansowych w 2021 r. Jeśli mieli zysk, będą musieli zapłacić podatek Belki (od zysków kapitałowych) w wysokości 19%.

PIT-38 wypełniają wyłącznie osoby fizyczne. Robią to na podstawie dokumentów PIT-8C, które są wystawiane przez polskich brokerów (domy maklerskie). Sprawa komplikuje się, gdy korzystają z usług zagranicznych brokerów – bo ci nie wystawiają PIT-8C, więc wtedy trzeba dokonać samodzielnych obliczeń.

Kto musi złożyć PIT-38

Brokerzy mają obowiązek wystawić PIT-8C do końca lutego. Jest to formularz z podsumowaniem wszystkich transakcji sprzedaży z danego roku. Inwestor musi zsumować dochody, jeśli otrzymuje kilka dokumentów PIT-8C. Nawet jeśli inwestor ma stratę, ma obowiązek wysłania PIT-38 do urzędu skarbowego.

Aby być precyzyjnym: PIT-38 wypełniają osoby, które w minionym roku podatkowym uzyskały przychody (dochody z odpłatnego zbycia) pochodzące z następujących źródeł:

  • z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych (tzw. sprzedaż krótka), pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających, udziałów w spółkach z osobowością prawną,
  • z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach prawa handlowego mających osobowość prawną (z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjną) albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,
  • z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej (wymianę waluty wirtualnej na prawny środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną).

Warto pamiętać, że może mieć miejsce odpłatne zbycie aktywa i osiągnięcie zysku kapitałowego poza rachunkiem maklerskim. W takim przypadku na podatniku również spoczywa obowiązek zeznania, samodzielnego wykazania przychodu w PIT-38.

Pamiętajmy, że można odliczać w PIT-38 połowę straty z poprzedniego roku podatkowego. Całą sumaryczną stratę można rozliczyć w ciągu maksymalnie 5 kolejnych lat.

Zobacz także: Obligacje skarbowe będą przynosić wyższe zyski. Ministerstwo Finansów podnosi oprocentowanie od kwietnia

Warto skorzystać z usługi e-PIT

Od 3 lat rozliczenie i złożenie PIT-38 jest dość proste. Resort finansów uruchomił usługę e-PIT w serwisie epit.podatki.gov.pl

Po potwierdzeniu tożsamości (np. profilem zaufanym lub e-dowodem) uzyskujemy dostęp do panelu, w którym skarbówka już rozliczyła nam PIT-38 na podstawie danych otrzymanych od polskich domów maklerskich. Należy tylko sprawdzić, czy kwoty ze zsumowania odpowiednich rubryk z PIT-8C się zgadzają. Kwoty te obejmują już wszelkie koszty poniesione przez inwestora (prowizje i koszty prowadzenia rachunku).

Instrukcja jak złożyć PIT-38 przy pomocy tegoż serwisu znajduje się TUTAJ.

Jak rozliczyć dochody ze sprzedaży kryptowalut?

Dochody z odpłatnego zbycia kryptowalut są objęte stawką 19% (bez względu na nominalną wysokość zysku). Zamiany jednych kryptowalut na inne to transakcje neutralne podatkowo. Na potrzeby podatkowe trzeba się rozliczać tylko z wyjść z kryptowalut do walut tradycyjnych, papierowych (tzw. fiat currencies). Uwaga: w zeznaniu trzeba również wykazać transakcje zakupu towarów czy usług za kryptowaluty.

W PIT-38 znajdują się części E i F, które służą do rozliczania dochodów z kryptowalut. W części E znajdziemy pola nr 34-38. W okienku 34 wpisujemy kwotę, jaką otrzymaliśmy w ubiegłym roku ze sprzedaży kryptowalut (w złotych), oraz ewentualnie wartość towarów i usług, które zakupiliśmy za cryptos. W okienku 35 pokazujemy koszty podatkowe z danego roku. Czyli wszystkie koszty zakupu kryptowalut za waluty papierowe.

W okienku nr 36 pokazujemy „zachomikowane” koszty zakupu kryptowalut z ubiegłych lat, których nie rozliczyliśmy wcześniej. Pod pozycją 37 wychodzi nam dochód. Jeśli go nie mamy, to w pozycji 38 powinniśmy pokazać „stratę”, czyli przychód - to co otrzymaliśmy ze sprzedaży w danym roku - minus koszty z danego roku i lat zeszłych. Warto pamiętać, że koszty zakupu kryptowalut „rolują się”, więc możliwe, że mimo realnych zysków na inwestowaniu będziemy pokazywali podatkową „stratę”.

W koszty można „wrzucać” wydatki bezpośrednio związane z handlem kryptowalutami, czyli opłaty pobierane przez giełdy od transakcji zakupu cryptos za waluty fiat. Jeśli chodzi o przeliczenia, to należy stosować standardową procedurę: bierzemy średni kurs NBP waluty z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (lub poniesienia kosztu).

Jeśli korzystamy z serwisu Twój e-PIT, to wystarczy rozwinąć opcję „edytuj dochód” i wyszukać zakładkę „Inne przychody, w tym uzyskane za granicą oraz odpłatne zbycie walut wirtualnych art. 30B ust. 1A ustawy” i tam dodać przychody i koszty związane z handlem cryptos.

Jak rozliczyć ulgę na IKZE?

Wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) obniżają podatek dochodowy. W rozliczeniu za 2021 rok można umieścić kwotę wpłaconą na IKZE w tymże roku. Jeśli podatnik dokonał transferu z IKE na IKZE i jego kwota przewyższyła przysługujący na dany rok limit odliczenia, to nadwyżka podlega odliczeniu w latach następnych (w tym okresie nie przysługuje jednak prawo dokonywania wpłat na IKZE). Odliczenie wpłat na IKZE przysługuje zarówno osobom rozliczającym się z podatku na zasadach ogólnych, jak i prowadzącym działalność gospodarczą.

Odliczenia z tytułu wpłat na IKZE dokonujemy w ramach zeznania rocznego. W przypadku osób fizycznych do PIT-36 lub PIT-37 należy dołączyć PIT/O i wypełnić pole nr 29 (tam wpisujemy kwotę wpłaconą na IKZE w minionym roku). W przypadku przedsiębiorców w PIT-36L wpłatę wykazuje się w PIT/0 w polu nr 33.

Pamiętajmy, że termin składania zeznań podatkowych mija 2 maja 2022 r.

Infolinia Krajowej Informacji Skarbowej (KIS):

  • 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych),
  • 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych),
  • +48 22 330 03 30 (z zagranicy).

Zobacz także: Ceny mieszkań i stawki najmu rosną, ale dostępność nieruchomości na kredyt szybko spada - wynika z danych NBP

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.